LŚ, gr. A: Powtórka z rozrywki - relacja z meczu Australia - Włochy

W swoim drugim spotkaniu w grupie A Ligi Światowej 2015, reprezentacja Włoch siatkarzy ponownie okazała się lepsza od kadry Australii.

Tomasz Rosiński
Obydwa zespoły przystępowały do sobotniej rywalizacji z osłabieniami w składach, gdyż Włosi przybyli na kontynent australijski bez Iwana Zajcewa i Emanuele Birarelliego, natomiast z występów w szeregach Australijczyków zrezygnowali niedawno środkowy Aidan Zingel oraz przyjmujący Adam White. Mimo że Kangury nie były faworytem  w dwumeczu z Italią, to w pierwszym starciu tych ekip pokazały się z niezłej strony, urywając rywalom jednego seta.Konfrontacja w Adelaide rozpoczęła się spokojnie, zaś od startu tradycyjnie liderem australijskich siatkarzy w ofensywie był Thomas Edgar (7:7). Italia zaczęła przyspieszać po pierwszej przerwie technicznej, a w jej szeregach prym wiedli atakujący Luca Vettori oraz przyjmujący Luigi Randazzo (10:14). Umiejętnie poczynaniami przyjezdnych kierował Dragan Travica i I set zakończył się pewnym zwycięstwem Azzurrich do 20.
W pierwszej fazie drugiej partii te dwa zespoły walczyły praktycznie punkt za punkt (11:11), lecz bardziej doświadczona kadra Włoch wiedziała, w którym momencie musi włączyć wyższy bieg i odjechać rywalom na bezpieczną odległość (12:15). Goście starali się kontrolować boiskowe wydarzenia, ale chwila dekoncentracji sprawiła, że gospodarze zbliżyli się do nich na jedno oczko (20:21) po dobrej zagrywce Edgara. Ostatecznie Europejczycy odparli napór swojego przeciwnika i triumfowali 25:21. Reprezentacja Australii nie zamierzała się poddawać i w dalszym ciągu ambitnie walczyła w każdej akcji. Roberto Santilli nakazał swoim podopiecznym jeszcze bardziej ryzykować na zagrywce, co przyniosło Kangurom oczekiwane efekty (9:7). We włoskiej ekipie dobrze radzili sobie w bloku Simone Anzani i Aimone Alletti, dzięki czemu zapowiadała się ciekawa końcówka 3. odsłony potyczki (20:20). W niej więcej zimnej krwi zachowali Australijczycy, którzy ugrali swojego pierwszego seta w tym spotkaniu (25:23).

Kolejna część walki w grupie A LŚ również była bardzo zacięta. Spokojnie poczynaniami swojego zespołu starał się kierować młody rozgrywający Simone Giannelli, natomiast wszystko ponownie miało się rozstrzygnąć w końcowej fazie (22:22). W decydujących akcjach udanie spisał się Giulio Sabbi, a ponadto błąd popełnił Thomas Edgar (23:25) i kolejna wygrana Włochów w stosunku 3:1 stała się faktem.

W swoim kolejnych meczach World League, Włochy zagrają z Serbią, zaś Australia zmierzy się z Brazylią.

Australia - Włochy 1:3 (20:25, 21:25, 25:23, 23:25)

Australia: Edgar (28), Walker (7), Sanderson (14), Mote (9), Passier (2), Peacock, Perry (libero) oraz Guymer (2), Roberts, Williams, Sukochev.

Włochy: Lanza (11), Travica (1), Randazzo (16), Vettori (15), Anzani (8), Alletti (10), Colaci (libero) oraz Sabbi (3), Giannelli (3), Antonow (1).

Tabela grupy A Ligi Światowej:

Miejsce Drużyna Mecze Z-P Sety Punkty
1. Włochy 2 2-0 6:2 6
2. Brazylia 1 1-0 3:2 2
3. Serbia 1 0-1 2:3 1
4. Australia 2 0-2 1:3 0

LŚ, gr. A: Powrót Sergio, thriller dla Canarinhos! - relacja z meczu Brazylia - Serbia