Przeżyjmy to jeszcze raz: Siatkarski rok 2008 cz. II

Turnieje finałowe Ligi Światowej i Igrzysk Olimpijskich oraz upadek siatkówki w Poznaniu i Sosnowcu to najważniejsze z wydarzeń drugiej połowy 2008 r. Zapraszamy na drugą część siatkarskiego kalendarium, w którym przypominamy najważniejsze wydarzenia mijającego roku.

Część I kalendarium: styczeń-czerwiec 2008

Lipiec

4-6, 11-13, 18-20 lipca

Kolejne trzy weekendy fazy grupowej Ligi Światowej. Polacy odnoszą komplet sześciu zwycięstw i z pierwszego miejsca awansują do Final Six.

4-7 lipca

Trzeci z turniejów fazy eliminacyjnej WGP siatkarek. Polki odnoszą w całym cyklu tylko jedno zwycięstwo, pokonują 3:0 z Turcją i zajmują w grupie dopiero 10. lokatę.

4 lipca

Sekcja KS Poznań rozwiązana. Z powodu wycofania się głównego sponsora likwiduje się sekcję siatkówki, a klub nie zostaje zgłoszony do rozgrywek I ligi. W poprzednim sezonie KS Poznań zajął w I lidze 2. lokatę i dopiero przegrane baraże z Treflem Gdańsk pozbawiły go awansu do siatkarskiej ekstraklasy.

Zobacz także: Świąteczne odśnieżanie wydarzeń roku: Upadek siatkówki w Poznaniu

7 lipca

Kilka dni po tym, jak zlikwidowano KS Poznań, rozwiązaniu uległ drugi poznański klub siatkarski - AZS AWF Poznań. Drużyna akademiczek, która w poprzednim sezonie występowała w LSK, miejsce w siatkarskiej elicie odsprzedała Centrostalowi Bydgoszcz. Powodem tej smutnej decyzji były ogromne problemy finansowe poznańskiego klubu.

16 lipca

Drużynę Trefla Gdańsk zasila rozgrywający Jakub Bednaruk, który poprzedni sezon spędził w drużynie mistrza Włoch - Itasie Trentino.

23-27 lipca

Final Fix Ligi Światowej z udziałem reprezentacji USA, Brazylii, Polski, Rosji Serbii i Japonii. Tryumfują Amerykanie przed Serbami, trzecie miejsce przypada Rosjanom. Canarinhos po raz pierwszy od 10-ciu lat nie stają na podium LŚ.

Sierpień

7 sierpnia

Duże problemy AZS Olsztyn. Drużyna nie ma sponsora strategicznego i podpisanego kontraktu z żadnym zawodnikiem. W związku z panującą sytuacją Bogusław Cieciórski składa rezygnację z funkcji prezesa klubu.

10-24 sierpnia

Turniej olimpijski w Pekinie. Wśród mężczyzn tryumfują Amerykanie, przed Brazylią i Rosją. Polacy nie awansują do półfinałów i razem z Bułgarią, Serbią i Chinami zostają sklasyfikowani na pozycji piątej. Rywalizację kobiet wygrywają wygrywają Brazylijki, srebro trafia do Amerykanem a brąz do Chinek. Polki, które na IO awansują po 40 latach przerwy, odnoszą tylko jedną wygraną i nie awansują z grupy.

Zobacz także: Świąteczne odśnieżanie wydarzeń roku: Brazylia zdetronizowana, Amerykanie zgarniają całą pulę

Podczas IO kapitan reprezentacji Bułgarii Plamen Konstantinow zostaje posądzony o stosowanie dopingu. Siatkarz udaje się do Sofii na specjalistyczne badania mające wykazać jego niewinność. Do największego skandalu w historii bułgarskiej siatkówki nie dochodzi, a zawodnik po kilku dniach przerwy dołączył do swojego zespołu.

Do tragedii dochodzi w rodzinie trenera mistrzów olimpijskich - Hugh McCuchteona. Jego teść został zamordowany przez szaleńca, a teściowa poważnie ranna. Szkoleniowiec opuścił swoją drużynę w trzech pierwszych spotkaniach turnieju, później powrócił jednak na trenerską ławkę i poprowadził reprezentację USA do trzeciego w historii olimpijskiego złota.

21 sierpnia

Nie udaje się uratować Płomienia Sosnowiec. Klub zostaje wycofany z rozgrywek PlusLigi, ponieważ nie znalazła się żadna firma, która chciałaby finansować zespół.

Wrzesień

1 września

Koniec sporu o Bartosza Kurka pomiędzy ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle a PGE Skrą Bełchatów. Oba kluby doszły do porozumienia bez sądu polubownego, zgodnie z którym Kurek od nowego sezonu będzie reprezentował barwy mistrza Polski. Wcześniej ZAKSA twierdziła, że ma prawo przedłużenia kontraktu z zawodnikiem na kolejny rok.

3 września

FIVB powierza Polsce organizację Mistrzostw Świata siatkarzy 2014. To kolejny wyraz docenienia przez światową federację zainteresowania, jakim cieszy się siatkówka w naszym kraju.

Zobacz także: Świąteczne odśnieżanie wydarzeń roku: Polska gospodarzem MŚ 2014

7 i 13 września

Baraże siatkarzy w Belgią - mecze ostatniej szansy uzyskania awansu na ME Europy w 2009 r. Polacy wygrywają pierwszy mecz 3:2, w rewanżu na wyjeździe ulegają Belgom 2:3, jednak dzięki lepszemu stosunkowi małych punktów, to biało-czerwoni zapewniają sobie kwalifikację na ME. Pojedynki z Belgią były ostatnimi, w których kadrę poprowadził Raul Lozano, który żegna się z reprezentacją.

Zobacz także: Świąteczne odśnieżanie wydarzeń roku: Przypadki Raula Lozano

9 września

PZPS podejmuje decyzję, ze Delecta Bydgoszcz, która w poprzednim sezonie spadła z siatkarskiej ekstraklasy, zajmie miejsce Płomienia Sosnowiec w PlusLidze. Wcześniej związek planował rozegranie spotkań barażowych, bydgoski klub był jednak jedynym kandydatem.

12 września

Zawodnik Lokomotiwu Jekaterinburg - Kanadyczjczyk Terence Martin podpisuje kontrakt z ZAKSĄ Kędzierzyn Koźle.

Październik

10 października

Mecz AZS UWM Olsztyn z Jadarem Radom inauguruje sezon 2008/2009 PlusLigi. Sporą niespodzianką jest porażka Asseco Resovii Rzeszów z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle 2:3. Już w pierwszym secie spotkania z Treflem Gdańsk kontuzji doznaje przyjmujący Skry Bełchatów - Stephane Antiga. Jak się później okazuje, Francuz pauzuje ponad 2 miesiące.

13 października

Do zespołu Trefla Gdańsk dołącza kolejna gwiazda - podstawowy libero reprezentacji Serbii - Marko Samardzić. Wcześniej kontrakt z gdańskim zespołem podpisał jego przyjaciel - Bojan Janić.

15 października

Problemy kubańskich siatkarzy, którzy przylecieli do Polski by występować w Jadarze Radom. Przyjmującemu Sirianisowi Mendeza Hernandez groziła nawet deportacja do USA, ale dzięki zabiegom radomskich działaczy, zarówno on, jak i rozgrywający Maikel Salas Moreno zostają wpuszczeni do Polski

18 października

Rusza nowy sezon PlusLigi Kobiet.

23 października

Zamieszanie wokół zawodnika AZS Częstochowa Smilena Mljakowa. Siatkarz w jednym z wywiadów dla bułgarskiej gazety skrytykował swoich kolegów z drużyny jak i trenera Panasa. Wezwany „na dywanik” Bułgar bronił się, że jego słowa zostały przekręcone i źle zinterpretowane.

27 października

Decyzją delegatów obecnych na zjeździe PZPS, Mirosław Przedpełski zostaje wybrany na kolejną kadencję jako prezes związku.

Listopad

6 listopada

Kontrakt z Delektą Bydgoszcz podpisuje wieloletni środkowy reprezentacji Polski, Marcin Nowak.

5 i 12 listopada

Asseco Resovia Rzeszów przegrywa rywalizację z białoruskim Metallurgiem Żłobin i juz w drugiej rundzie żegna się z Challenge Cup. Rok wcześniej rzeszowianie zajęli w pucharze 4. lokatę. Z kolei Pucharu CEV odpadają zarówno AZS UWM Olsztyn (przegrywa rywalizację z Lokomotiwem Biełgorod), jak i Jastrzęszbski Węgiel (ulega Olimpiakosowi Pireus). Obie drużyny występować będą w Challenge Cup.

18 listopada

Rostislav Chudik żegna się z posadą szkoleniowca Delekty Bydgoszcz. Słowacji szkoleniowiec o zaskakującej dymisji zostaje poinformowany ... przez telefon. Jego następcą jeszcze tego samego dnia zostaje mianowany Waldemar Wspaniały, który w swoim inauguracyjnym meczu pokonuje z Delectą 3:0 J.W. Construction Osram AZS Politechnikę Warszawską.

20 listopada

Były szkoleniowiec reprezentacji Polski - Raul Lozano zostaje wybrany nowym selekcjonerem męskiej reprezentacji Niemiec.

Grudzień

3 grudnia

PZPS ujawnia szczegóły wyboru szkoleniowców żeńskiej i męskiej reprezentacji Polski. Trenera siatkarzy wybierze konkurs, na który wpłynęło 12 kandydatur. Szkoleniowiec siatkarek zostanie wybrany na zasadzie negocjacji, z pary Alojzy Świderek - Jerzy Matlak.

Nowym trenerem występującej w PlusLidze Kobiet Stali Mielec zostaje Wiesław Popik. Zastępuje on zwolnionego po porażce z AZS Białystok Romana Murdzę.

10 grudnia

Dopingowana przez kilkutysięczną publiczność w łódzkim Pałacu Sportu PGE Skra Bełchatów gromi w Lidze Mistrzów rosyjską Iskrę Odincowo 3:0. Tydzień później w rewanżu u siebie to jednak Iskra wygrywa w trzech setach.

10 i 17 grudnia

AZS UWM Olsztyn po porażkach z Sisleyem Treviso żegna się z występami w Challenge Cup. Do 1/8 finału awansuje Jastrzębski Węgiel, który okazuje się lepszy od portugalskiego Fonte do Bastardo Vitoria.

W siatkówce kobiet do ¼ finału Pucharu CEV awansuje BKS Aluprof Bielsko-Biała.

16 grudnia

Trener Jadaru Radom Mirosław Zawieracz podaje się do dymisji, wobec słabych wyników zespołu. Jego następcą zostaje związany przez ostatnie lata z Asseco Resovią Jan Such.

23 grudnia

W walce o posadę trenera reprezentacji Polski zostaje trzech kandydatów: Daniel Bagnolli, Daniel Castellani oraz Grzegorz Wagner. Ostateczna decyzja o tym, kto poprowadzi biało-czerwonych zapadnie 17 stycznia 2009 r.

Źródło artykułu: