LŚ, gr. D: Francja pierwszym uczestnikiem Final Four II dywizji

Reprezentacja Francji, wygrywając z Czechami po raz drugi, przypieczętowała swój awans do turnieju Final Four II dywizji. Trójkolorowi mają na swoim koncie komplet ośmiu zwycięstw.

Jacek Pawłowski
Fantastyczna gra Jana Stokra nie pomogła gospodarzom w zdobyciu trzeciego punktu i przerwania serii porażek w starciu z liderem grupy. Trójkolorowi, którzy od początku rozgrywek nie mają w grupie D godnego siebie rywala po raz kolejny potwierdzili, że ich dominacja jest nieprzypadkowa. Wygrywając 3:1 goście zapewnili sobie prawo gry na turnieju Final Four II dywizji.
Po pierwszym secie sobotniego meczu wydawało się, że podobnie jak dzień wcześniej, goście szybko uporają się z rywalami, inkasując komplet trzech punktów. Dość niespodziewanie jednak, w kolejnej odsłonie, pomocną dłoń do rywali wyciągnęli goście. Spora liczba błędów własnych po stronie Francuzów sprawiła, że gospodarze, mający w swoich szeregach fantastycznie dysponowanego Jana Stokra, od początku do końca kontrolowali przebieg drugiego seta, doprowadzając do remisu w całym meczu. Trójkolorowym nie pomogło nawet wejście na plac gry Earvina Ngapetha, który większość meczu spędził w kwadracie dla rezerwowych. Gwiazdor ekipy Laurenta Tillie w wyjściowej szóstce pojawił się dopiero w czwartym secie, kończąc mecz z 6 punktami na koncie. Grający bez swojego lidera srebrni medaliści mistrzostw Europy z 2009 roku, w kolejnych dwóch partiach poradzili sobie z rywalami bez kłopotu, ostatecznie zwyciężając 3:1.

Przewaga Francuzów w sobotnim spotkaniu była bezdyskusyjna. Trójkolorowi zdominowali przeciwników praktycznie w każdym elemencie. Goście okazali się lepsi w grze blokiem (9-4), zagrywką (8-3) i atakiem (54-47). Co ciekawe, Les Bleus popełnili także więcej błędów, oddając rywalom punkty za darmo (27-24).

Czechy - Francja 1:3 (17:25, 25:23, 22:25, 14:25)

Czechy: Stokr (25), Michalek (9), Holubec (8), Bartos (2), Habr (3), Vesely (6), Krystof (libero) oraz Pfeffer (libero), Vasicek (1), Hanik, Mach

Francja: Le Roux (18), Marechal (14), Rouzier (10), Lafitte (7), Lyneel (6), Jaumel (3), Grebennikow (libero) oraz Toniutti (2), Ngapeth (6), Le Goff (5)

Tabela grupy D:

Miejsce Drużyna Mecze Z-P Sety Punkty
1 Francja 8 8-0 24:2 24
2 Japonia 7 3-4 11:14 10
3 Korea Pd. 7 2-5 10:16 7
4 Czechy 8 2-6 9:22 4

* O klasyfikacji drużyn decydują kolejno: liczba zwycięstw, liczba punktów, stosunek setów, stosunek małych punktów, bezpośredni pojedynek pomiędzy zainteresowanymi drużynami

LŚ, gr. D: Trójkolorowy walec nie zwalnia tempa