KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Blaski i cienie 4. miejsca na Igrzyskach Europejskich według SportoweFakty.pl

Polscy siatkarze ukończyli zmagania w Baku tuż poza podium. Portal SportoweFakty.pl postanowił dokonać analizy występu podopiecznych Andrzeja Kowala w azerskim turnieju.

Wiktor Gumiński
Wiktor Gumiński
Polacy zakończyli udział w Igrzyskach Europejskich z bilansem sześciu zwycięstw i dwóch porażek. Do zakończenia fazy ćwierćfinałowej zachowywali miano jedynej niepokonanej drużyny. W ostatnich dwóch spotkaniach, bezpośrednio decydujących o zdobyciu medalu, okazali się jednak minimalnie słabsi od występujących w bardzo znanym składzie Bułgarów oraz równie silnych Rosjan.
Blaski 4. miejsca na Igrzyskach Europejskich:

Lider z prawdziwego zdarzenia

Ma dopiero 20 lat. Bardzo młody wiek zupełnie nie przeszkadzał mu jednak w robieniu furory w Baku. W każdym z ośmiu rozegranych przez biało-czerwonych pojedynków prezentował się przynajmniej dobrze. Był główną armatą polskiego zespołu, choć jednym z jego obowiązków było również przyjęcie. Imponował mocą w ataku oraz siał w szeregach rywali duże spustoszenie swoimi urozmaiconymi zagrywkami. Jego wysiłki znalazły odzwierciedlenie w poturniejowych statystykach - ukończył go jako najlepiej punktujący, z dorobkiem 134 "oczek". Bohater tej krótkiej opowieści nazywa się Artur Szalpuk. W nagrodę za znakomite występy w stolicy Azerbejdżanu Stephane Antiga, trener pierwszej reprezentacji Polski, pozwolił mu przygotowywać się ze swoją kadrą do kończących fazę interkontynentalną Ligi Światowej spotkań z USA. - Każda możliwość potrenowania z najlepszymi to już jest wspaniała rzecz, której nie mogę się doczekać, a o niczym więcej nawet nie myślę - ze skromnością mówił zawodnik na łamach naszego portalu w kwietniu, po ogłoszeniu przez Francuza szerokiej kadry na 2015 rok.

Młoda nadzieja na rozegraniu

Andrzej Kowal do pełnienia roli pierwszego rozgrywającego na IE wyznaczył Pawła Woickiego. Jednakże to nie popularny "Wujek" pozostawił po sobie korzystniejsze wrażenie, a rozpoczynający turniej na ławce Michał Kędzierski. 20-latek dał bardzo dobrą zmianę swojemu starszemu koledze w dwóch bardzo ważnych starciach, grupowym przeciwko Serbii (3:2) oraz półfinałowym z Bułgarią (2:3). Jego korzystna postawa nie pozostała bez echa, ponieważ w meczu o brązowy medal z Rosją (1:3) to właśnie on otrzymał okazję do poprowadzenia gry Polaków na pełnym dystansie. I nie zawiódł, udowadniając, że warto uważnie przyglądać się jego dalszym siatkarskim losom.
Artur Szalpuk popisał się na Igrzyskach Europejskich 18 asami serwisowymi. To zapewniło mu tytuł najlepiej serwującego gracza turnieju. Artur Szalpuk popisał się na Igrzyskach Europejskich 18 asami serwisowymi. To zapewniło mu tytuł najlepiej serwującego gracza turnieju.
Nieustępliwy charakter

Pomimo tego, że polskim reprezentantom na przestrzeni całej imprezy przydarzyły się trzy bardzo słabe sety (10:25 z Francją, 13:25 z Serbią oraz 14:25 z Bułgarią), należy zauważyć, iż generalnie pokazywali oni niesamowitą ambicję i wolę walki o każdy punkt. Co prawda niekiedy wyraźnie brakowało im doświadczenia w końcówkach, ale nikt nie ma prawa obwiniać biało-czerwonych za brak odpowiedniego nastawienia mentalnego do kolejnych pojedynków. Polacy udowodnili, że nie boją się nikogo i dlatego ich poczynania w Baku, pomimo braku miejsca na podium, zostaną w naszym kraju zapamiętane na długo.

Rezerwowi w pełnej gotowości

Jak to podczas długich turniejów bywa, Kowal został w jego trakcie kilkakrotnie zmuszony do zasięgnięcia pomocy u zmienników. I trzeba przyznać, że ci zwykle go nie zawodzili. Na największe słowa uznania zasłużyli w tym względzie wspominany już Kędzierski oraz atakujący Szymon Romać. Bombardier Cuprum Lubin pokazał się przede wszystkim z doskonałej strony w polu serwisowym, przysparzając swoimi mocnymi zagrywkami wielu kłopotów takim zawodnikom jak Todor Aleksiew czy Walentin Bratojew. W ataku zdarzały mu się wahania formy, ale generalnie zasłużył za swój występ podczas IE na pozytywną notę. W ćwierćfinałowym pojedynku ze Słowacją korzystny wpływ na grę Polaków wywarło wprowadzenie na boisko Adriana Buchowskiego, zaś w grupie, przeciwko Serbii, duże dobrego wniósł ze swojej strony Jan Nowakowski.

Występ polskich siatkarzy na Igrzyskach Europejskich w Baku oceniasz jako:

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×