AZS Częstochowa słabszy niemal w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła

Obie drużyny chciały za wszelką cenę wygrać spotkanie za trzy punkty. Ta sztuka udała się Jastrzębiu, któremu wystarczyły trzy sety. Nie była to dominacja od pierwszej do ostatniej piłki, ale podopieczni Marka Lebedewa w końcówkach okazali się lepsi.

Patrząc na pomeczowe statystyki można śmiało stwierdzić, że Jastrzębski Węgiel wygrał ten mecz zespołowością. Tak również prezentowało się to na boisku. Dynamikę gospodarzy udanie utrzymywali Kanadyjczycy: Jason De Rocco oraz Toontje van Lankvelt. Obaj w tym meczu zanotowali po 14 punktów, z tą samą 52 proc. skutecznością w ataku. Ponadto zaliczyli po jednym bloku punktowym. W drużynie przeciwnej, największą liczbę punktów zdobył Rafał Szymura. Na 12 zdobytych "oczek", 2 razy blokował i posłał jednego asa serwisowego.

Bardzo widoczną wadą w drużynie prowadzonej przez Michała Bąkiewicza było przyjęcie. Przyjmujący i libero nie dawali sobie rady z zagrywkami rywali, przez co Rafael Redwitz miał znacząco utrudnione zadanie w wystawianiu piłek. Łącznie, Akademicy z Częstochowy przyjmowali na poziomie 42 proc. przyjęcia pozytywnego i 23 proc. perfekcyjnego. To o 20 punktów procentowych mniej, niż siatkarze z Jastrzębia. Sam Kanadyjczyk van Lankvelt przyjmował na poziomie 83 proc. przyjęcia pozytywnego i aż 50 proc. perfekcyjnego.

Słabe przyjęcie wśród przyjezdnych powodował brak możliwości w ataku. Blisko 46 proc. skutecznością mogą się pochwalić w tym elemencie siatkarze Jastrzębskiego Węgla. Zawodnicy AZS-u atakowali z 39 proc. skutecznością.

O trzy "oczka" więcej, podopieczni Marka Lebedewa zdobyli w elemencie bloku (11:8). Najlepszym blokującym zaś był Wojciech Sobala, który zatrzymał rywali na siatce aż pięciokrotnie. Cztery punkty w bloku, po stronie AZS-u Częstochowa zdobył Michał Szalacha.

W błędach własnych, obie ekipy uzyskały podobny wynik. Jastrzębianie mylili się 19 razy, podczas gdy częstochowianie - 20.

Porównanie statystyk:

Jastrzębski WęgielElementAZS Częstochowa
3 Asy serwisowe 5
12 Błędy w zagrywce 12
62 proc. Przyjęcie pozytywne 42 proc.
46 proc. Skuteczność w ataku 39 proc.
6 Błędy w ataku 4
11 Bloki 8
Źródło artykułu: