Liga Mistrzyń, gr. A: W derbach Baku bez niespodzianki

Po niemal miesięcznej przerwie zostały wznowione rozgrywki Ligi Mistrzyń. W pierwszym noworocznym spotkaniu doszło do derbów Baku, w których Lokomotiv pewnie pokonał Azerrail 3:1.

Olga Krzysztofik
Piłki do siatkówki / Piłki do siatkówki

Po świąteczno-noworocznej przerwie, która uwzględniała również turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich, do gry wróciły najlepsze europejskie zespoły. Na początek w grupie A Azerrail i Lokomotiv zmierzyły się w derbach Baku.

W pierwszym meczu obu drużyn lepszy okazał się Lokomotiv, który triumfował 3:1, więc rywalki chciały się zrewanżować za tamtą porażkę. Żadna z drużyn nie miała atutu własnej hali, gdyż wszystkie ekipy z Baku swoje spotkania rozgrywają w tym samym obiekcie.

Siatkarki Azerrail mocno rozpoczęły tę konfrontację, dość szybko zapewniając sobie prowadzenie, które na pierwszej przerwie technicznej wynosiło cztery "oczka". Ich przewaga oscylowała w granicach właśnie czterech punktów, lecz wzrosła nawet do siedmiu. Trener Lokomotivu, Carlo Parisi, próbował odmienić losy seta, prosząc o czas i dokonując zmian, lecz nie przyniosło to oczekiwanego efektu. Jego podopieczne nie były w stanie przeciwstawić się trudnej zagrywce rywalek oraz ich szczelnemu blokowi.

Dla Azerrail był to bardzo ważny mecz, zespół wciąż bowiem miał szansę na awans do następnej rundy Ligi Mistrzyń. We wcześniejszych kolejkach drużyna miała swoje wzloty i upadki, a także borykała się z kontuzjami. Rezultat derbów Baku miał więc duży wpływ na przebieg rywalizacji o awans.

Druga odsłona rozpoczęła się od wyrównanej walki, lecz Lokomotiv zdołał przełamać przeciwniczki i z biegiem czasu znacząco odskoczył (11:18). Wprawdzie "gospodyniom" udało się zniwelować straty do zaledwie jednego "oczka", ale w końcówce nie wykorzystały swoich szans, w przeciwieństwie do Lokomotivu.

Trzecia partia to już zupełna dominacja podopiecznych Parisiego. Lokomotiv ani na chwilę nie stracił inicjatywy, a każda udana akcja napędzała zespół do jeszcze bardziej skutecznej gry. Czwarty, a zarazem ostatni set przebiegł według podobnego scenariusza.

Azerrail Baku - Lokomotiv Baku 1:3 (25:21, 22:25, 15:25, 14:25)

Azerrail: Bairamowa (13), Kingdon (11), Tow-Arnett (9), Filipowa (5), Tomkom (3), Doiuck (12), Mammadova (libero) oraz Buakaew (libero), Poznyak (2), Valentin.

Lokomotiv: Cutura (3), Havlickova (21), Cemberci (3), Crncević (16), Pencova (5), Kauffeldt (7), Castillo (libero) oraz Azimova, Karimova, Newcombee (10).