LM, gr. C: Drużyna prowadzona przez Vitala Heynena z awansem

W 5. kolejce Ligi Mistrzów grupy C Tours VB, prowadzone przez Vitala Heynena, nie miało żadnych problemów z pokonaniem belgijskiego Noliko Maaseik. Dzięki temu zwycięstwu Francuzi zapewnili sobie awans do kolejnej rundy.

Agata Kołacz

Warto podkreślić, że w meczu tym zmierzyli się dwaj szkoleniowcy doskonale znani z pracy w PlusLidze. Vital Heynen, który odszedł z Transferu Bydgoszcz, zarzekał się, że potrzebuje odpoczynku. Długo jednak bez siatkówki klubowej nie wytrzymał i podjął pracę w ekipie mistrza Francji. Z kolei Daniel Castellani, znany z trenowania ZAKSY Kędzierzyn-Koźle i polskiej reprezentacji, do niedawna trenował zespól z Perugii, ale kilkanaście dni temu rozpoczął współpracę z Noliko Maaseik.

Choć pojedynek rozpoczął się od minimalnego prowadzenia ekipy z Francji, to po pierwszej przerwie technicznej inicjatywę przejęli przyjezdni. Niewiele brakowało, by na swoją korzyść rozstrzygnęli premierową odsłonę, ale w decydującym momencie go głosu doszli podopieczni Vitala Heynena i z 20:21 zrobiło się 25:22.

Gdyby nie błędy własne gospodarzy, których popełnili aż 9, nie byłoby tak zaciętej końcówki. Warto podkreślić, że ich rywale oddali tylko 2 "oczka za darmo", po nieudanych serwisach Federico Pereyry.

Po zmianie stron gracze Noliko Maaseik stracili niemalże wszystkie swoje atuty, zaczęli popełniać proste błędy, a na dodatek nie mogli przebić się przez blok. W tym elemencie miejscowi zdobyli 4 "oczka". Reprezentanci Belgii natomiast ani razu nie zatrzymali rywala na siatce (po dwóch setach 0 punktów na koncie)! Nic więc dziwnego, że po kolejnych udanych atakach David Konecny Tours szybko powiększało przewagę i wygrało różnicą 10 "oczek".

Trzeci set niewiele różnił się od drugiego. Siatkarze prowadzeni przez Daniela Castellaniego byli całkowicie bezradni. W ataku, ale również i bloku szalał Konstantin Cupkovic i z każdą kolejną minutą stawało się jasne, że przyjezdni nie ugrają nawet seta. Na dodatek w końcówce pogrążyły ich błędy w przyjęciu, co zaowocowało pewnym zwycięstwem Tours VB 3:0.

Tours VB - Noliko Maaseik 3:0 (25:22, 25:15, 25:15)

Tours VB: White (4), Collin (7), Konecny (16), Cupkovic (17), Smith (6), Jaumel (5), Henno (libero) oraz Zuidberg, Augas, Strugar (1)

Noliko: Maan (11), Broshog (1), Pereyra (8), Wijsmans (9), Raymaekers (3), Araujo, Jorna (libero) oraz Dumont, Padar (1), Finoli