Kwal. ME 2017 kobiet: derby Bałtyku dla Estonii

W nieco lepszych humorach węgierskie Erd opuszczać będą siatkarki z Estonii. W meczu outsiderów grupy C okazały się one lepsze od rywalek z Finlandii.

Michał Kaczmarczyk
Piłki do siatkówki / Piłki do siatkówki

Obu zespołom po dwóch meczach turnieju eliminacyjnego ME 2017 kobiet w Erd pozostała jedynie walka o jakiekolwiek punkty do grupowej tabeli i podreperowanie morale. Duże lepiej starcie rozpoczęły podopieczne Marko Metta, które już na pierwszej przerwie technicznej prowadziły 8:3, a potem sukcesywnie powiększały przewagę nad zdezorientowanymi Finkami. Te pod koniec niezwykle jednostronnej partii nieco podgoniły wynik, ale nie mogły zdziałać wiele wobec akcji Kertu Laak i świetnie blokującej Liis Kullerkann.

Po tak bolesnej lekcji siatkówki zawodniczki z Finlandii zaskakująco szybko wróciły na właściwe tory. Zaczęły od prowadzenia 8:5 w kolejnym secie i choć w kolejnych wymianach Estonki pomyślnie się rewanżowały, przewaga była po stronie Suomi (10:12, 14:16). Fińskie zawodniczki ostatecznie wyrównały stan spotkania, choć nie przyszło im to zupełnie bez trudu (aż 10 błędów kosztujących utratę punktu), musiały w tym celu poprawić skuteczność na siatce, zarówno w ataku, jak i bloku.

Wysiłek włożony w powrót do gry okazał się mobilizujący na tyle, że rywalki Estonii poszły za ciosem i wygrały kolejną partię, tym razem do 20. Na skuteczną Laak odpowiedzią okazała się Piia Korhonen, która po trzech setach zgromadziła aż 20 punktów, w tym 4 po blokach. Rewanż ze strony kadry znad Zatoki Ryskiej przyszedł szybko, Estonki spisały się zdecydowanie lepiej w ofensywie od przeciwniczek i doprowadziły do piątego seta. W nim przy wyniku 6:5 fińskie siatkarki pozwoliły rywalkom na serię punktowych akcji, która okazała się kluczowa dla losów spotkania. Kertu Laak wraz z koleżankami spokojnie doprowadziła dzięki pewniejszemu przyjęciu do pomyślnego końca meczu.

Estonia - Finlandia 3:2 (25:13, 22:25, 20:25, 25:20, 15:11)

Estonia: Peit N., Monnakmae, Kullerkann, Peit E., Ennok, Laak, Nolvak (libero) oraz Miilen, Bachmancew

Finlandia: Kosonen, Bjarregard-Madsen, Alanko, Pihlajamaki, Karhu, Korhonen, Koskelo (libero) oraz Kylmaaho, Vilponen, Heikkeniemi, Ohman