ME 2017 kobiet: ostatnie wolne miejsce dla ambitnych Węgierek

W kwalifikacjach do Mistrzostw Europy 2017 siatkarek rozstrzygnęły się losy ostatniej z par barażowych. Przepustkę na czempionat zdobyły reprezentantki Węgier, które wygrały złotego seta w starciu z Rumunkami.

Olga Krzysztofik
WP SportoweFakty / Anna Klepaczko

Baraże były ostatnią szansą na wywalczenie awansu na przyszłoroczne mistrzostwa Europy. W walce o trzy miejsca zmierzyło się sześć drużyn: Rumunki i Węgierki, Ukrainki i Hiszpanki oraz Czeszki i Słowaczki.

Jako pierwsze przepustkę zdobyły Czeszki, dwa dni później dołączyły do nich Ukrainki, a stawkę uzupełniły Węgierki.

W pierwszym spotkaniu siatkarki Rumunii dość pewnie pokonały rywalki z Węgier, które w żadnym z trzech setów nie zdołały zdobyć więcej niż 18 punktów. Ta wygrana znacząco przybliżyła je do awansu na przyszłoroczne mistrzostwa Europy.

Jednak w rewanżu Węgierki pokazały swój charakter. Mimo że wyraźnie przegrały premierową partię, to wygrały kolejne trzy i całe spotkanie 3:1. Oznaczało to, że losy przepustki na czempionat rozstrzygnie tak zwany złoty set.

W decydującej partii grę znowu prowadziły Węgierki, które ostatecznie triumfowały po emocjonującej walce 15:13. Tym samym ostatnie wolne miejsce na ME 2017 zdobyły reprezentantki Węgier.

Węgry - Rumunia 3:1 (14:25, 25:22, 27:25, 25:19)
Złoty set: 15:13

Pierwszy mecz: Rumunia - Węgry 3:0 (25:17, 25:18, 25:15)

Awans na ME 2017 kobiet: Węgry