Liga Mistrzyń: faworytki zgodnie z planem, pewne wygrane w kwalifikacjach

Trwa druga runda eliminacji do fazy grupowej Ligi Mistrzyń. Bliżej awansu do trzeciego etapu kwalifikacji są między innymi Eczacibasi Vitra Stambuł, RC Cannes czy Tauron MKS Dąbrowa Górnicza.

Olga Krzysztofik

Przed tym sezonem Liga Mistrzyń przeszła reformę. Rozgrywki wystartowały w połowie października, ale rozpoczęły się od eliminacji do fazy grupowej, która ruszy dopiero w grudniu.

Kwalifikacje składają się z trzech rund, rozgrywanych systemem mecz-rewanż. Pierwsza z nich już za nami, ekipy Maritzy Płowdiw i Kohila VC uzyskały awans do drugiego etapu, gdzie jest już osiem par. Lepsi z każdego zestawienia zdobędą przepustkę do trzeciej rundy, tworząc cztery duety. Dopiero wygrani z tego etapu wywalczą awans do fazy grupowej, w której weźmie udział szesnaście ekip.

W drugiej rundzie występują znane zespoły, jak chociażby Agel Prościejów, Liu Jo Nordmeccanica Modena, RC Cannes, Dynamo Krasnodar czy Eczacibasi Vitra Stambuł. Faworyci odnieśli zwycięstwa zgodnie z planem.

Jedna z czołowych europejskich drużyn, Eczacibasi Vitra wyraźnie pokonała 3:0 Maritzę Płowdiw. Więcej wysiłku w odniesienie zwycięstwa 3:0 z Calcitem Ljubljana musiały włożyć siatkarki Liu Jo Nordmeccanicy Modena. Natomiast ZOK Bimal-Jedinstvo Brcko nie sprawiło żadnych problemów RC Cannes. Francuski zespół rozbił rywala w pierwszym secie do 8 (!), a w całym meczu triumfował 3:0.

We wtorek zostały rozegrane dwa tie-breaki. Vizura Belgrad pokonała Kohilę VC, zaś Dynamo Krasnodar wygrało z Chimikiem Jużnyj.

Rewanżowe starcia odbędą się 5 listopada.

Wyniki pierwszych meczów drugiej rundy kwalifikacyjnej Ligi Mistrzyń:

Minczanka Mińsk - HPK Hameenlinna 3:1 (25:15, 25:18, 22:25, 25:19)
Maritza Płowdiw - Eczacibasi Vitra Stambuł 0:3 (13:25, 13:25, 19:25)
Linamar Bekescsabai RSE - Agel Prościejów 0:3 (21:25, 18:25, 23:25)
Maccabi XT Hajfa - Tauron MKS Dąbrowa Górnicza 1:3 (16:25, 20:25, 25:19, 22:25)
Calcit Ljubljana - Liu Jo Nordmeccanica Modena 0:3 (19:25, 21:25, 22:25)
ZOK Bimal-Jedinstvo Brcko - RC Cannes 0:3 (8:25, 21:25, 16:25)
Kohila VC - Vizura Belgrad  2:3 (13:25, 25:16, 14:25, 25:17, 9:15)
Chimik Jużnyj - Dynamo Krasnodar 2:3 (17:25, 25:20, 25:23, 16:25, 5:15)

Grupa C:
Azerrail Baku, Saint Raphael Volley, Fenerbahce Grundig Stambuł, zw. meczu nr 12