Effector Kielce - Cuprum Lubin: o włos od niespodzianki w Hali Legionów

Zdjęcie okładkowe artykułu:  /
/

Po rozegraniu zaległego meczu 2. kolejki PlusLigi, Cuprum Lubin planował wskoczyć na fotel lidera PlusLigi. Ich plany skutecznie pokrzyżowali waleczni siatkarze Effectora Kielce, którzy co prawda ulegli w hali Legionów, lecz dopiero w tie-breaku 2:3.

W tym artykule dowiesz się o:

Miano faworytów środowego spotkania PlusLigi w Kielcach leżało na barkach przyjezdnych, jednakże przyznanie go nie było do końca kwestią oczywistą. W ostatnim czasie podobnie jak Cuprum, tak i kielecki Effector regularnie punktował w ligowej tabeli i przed rywalizacją zapowiadał walkę do samego końca.

Jak kielczanie powiedzieli tak też zrobili, przynajmniej w partii inauguracyjnej spotkanie. Początek to przede wszystkim wyrównana gra obu zespołów, która przebiegała pod dyktando właśnie podopiecznych Dariusza Daszkiewicza. Przełamanie na korzyść Cuprum nastąpiło dopiero po wejściu w pole serwisowe Marcusa Boehme, który zamęczył kielecka defensywę (14:8). Z kolei tym co grało na niekorzyść gospodarzy było ich prawe skrzydło, na którym Leo Andrić dał więcej złego niż dobrego drużynie. Stąd przewaga wypracowana wcześniej przez Boehme wystarczyła do zwycięstwa w premierowej odsłonie.

W kolejnej partii nadal największym atutem w mało dynamicznej lecz skutecznej grze lubinian był Marcus Boehme. Co prawda Niemiec stracił celność zagrywki, ale bezwzględnie punktował na środku siatki. To właśnie dzięki niemu i serwisowi Mateusza Malinowskiego siatkarze prowadzeni przez Gheorghe Cretu znów przełamali rywali i odskoczyli na parę oczek (19:15). W kolejnym ustawieniu Effector zdołał złapać kontakt z rywalem (18:19), lecz ostatecznie pogrążył się brakiem kończącego ataku w pierwszym uderzeniu (23:25).

10-minutowa przerwa nieco odmieniła obraz rywalizacji i jakość prezentowanej przez obie ekipy gry. Przyjezdni wyszli na trzecią partię mocno zmotywowani aby zakończyć losy meczu w trzech setach, co od razu rzutowało na tablicę wyników (6:1). Jednakże zbita z tropu kielecka ekipa mozolnie, lecz regularnie odrabiała straty i doprowadziła do remisu, co więcej wyszła na prowadzenie (13:12). Spora zasługa w tym środkowych Effectora. Bez różnicy czy w pierwszej linii był Jędrzej Maćkowiak czy Peter Wohlfahrtstätter, obaj świetnie wywiązywali się ze swojego podstawowego zadania jakim jest blok.

Podczas gdy wiele wskazywało na to, że punktem kulminacyjnym meczu będzie "przepychanka" przy stanie 18:18 wygrana przez Cuprum, kielczanie zdołali podnieść się w końcówce (20:22). Efektownie zrobili aż 5 punktów w serii przy zagrywkach kapitana Macieja Pawlińskiego i zakończyli zwycięsko seta (25:22).

Ostatnie minuty trzeciej partii, kompletnie rozregulowały przyjezdnych z Lubina, bowiem po zmianie stron boiska sprawiali wrażenie nieobecnych. Doskonale wykorzystali to podopieczni Daszkiewicza, którzy bez problemu przejęli inicjatywę i pozwolili odbudować się swojemu atakującemu, co okazało się fatalne w skutkach dla Cuprum. Siatkarze Effectora rywalom pozwolili jedynie na pojedyncze zrywy, a sami punktowali ich zagrywką i atakami z pipe'a, które co ciekawe uruchomili dopiero w czwartej odsłonie. Bezsilni gracze Cuprum znów musieli uznać wyższość gospodarzy ze świętokrzyskiego.

W tie-breaku, zarówno Marcin Komenda, jak i Grzegorz Łomacz nie kombinowali i piłki posyłali do swoich najpewniejszych kolegów. Warto nadmienić, że z wymienionej dwójki, to ten pierwszy lepiej prezentował się na placu boju. W końcówce Effector nie wytrzymał tempa i uległ w efekcie błędów własnych 9:15.

Zwycięstwem 3:2 Cuprum Lubin, który do Kielc przyjechał z zamiarem przeskoczenia w ligowej klasyfikacji ekipę Asseco Resovii Rzeszów i zajęciem pozycji lidera PlusLigi, wyjechał z Kielc z dwupunktową zdobyczą. [event_poll=70635]

Effector Kielce - Cuprum Lubin 2:3 (18:25, 23:25, 25:22, 25:18, 9:15)

Effector Kielce: Andrić, Komenda, Maćkowiak, Wachnik, Wohlfahrtstatter, Pawliński, Sobczak (libero) oraz Więckowski, Formela, Superlak.

Cuprum Lubin: Taht, Hain, Łomacz, Boehme, Pupart, Kaczmarek, Rusek (libero) oraz Malinowski, Gorzkiewicz, Gunia, Koumentakis.

MVP: Grzegorz Łomacz (Cuprum Lubin).

Czy Twoim zdaniem Grzegorz Łomacz został słusznie wybrany MVP spotkania?