Serie A: trzecie zwycięstwo Nikoli Grbica, kolejny tie-break mistrzów kraju

W 18. kolejce włoskiej ekstraklasy siatkarskiej trzecie z rzędu zwycięstwo bez straty seta odniósł Nikola Grbic, który pod koniec grudnia przejął zespół z Werony. Jego drużyna goni czołówkę.

Ola Piskorska
Materiały prasowe / FIVB

W weekend została rozegrana 18. kolejka Serie A , która przyniosła bardzo mało niespodzianek. W jedynym sobotnim meczu lider tabeli bez najmniejszych problemów pokonał na własnym boisku ekipę z Mediolanu, inkasując łatwe trzy punkty i utrzymując przewagę nad ligowymi rywalami. Podopieczni trenera Gianlorenzo Blenginiego swój triumf zawdzięczają przede wszystkim doskonałej postawie Cwetana Sokołowa, który do bardzo wysokiej skuteczności w ataku dołożył cztery asy i blok.

Pozostałe spotkania odbyły się w niedzielę. Mistrzowie Włoch, czyli Azimut Modena, już po raz piąty męczyli się ze słabszym rywalem i stracili punkt. To oznacza spadek na czwarte miejsce w tabeli i aż siedem punktów straty do lidera, nie są to dobre wieści dla obrońców tytułu. Tym bardziej, że jeszcze przed nimi spotkania z innymi zespołami z czołówki. Na pewno do swojej normalnej formy musi wrócić Earvin Ngapeth, który w niedzielnym pojedynku z Top Volley Latina oddał rywalom aż 22 punkty.

Diatec Trentino, tak jak Lube, nie miał żadnych problemów z przeciwnikiem i spokojnie wygrał w trzech setach. Nieco dłużej męczyła się ekipa z Perugii oraz podopieczni trenera Falaski, obie drużyny oddały pierwszego seta po walce na przewagi, ale potem się otrząsnęły i ostatecznie dopisały po trzy punkty do swojego dorobku. W zespole z Monzy doskonale spisali się obaj Niemcy - Christian Fromm i Simon Hirsch, którzy wzięli na siebie większość ataku. Wśród podopiecznych szkoleniowca Lorenzo Bernardiego wyróżnił się Aleksandar Atanasijević, ale tylko w ataku i bloku. W polu serwisowym on i Iwan Zajcew zepsuli w sumie 11 zagrywek, a cała drużyna aż 22.

Zwycięstwo odniósł również Nikola Grbić ze swoimi werońskimi podopiecznymi i była to jego trzecia wygrana bez straty seta z rzędu. Michał Baranowicz bardzo dobrze poprowadził grę swojej ekipy, a do skutecznego ataku jego koledzy dołożyli trudną zagrywkę i liczne punktowe bloki (12 w trzech setach). Tym samym Calzedonia ma już tylko sześć punktów straty do czwartej Modeny.

Następna kolejka zostanie rozegrana za tydzień, a w międzyczasie, w środę odbędą się mecze ćwierćfinałowe Pucharu Włoch.

Wyniki 18. kolejki Serie A:

Azimut Modena - Top Volley Latina 3:2 (25:21, 25:21, 22:25, 23:25, 15:10)

Exprivia Molfetta - Kioene Padova 3:0 (25:17, 25:21, 25:20)

Calzedonia Verona - Bunge Ravenna 3:0 (25:18, 25:16, 25:23)

Cucine Lube Civitanova - Revivre Milano 3:0 (25:19, 25:16, 25:17)

Diatec Trentino - LPR Piacenza 3:0 (25:17, 25:23, 25:20)

Gi Group Monza - Biosì Indexa Sora 3:1 (24:26, 25:19, 25:19, 25:20)

Sir Safety Conad Perugia - Tonno Callipo Vibo Valentia 3:1 (31:29, 22:25, 25:19, 25:15)