Puchar Polski: bez powtórki! ZAKSA Kędzierzyn Koźle odebrała trofeum PGE Skrze Bełchatów!

Pierwsze trofeum w sezonie w roku 2016/17 rozdane. W tegorocznym finale Pucharu Polski ZAKSA Kędzierzyn Koźle pokonała PGE Skrę Bełchatów 3:1. Jest to szósty tego typu laur na koncie obecnych mistrzów Polski.

Monika Skrzyniarz-Gwizdała
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle WP SportoweFakty / Anna Klepaczko / ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

Po raz trzeci w historii Pucharu Polski w finale mierzyła się ZAKSA Kędzierzyn Koźle z PGE Skrą. Podobnie jak przed rokiem, gdy trofeum w górę wznosili bełchatowianie, tak i w tegorocznej edycji nie można było narzekać na brak emocji.

Już od samego początku spotkania iskrzyło pod siatką, a wymianę zdań drogą sportową wygrywali mistrzowie Polski (4:1). Kędzierzynianie w partii inauguracyjnej skutecznie opóźniali złapanie rymu bełchatowianom za sprawą swojej zagrywki idealnie mierzonej w Artura Szalpuka i dobrym blokiem. Dopiero za sprawą asa serwisowego wspomnianego przyjmującego PGE Skry, podopieczni Philippe Blaina zdołali wyrównać wynik seta (13:13), a po wykorzystanej kontrze Mariusza Wlazłego wyjść na prowadzenie (14:13).

Przełamanie wyniku przez bełchatowian nie odmieniło jednak losów premierowego seta. Od tamtej pory rywalizacja się jeszcze bardziej zaostrzyła i miała swój finisz w grze na przewagi. W niej główne role odgrywali obaj atakujący, Mariusz Wlazły i Dawid Konarski, a ostatnie słowo należało do tego drugiego (29:27).

W kolejnego seta Żółto-Czarni weszli o wiele lepiej, efektownie blokując ofensywę rywala (3:0). Jednakże tak szybko jak Skra zdobyła prowadzenie, tak szybko je straciła. ZAKSA wróciła do przodowania na tablicy wyników za sprawą serwisu Sama Deroo (5:4). Dopiero po chwili PGE Skra otrząsnęła się z ekspresowo straconej przewagi, a wróciła do gry dopiero, gdy w pierwszej linii w bloku zameldowali się Nikołaj Penczew i Srećko Lisinac , a na linii 9. metra był Nicolas Uriarte (13:14). Wówczas spotkanie wróciło do walki punkt za punkt, gdzie jednak dominowały nieudane zagrania obu ekip.

Końcówka drugiej partii miała nieprawdopodobny przebieg. Podczas gdy wydawało się, że przy sześciopunktowej serii przy serwisie Kevina Tillie ZAKSA bez problemu "dobije" PGE Skrę (24:18), ta podniosła się i obroniła sześć piłek setowych z rzędu (24:24). Ostatecznie to właśnie zawodnicy Blaina po ataku Wlazłego wyszli obronną ręką z nerwowej końcówki (27:25).

10-minutowa przerwa nie ostudziła zapału bełchatowian do ponownego sięgnięcia po trofeum, gdyż początek trzeciej części meczu to indywidualne popisy Penczewa w bloku (3:0). To właśnie ten zawodnik z powodzeniem wziął na siebie ciężar ofensywy PGE Skry. Reakcją ZAKSY na zmianę rozkładu ataku było włączenie do gry wcześniej niewidocznego na lewym skrzydle Tillie. Podobnie jak w półfinale tak i w finale, Francuz w pojedynkę pociągnął grę mistrzów Polski (19:14). Trener Blain próbował interweniować i skorzystał z podwójnej zmiany, wprowadził Bartosza Kurka w duecie z Marcinem Januszem , lecz i oni nie pomogli. Blok na Bartoszu Bednorzu załatwił sprawę dla ZAKSY (25:20).

Po dużych roszadach trzeciego seta, w czwartym zespoły wróciły do pierwotnych szóstek, a ci rozpoczęli od serii błędów własnych. Jak się szybko okazało (11:8) bardziej pogrążała się nimi ekipa Żółto-Czarnych. Co gorsza dla bełchatowian, z gry za sprawą urazu został wykluczony ich bombardier - Mariusz Wlazły.

Kluczowym momentem seta okazało się wyjście z remisu 14:14 przez ZAKSĘ. Najpierw Konarski skończył ważną kontrę, a później jeszcze ważniejszą przepychankę na korzyść ZAKSY wygrał Łukasz Wiśniewski. Tym mistrzowie Polski przeciążyli szalę zwycięstwa na swoją stronę. Wygrali za sprawą świetnie funkcjonującego bloku 25:18 i 3:1 w całości meczu i sięgnęli po upragniony Puchar Polski.

Pucharowy triumf jest szóstym ZAKSY Kędzierzyn Koźle, z kolei PGE Skra po raz drugi musi pogodzić się z rolą drugiej.