Belgia: historyczna chwila dla Kamila Droszyńskiego

Rozgrywający Lindemansu Aalst Kamil Droszyński otrzymał pierwszą szansę do poprowadzenia gry swojego zespołu w lidze belgijskiej przez cały mecz. Jego ekipa wygrała w 12. kolejce z VDK Gent Heren 3:0.

Wiktor Gumiński
WP SportoweFakty / Olga Król

Droszyński dotychczas znajdował się w cieniu doświadczonego, 39-letniego Franka Depestele. Polak znakomicie wykorzystał jednak okazję do pokazania się na pełnym dystansie. Jego ekipa w każdym z setów dyktowała warunki gry, a on sam zakończył zawody z dorobkiem 3 punktów.

Jednym z jego partnerów w wyjściowym składzie był przyjmujący Adrian Staszewski. Dbał on przede wszystkim o zabezpieczenie przyjęcia, co wychodziło mu bardzo dobrze (19 prób, 63 procent pozytywnego/42 perfekcyjnego, 1 błąd). Uzyskał też 6 "oczek" atakiem, przy 38-procentowej skuteczności.

O potencjale Noliko Maaseik boleśnie przekonali się dwaj polscy siatkarze Prefaxisu Menen - Mikołaj Sarnecki i Janusz Górski. Gorzej poszło temu drugiemu, który nie miał dobrego dnia ani w odbiorze (13 prób, 31 proc. poz./23 perf., 3 błędy), ani w ataku (7/22 - 31 proc.). Dlatego też na ostatniego, trzeciego seta nie wyszedł już w "szóstce". Sarnecki natomiast udanie wykończył 10 z 24 wystaw (42 proc.). Innymi elementami nie punktował.

Po drugiej stronie siatki, tym razem jedynie krótką zmianę dał Nikodem Wolański, pojawiając się na chwilę w trzecim secie.

Okazję do pełnego odpoczynku w starciu z Amigos Zoersel otrzymał z kolei Piotr Orczyk, zawodnik Knacku Roeselare. Jego koledzy poradzili sobie znakomicie, triumfując 3:0.

W lidze belgijskiej nie występuje już natomiast Łukasz Szarek, który przeniósł się z Axisu Shanks Guibertin do ligi greckiej.