Trzy debiutantki w najlepszej szóstce 18. kolejki Orlen Ligi

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Justyna Serafin / Na pierwszym planie: Izabela Kowalińska
WP SportoweFakty / Justyna Serafin / Na pierwszym planie: Izabela Kowalińska
zdjęcie autora artykułu

W niedzielę rozegrano ostatnie mecze 18. kolejki Orlen Ligi. Portal WP SportoweFakty wybrał najlepsze zawodniczki tej serii spotkań w ekstraklasie siatkarek. W gronie tym są trzy debiutantki.

Rozgrywająca: Alicja Grabka (Legionovia Legionowo) [2*]

Siatkarki Legionovii Legionowo były sprawczyniami największej niespodzianki w 18. kolejce Orlen Ligi. Zespół z Mazowsza pokonał przed własną publicznością wyżej notowany Pałac Bydgoszcz 3:2. Dla Legionovii było to dopiero czwarte w tym sezonie zwycięstwo.

Z dobrej strony w potyczce przeciwko Pałacowi pokazała się Alicja Grabka, która była autorką sukcesu swojego zespołu. Rozgrywająca popisywała się kreatywnością w dogrywaniu piłek swoim koleżankom, dzięki czemu skutecznie gubiła blok. W pięciu partiach bydgoszczanki ataki Legionovii zatrzymały w ten sposób tylko osiem razy.

* - w nawiasie liczba nominacji do szóstki kolejki.

Atakująca: Izabela Kowalińska (ŁKS Commercecon Łódź) [2*]

W takiej formie Izabelę Kowalińską chciałby oglądać każdy kibic ŁKS-u Commercecon Łódź. Atakująca była niekwestionowaną liderką swojej drużyny i poprowadziła łódzki zespół do wygranej nad Polskim Cukrem Muszynianką Muszyna. ŁKS wygrał 3:1 i ogromna w tym zasługa doświadczonej siatkarki.

Kowalińska w starciu przeciwko muszyniankom atakowała aż 53 razy, z czego skończyła 23 ataki. Nie ustrzegła się błędów, ale mimo to była zdecydowanie najlepszą atakującą w 18. kolejce Orlen Ligi. Zdobyła 27 punktów, a jej dorobek uzupełniły trzy asy serwisowe oraz jeden blok.

* - w nawiasie liczba nominacji do szóstki kolejki.

ZOBACZ WIDEO Ferdinando De Giorgi: Młodych trzeba uczyć, jak się pracuje w pierwszej reprezentacji

Środkowa: Natalia Misiuna (Pałac Bydgoszcz) [1*]

Natalia Misiuna to jedyna przedstawicielka przegranego zespołu w naszym zestawieniu. Jej Pałac Bydgoszcz przegrał w Legionowie z miejscową Legionovią 2:3. Środkowa pokazała się z bardzo dobrej strony i doceniliśmy jej występ miejscem w Szóstce 18. kolejki Orlen Ligi.

Misiuna była najlepiej punktującą zawodniczką swojego zespołu, co w przypadku środkowych jest rzadkim wyczynem. Siatkarka Pałacu wywalczyła 17 punktów. Imponowała skutecznością w ataku, wykorzystała 16 z 23 piłek, co przełożyło się na 70 proc. zakończonych akcji. Co prawda nie zapisała na swoim koncie żadnego bloku, ale dyspozycja w ataku była najważniejszym argumentem przy jej kandydaturze.

* - w nawiasie liczba nominacji do szóstki kolejki.

Środkowa: Agnieszka Bednarek-Kasza (Chemik Police) [1*]

Agnieszka Bednarek-Kasza to druga debiutantka w naszej Szóstce kolejki. Zawodniczka Chemika Police z dobrej strony pokazała się w wyjazdowym pojedynku przeciwko KSZO Ostrowiec, który zakończył się triumfem mistrzyń Polski w trzech setach. Dla Chemika było to siedemnaste w tym sezonie zwycięstwo.

Bednarek-Kasza również była najskuteczniejszą zawodniczką swojego zespołu. Na swoim koncie zapisała aż 16 punktów. Skończyła 8 z 9 ataków, co dało jej 89 proc. skuteczności. Do tego dorzuciła pięć bloków i trzy asy serwisowe. Nic zatem dziwnego, że otrzymała statuetkę MVP spotkania i trafiła do grona najlepszych zawodniczek w 18. kolejce Orlen Ligi.

* - w nawiasie liczba nominacji do szóstki kolejki.

Przyjmująca:Megan Courtney (Impel Wrocław) [3*]

Megan Courtney zaliczyła świetny występ przeciwko Atomowi Treflowi Sopot. To głównie dzięki jej dobrej grze Impel Wrocław łatwo wygrał trzeciego i czwartego seta, dzięki czemu dopisał do swojego dorobku kolejne trzy punkty do ligowej tabeli. Courtney mecz zaczęła w kwadracie dla rezerwowych, ale w drugim secie zastąpiła na parkiecie Natalię Mędrzyk.

Poprawiła ona przyjęcie wrocławskiego zespołu. W tym elemencie zanotowała 70 proc. W ataku była niemal tak samo skuteczna. Zakończyła 12 z 18 akcji (67 proc.). Na swoim koncie zapisała 15 punktów. Lepsza pod tym względem w zespole z Wrocławia była tylko Joanna Kaczor.

* - w nawiasie liczba nominacji do szóstki kolejki.

Przyjmująca: Tamara Kaliszuk (Tauron MKS Dąbrowa Górnicza) [3*]

W 18. kolejce Orlen Ligi Tauron MKS Dąbrowa Górnicza pokonał na wyjeździe Giacomini Budowlanych Toruń 3:1, choć niewiele brakło, by dąbrowianki nie wróciły z kompletem punktów. Kaliszuk była jedną z liderek zagłębiowskiego zespołu.

Kaliszuk wywalczyła dla Taurona MKS-u 15 punktów. Rywalki to właśnie w nią najczęściej kierowały zagrywki. Reprezentantka Polski w przyjęciu spisywała się jednak bez zarzutu, choć musiała odebrać 41 serwisów. Jej wskaźnik dokładnego przyjęcia wyniósł 49 proc. Zawodniczka dąbrowskiego zespołu zakończyła 32 proc. swoich ataków.

* - w nawiasie liczba nominacji do szóstki kolejki.

Libero: Mariola Zenik (Chemik Police) [1*]

Naszym zdaniem najlepszą libero w 18. kolejce Orlen Ligi była Mariola Zenik, dla której to pierwsza nominacja do grona najlepszych zawodniczek. Zenik dobrze spisywała się w przyjęciu. Co prawda zawodniczki KSZO Ostrowiec w jej kierunku posłały tylko dziewięć zagrywek, ale Zenik poradziła sobie z nimi bez problemów.

Siatkarka Chemika Police dobrze grała w defensywie, broniąc wiele uderzeń przeciwniczek. Ustrzegła się błędów i była ważnym ogniwem zespołu mistrzyń Polski, które odniosły siedemnaste w tym sezonie zwycięstwo.

* - w nawiasie liczba nominacji do szóstki kolejki.

Ławka rezerwowych: Anna Kaczmar (Developres SkyRes Rzeszów), Joanna Kaczor (Impel Wrocław), Katarzyna Sielicka (ŁKS Commercecon Łódź), Heike Beier (Grot Budowlani Łódź), Katarzyna Żabińska (Developres SkyRes Rzeszów), Iga Chojnacka (Legionovia Legionowo), Izabela Lemańczyk (Tauron MKS Dąbrowa Górnicza).

Źródło artykułu: