ZAKSA - Indykpol AZS: w meczu walki lepsi mistrzowie Polski

W 24. kolejce PlusLigi ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonała Indykpol AZS Olsztyn 3:1. MVP spotkania wybrany został Benjamin Toniutti.

Anna Kardas
Anna Kardas
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle WP SportoweFakty / Roksana Bibiela / ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
W 23. kolejce PlusLigi ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pewnie pokonała Łuczniczkę Bydgoszcz 3:0, natomiast Indykpol AZS Olsztyn po pięciosetowym boju zwyciężył z MKS-em Będzin. Drużynie zajmującej pierwszą lokatę w tabeli przyszło mierzyć się tym razem z ekipą plasującą aię na lokacie trzeciej.

Spotkanie w Kędzierzynie-Koźlu rozpoczęło się od czteropunktowego prowadzenia ZAKSY 7:3, a wszystko za sprawą Łukasza Wiśniewskiego, który dał o sobie znać zagrywką. Kędzierzynianie mylili się natomiast w ataku, a Wojciech Włodarczyk wykorzystywał kontry na siatce i olsztynianie niemal w połowie odsłony doprowadzili do remisu 13:13. Ale pomyłki zdarzały się i "profesorowi" Dawidowi Konarskiemu, co przy ciosach Jana Hadravy dało dwupunktowe prowadzenie olsztynianom. Przy stanie 18:21 musiał interweniować Ferdinando De Giorgi. Skuteczna gra w końcówce popularnego "Włodiego" sprawiła, że pierwszy set stał się łupem gości z Warmii i Mazur.

Druga partia od początku była walką punkt za punkt po obu stronach siatki, ale na swoje właściwie tory powrócił Konarski i ZAKSA prowadziła 7:5. Dodatkowo w zagrywce rozpędził się Rafał Buszek i tym razem interweniować musiał Andrea Gardini. Poprzez błędy własne siatkarzy Indykpolu przewaga mistrzów Polski urosła na 13:9. Goście zaczęli odbudowywać się w końcówce odsłony, dzięki Janowi Hadravie przewaga ZAKSY stopniała do dwóch "oczek", ale tylko na chwilę. Konsekwentna gra środkowych z Mostowej oraz celne uderzenia Sama Deroo sprawiły, że to gospodarze cieszyli się ze zwycięstwa 25:21 w secie numer dwa.

Trzeci set, podobnie jak poprzedni rozpoczął się od wyrównanej walki, ale po błędach własnych olsztynian ZAKSA odskoczyła na na trzy "oczka" 10:7. Do wyrównania 14:14 doprowadził Hardava, który tego dnia na tle Dawida Konarskiego prezentował się wybornie. Blok Indykpolu AZS rozkręcił się do tego stopnia, że przy stanie 15:17 musiał interweniować "Fefe". W ważnym momencie Aleksander Śliwka zaatakował po "antence", czym doprowadził do remisu 21:21. Seta na 25:21 zakończył popisowymi "wiśniówkami" kędzierzyński środkowy.

W czwartą partię lepiej weszli olsztynianie prowadząc 6:9. Widoczna była determinacja siatkarzy Indykpolu w dążeniu do tie-breaka. Nieumyślnie rywalom pomógł Dominik Witczak myląc się w ataku na 8:12. W drużynie z Warmii i Mazur zabrakło jednak konsekwencji, a na zagrywce odpalił Benjamin Toniutti doprowadzając do remisu 17:17. Ale olsztynianie nie zamierzali "tanio sprzedać skóry" - Adrian Buchowski dwukrotnie zaatakował po prostej i sytuacja zmieniła się diametralnie, bo goście prowadzili 18:21. W tym momencie ponownie uaktywnił się kędzierzyński blok, błyskawicznie doprowadzając do remisu 21:21. Spotkanie na 25:22 efektownym atakiem zakończył Dawid Konarski.