Wieliczka szczęśliwa dla juniorek. Polki polecą na mundial

Biało-Czerwone pod wodzą Wiesława Popika pokonały w ostatnim meczu kwalifikacyjnym Belgię 3:1 i zagrają po sześciu latach przerwy w juniorskich mistrzostwach świata.

Michał Kaczmarczyk
WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski

Polskie siatkarki straciły w całym turnieju tylko jednego seta, a i w nim nie brakowało emocji i pościgów. Belgijki prowadziły w drugiej partii niedzielnego starcia 23:16, ale gospodynie zmagań w Wieliczce zdołały wyrównać stan rywalizacji i dopiero chwile zawahania sprawiły, że przegrały 28:30. Dwa kolejne sety przebiegały już pod dyktando siatkarek Wiesława Popika, niesionym jak na skrzydłach dzięki szalonemu dopingowi publiczności zgromadzonej w hali Parku Solnego.

Tym samym młode reprezentantki Polski zemściły się na Belgii za porażkę 1:3 w pierwszej rundzie kwalifikacji do mistrzostw świata juniorek w Meksyki (14-23 lipca). Dominacja Natalii Murek (26 punktów w spotkaniu ze Belgią, najwięcej w ekipie Polek) i jej koleżanek nie podlegała dyskusji także w piątkowym i sobotnim meczu eliminacji, gdy w pokonanym polu zostały drużyny Niemiec i Bułgarii.

Tym samym niezależnie od wyniku starcia Niemiec z Bułgarią polska kadra juniorek jest pewna wylotu na mundial w Meksyku. Ostatni raz nasza młodzieżowa kadra zagrała w tych rozgrywkach w 2011 roku; drużyna z Anną Grejman i Emilią Muchą w składzie zajęła w peruwiańskim Trujillo 9. miejsce. W grupie F, której mecze rozgrywanej są w tureckim Turgutlu, gospodynie zagrają o godzinie 19 z Rosjankami o ostatnie miejsce dla europejskiej reprezentacji na mundialu w Meksyku.

Niemcy - Polska 0:3 (12:25, 18:25, 17:25)

Polska - Bułgaria 3:0 (25:11, 25:13, 25:21)

Polska - Belgia 3:1 (25:17, 28:30, 25:13, 25:17)