LŚ 2017: Argentyna wygrała dla USA. Bułgaria zmarnowała szansę na awans

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / FIVB
Materiały prasowe / FIVB

Reprezentacja Argentyny wygrała 3:1 z Bułgarią. Wskutek porażki drużyna z Europy nie awansowała do turnieju finałowego Ligi Światowej. Zrobiła to za nią reprezentacja USA.

W tym artykule dowiesz się o:

Poprzednie zwycięstwo Argentyny w klasyku z Brazylią miało znaczenie nie tylko prestiżowe. Albicelestes przełamali się po pięciu porażkach z rzędu i uciekli z ostatniego miejsca w tabeli Ligi Światowej. Podbudowani sukcesem siatkarze z Ameryki Południowej ruszyli szturmem na Bułgarię. Imponował Pablo Crer. Skutecznie blokował, a na deser zaatakował na 25:16.

Poza blokami Argentyna zyskiwała dużo na błędach przeciwnika. W pierwszym secie zdobyła wskutek pomyłek Bułgarów siedem punktów. Zawodny był Georgi Bratojew. Były rozgrywający Espadonu Szczecin wrzucał atakujących w siatkę albo wystawiał piłkę wprost na argentyński mur.

Niebawem Bratojewa nie było na boisku. Pomimo lepszych wystaw nie potrafił się wstrzelić Cwetan Sokołow. W dwóch setach Bułgar spożytkował dobrym atakiem tylko 5 z 16 wystaw. Cała drużyna zaczęła tę partię obiecująco, ale następnie pozwoliła Argentynie na ucieczkę i przegrała 21:25.

Plamen Konstantinow starał się pobudzić drużynę, która w Cordobie walczyła o awans do turnieju finałowego Ligi Światowej. W trzecim secie prowadziła 6:2 dzięki asowi serwisowemu Rozalina Penczewa. Co prawda nagle straciła pięć punktów z rzędu, ale przynajmniej znalazła lidera. Penczewowi pomógł Todor Skrimow i właśnie on zakończył rundę atakami do wyniku 25:23. Bułgaria przegrywała w tym momencie 1:2 w setach.

Pójść za ciosem jednak nie potrafiła. W czwartym secie Argentyna zapewniła sobie zwycięstwo 3:1 w całym meczu. Przewagę 11:8 wypracowała przy zagrywkach Luciano De Cecco. Swoje dołożyli na skrzydłach najlepiej punktujący w zespole Nicolas Bruno oraz Cristian Poglajen. Bruno postawił "kropkę nad i", zdobywając "oczko" na 25:19.

Argentyna przesunęła się na 10. miejsce w tabeli i okazała się najlepsza w turnieju w Cordobie. Jej wygrana ucieszyła reprezentację USA, która kosztem Bułgarii niespodziewanie awansowała do turnieju finałowego.

Argentyna - Bułgaria 3:1 (25:16, 25:21, 23:25, 25:19)

Argentyna: De Cecco, Ramos, Sole, Crer, Poglajen, Bruno, A. Gonzalez (libero) oraz Toro

Bułgaria: Bratojew, Sokołow, Josifow, Nikołow, N. Penczew, R. Penczew, Salparow (libero) oraz Jeliazkow, Skrimow, Seganow, Iwanow