Polscy juniorzy zaczynają walkę o najbardziej prestiżowe trofeum. I jedyne, którego nie mają

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / CEV
Materiały prasowe / CEV
zdjęcie autora artykułu

W piątek reprezentacja Polski juniorów meczem z Maroko rozpoczyna zmagania o tytuł mistrza świata. To ostatnie i najbardziej prestiżowe trofeum, jakie można zdobyć w kategoriach młodzieżowych. I jedyne, którego ta drużyna nie ma.

W tym artykule dowiesz się o:

Obecna reprezentacja Polski juniorów składa się z zawodników urodzonych w latach 1997 i 1998. Jeszcze jako kadeci wygrali wszystkie imprezy, w których brali udział, czyli mistrzostwa Europy kadetów i mistrzostwa świata tej samej kategorii. Nie przegrali ani jednego spotkania w trakcie tych turniejów.

W mistrzostwach kontynentu juniorów w 2016 roku Biało-Czerwoni znowu wygrali wszystkie mecze (a niektóre przegrywali już 0:2 w setach) i dołożyli kolejne trofeum do swojego dorobku.

Teraz ta utytułowana i utalentowana młodzież rozpoczyna walkę o ostatni triumf, jaki można zdobyć w kategoriach młodzieżowych, a zarazem najbardziej prestiżowy - mistrzostwo świata juniorów. W historii polskiej siatkówki udało się to dotąd dwukrotnie: raz wybitnemu pokoleniu z rocznika 1977 i 78 (w 1995), a potem także wyróżniającym się siatkarzom urodzonym w latach 1983 i 1984 (w 2001).

Turniej o tytuł mistrza globu juniorów odbywa się w Czechach, w Brnie i w Czeskich Budziejowicach. Bierze w nim udział szesnaście zespołów i składa się z trzech etapów. Najpierw jest pierwsza faza grupowa, w której są cztery grupy (A, B, C i D) złożone z czterech drużyn, które grają systemem każdy z każdym. Dwie najlepsze z każdej grupy przechodzą do następnej fazy, gdzie znowu zostaną podzielone na dwie grupy (E i F) po cztery ekipy i docelowo będą walczyć o miejsca 1-8. Dwie najmocniejsze drużyny z grup E i F przechodzą dalej do półfinałów, a pozostałe cztery zagrają o miejsca 5-8. To samo równolegle odbywa się dla ósemki uczestników, którzy w pierwszej fazie grupowej zajęli trzecie i czwarte miejsca w swoich grupach. Takim samym systemem walczą o 9. miejsce.

ZOBACZ WIDEO Kochanowski jak Milik. "Naszym celem jest złoto MŚ juniorów"

Polacy zostali wylosowani do grupy A, gdzie zmierzą się z Maroko, Kanadą i Czechami. Z tymi ostatnimi, gospodarzami turnieju, rozegrali w ramach przygotowań dwa sparingi w Opavie, każdy zakończony wynikiem 4:1 dla Biało-Czerwonych.

Terminarz meczów Polaków w 1. fazie grupowej MŚ U-21:

23 czerwca 12.30 Polska - Maroko

24 czerwca 17.30 Polska - Czechy

25 czerwca 12.30 Polska - Kanada

26 czerwca jest dzień przerwy, po którym następuje druga faza grupowa. Spotkania tej fazy odbędą się 27, 28 i 29 czerwca. 30 czerwca jest dzień przerwy, a 1 i 2 lipca odbędą się mecze półfinałowe i finałowe.

12-osobowy skład reprezentacji Polski na mistrzostwa świata U-21:

Rozgrywający: Łukasz Kozub, Radosław Gil

Atakujący: Jakub Ziobrowski, Damian Domagała

Środkowy: Jakub Kochanowski, Norbert Huber, Jarosław Mucha

Przyjmujący: Bartosz Kwolek, Tomasz Fornal, Szymon Jakubiszak

Libero: Mateusz Masłowski, Jędrzej Gruszczyński.

Źródło artykułu: