Mistrzostwa Ameryki Południowej: niespodzianki nie było. Brazylijki zdobyły złoto i awans na MŚ 2018

Reprezentacja Brazylii po raz dwudziesty została mistrzem Ameryki Południowej. Złoty medal dał Canarinhos kwalifikację na Mistrzostwa Świata 2018.

Olga Krzysztofik
Reprezentacja Brazylii kobiet Materiały prasowe / FIVB / Reprezentacja Brazylii kobiet
Od 15 sierpnia toczyła się rywalizacja w 32. Mistrzostwach Ameryki Południowej siatkarek. Miano faworytek należało do Brazylijek, które od lat należą do światowej czołówki i zdominowały kontynent - po złoto sięgały przez ostatnie 11 lat bez przerwy, a od początku rozgrywania mistrzostw nie zeszły z podium.

Do walki w tegorocznym turnieju finałowym czempionatu przystąpiło sześć reprezentacji: wspomniana Brazylia, Argentyna, Chile, Wenezuela, Peru oraz Kolumbia.

Wyniki mistrzostw sprawiły, że spotkanie kończące zmagania pomiędzy Kolumbijkami a Brazylijkami było zarazem starciem finałowym. Wygrany zgarniał wszystko - mistrzowski tytuł i awans na Mistrzostwa Świata 2018.

Canarinhos po raz kolejny dały pokaz swojej siły, ogrywając rywalki 3:0. To już ich 20. tytuł mistrzyń Ameryki Południowej, a srebrne medale wywalczone przez Kolumbijki są ich najlepszym wynikiem w historii. MVP turnieju została wybrana Tandara Caixeta.

Zespoły z Ameryki Południowej będą miały jeszcze jedną szansę, by zawalczyć o kwalifikację do MŚ 2018. Drużyny, które uplasowały się w mistrzostwach na miejscach od drugiego do piątego, czyli: Kolumbia, Peru, Argentyna oraz Wenezuela, rozegrają turniej eliminacyjny w Peru w dniach 11-15 października. Awans uzyska tylko zwycięzca zmagań.