Włochy: nerwowy tie-break drużyny Joanny Wołosz. Trenerzy na trybunach

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Imoco Volley Conegliano / Na zdjęciu: Joanna Wołosz (nr 14)
Materiały prasowe / Imoco Volley Conegliano / Na zdjęciu: Joanna Wołosz (nr 14)

Wszystkie "polskie" mecze 19. kolejki włoskiej ekstraklasy siatkarek odbyły się w sobotę. Mało kto spodziewał się, że mistrzynie Włoch z Novary oddadzą punkty Pomi Casalmaggiore. Ciekawie było także w meczu Panter z Conegliano.

Ostatni mecz w modeńskiej hali PalaSport dowiódł, że we Włoszech nawet lider tabeli nie ma prawa myśleć o spokojnym dotrwaniu do końca rundy zasadniczej. Liu-Jo Nordmeccanica Volley Modena potrafiła wykorzystać słabsze punkty rywala z Conegliano, wygrać zasłużenie w pierwszym i trzecim secie (i to mimo prawdziwego lania w drugiej partii) i prowadzić niemal do końca decydującego seta. Niemal, bo ostatecznie gospodyniom zabrakło instynktu killera, którym dysponowała Samanta Fabris. Chorwacka atakująca weszła na parkiet na ostatnie wymiany spotkania i swoimi dwoma punktami zakończyła batalię na korzyść Imoco.

Zespół z Conegliano wręcz zmiażdżył przeciwnika w bloku (20:3 w tym elemencie, sama Joanna Wołosz blokowała trzykrotnie), był lepszy w ataku, a mimo to stracił punkty i z pewnością nie jest zadowolony z takiego obrotu spraw. Emocji nie brakowało, także na stanowiskach trenerskich. W czwartym secie zwykły challenge rozstrzygający o dotknięciu siatki przerodził się w sprzeczkę między Daniele Santarellim i Marco Fenoglio, która zmusiła sędziego do wysłania obu trenerów na trybuny do końca seta. Gdy atmosfera meczowa uspokoiła się, obaj szkoleniowcy mieli prawo być dumni z występów swoich zawodniczek: Robin De Kruijf z Imoco popisała się aż 12 punktowymi blokami, a miejscowy zespół mógł liczyć na Chorwatkę Katarinę Barun-Susnjar, zdobywczynię 25 punktów.

Siatkarki Lardini Filottrano zaczęły mecz Saguellą Team Monza najgorzej, jak tylko było można, bo od ugrania zaledwie 9 punktów w pierwszej partii. Potem beniaminek ekstraklasy wrócił na zadowalający poziom i wyrównał wynik, ale w kolejnych partiach miejscowe pokazały rywalkom miejsce w szeregu swoją zagrywką (aż 12 asów, w tym 5 dobrze znanej w Polsce Michi Hancock) i opanowaniem w kluczowych chwilach spotkania, czym imponowała zwłaszcza Helena Havelkova. Berenika Tomsia zdobyła aż 4 punkty blokiem, ale nie spisała się najlepiej w ataku (5/22, 2 błędy i 4 zablokowane uderzenia).

Jeszcze rok temu porażka Igora Gorgonzola Novary z Pomi Casalmaggiore nie byłaby niczym szokującym, ale w tym sezonie zespół Pomi to największe rozczarowanie całej włoskiej ligi i wynik 3:1 na jego korzyść w starciu z mistrzyniami Włoch to ogromne zaskoczenie. W dwóch pierwszych setach to nie Paola Egonu ani Celeste Plak były gwiazdami parkietu, a Amerykanka Annie Drews, która skończyła wszystkie najważniejsze wymiany.

Drużyna Katarzyny Skorupy (2 pkt) zrewanżowała się za doznane krzywdy, wygrywając trzeciego seta do 15, jednak chwilę potem siatkarki Cristiano Lucchiego rozegrały prawdopodobnie najlepszego seta w tym sezonie we włoskiej ekstraklasie i zaskoczyły swoich krytyków. - Takie załamania formy, gdy gra się dużo spotkań, mogą się zdarzyć, ale popełniłyśmy zdecydowanie za dużo błędów i to zaważyło na wyniku. Pozostaje nam się skupić na Pucharze Włoch - oceniła w pomeczowym komentarzu Skorupa.

Jej zespół zagra w półfinale Coppa Italia organizowanym w Bologni (17 lutego) z Saguellą Team Monza, zaś Imoco Volley Conegliano zmierzy się z Unetem E-Work Busto Arsizio.

Sobotnie mecze 19. kolejki Serie A1 kobiet:

Liu Jo Nordmeccanica Modena - Imoco Volley Conegliano 2:3 (26:24, 10:25, 25:22, 19:25, 13:15) Pomi Casalmaggiore - Igor Gorgonzola Novara 3:1 (25:23, 30:28, 15:25, 25:22) Saugella Team Monza - Lardini Filottrano 3:1 (25:9, 18:25, 25:22, 25:23)