Turcja: VakifBank nie dał szans ekipie Mai Tokarskiej

Besiktas Stambuł w dwóch meczach ćwierćfinałowych okazał się wyraźnie słabszy od VakifBanku Stambuł i pożegnał się z marzeniami o walce o medale Vestel Venus Sultanlar Ligi.

Michał Kaczmarczyk
Maja Tokarska Materiały prasowe / tvf.tr.org / Na zdjęciu: Maja Tokarska

Przewaga walczącego o powrót na ligowy tron VakifBanku nad Besiktasem była przytłaczająca i ekipa pod wodzą Kamila Soza nie potrafiła jej przełamać ani na moment. Besiktas stać było jedynie dwa razy za zdobycie więcej niż 20 punktów w jednym secie przeciwko gwiazdozbiorowi pod wodzą Giovanniego Guidettiego. O ile jeszcze w pierwszym starciu Olesia Rychliuk robiła, co mogła, by jej zespół pozostał przy życiu w nierównej rywalizacji (10 pkt), o tyle w rewanżu została brutalnie spacyfikowana przez blok VakifBanku.

Ukrainka zeszła z parkietu już w drugim secie z zaledwie 18-procentową skutecznością, a wraz z nią większość siatkarek podstawowego składu, w tym Maja Tokarska. Trener Soz zdecydował się na totalną wymianę meczowej szóstki, gdy rywal wygrał drugiego seta do 12 i zapewnił sobie miejsce w półfinale ekstraklasy. Prym w tym meczu wiodły Lonneke Sloetjes i Kelsey Robinson (16 i 10 pkt); polska środkowa Besiktasu skończyła swoje dwa ataki i dołożyła do tego punkt zagrywką, ale w całym dwumeczu ani razu nie zablokowała rywalki. W pierwszym meczu ćwierćfinału, granym 3 marca, Tokarska zagrała dwa asy serwisowe, ale w ofensywie (1/4, dwa błędy) wyraźnie ustępowała środkowym Vakifbanku.

Tym samym Besiktasowi pozostała walka o miejsca 5-8 Vestel Venus Sultanlar Ligi. Poza VakifBankiem w walce o medale zobaczymy Eczacibasi Vitra Stambuł (dwa zwycięstwa 3:0 nad Niluferem). Skład półfinałów nie jest jeszcze znany w całości: do rozstrzygnięcia pozostaje jeszcze rywalizacja Fenerbahce Stambuł z Bursą BBSK (pierwszy mecz wygrały 3:1 Żółte Anioły) oraz Galatasarayu Stambuł z Halkbankiem Ankara. W pierwszym starciu Halkbank wygrał 3:2, w drugim uległ wyraźnie 0:3 i o ostatecznym wyniku w tej parze 1/4 finału rozstrzygnie trzeci mecz, zaplanowany na 9 marca.

Besiktas Stambuł - VakifBank Stambuł 0:3 (20:25, 13:25, 14:25)
VakifBank Stambuł - Besiktas Stambuł 3:0 (25:16, 25:12, 25:21)

Czy zespół Mai Tokarskiej stać na zajęcie 5. miejsca w tureckiej ekstraklasie?