Liga Narodów: Serbia w Final Six. Widowiskowy set i gra Srećko Lisinaca

Serbia zagwarantowała sobie awans do turnieju finałowego Ligi Narodów zwycięstwem 3:1 z Japonią. Widowiskowy i przełomowy był drugi set tego meczu.

Reprezentacja Serbii mężczyzn Materiały prasowe / FIVB / Reprezentacja Serbii mężczyzn
Najdłuższa partia zakończyła się wynikiem 35:33 dla SerbiiJaponia była w niej o krok od zwycięstwa i objęcia prowadzenia 2:0 w setach. Stało się inaczej. Serbowie nie dali się postawić pod ścianą, przetrwali krytyczny moment, a po nim przejęli kontrolę nad wydarzeniami na boisku. Ostatecznie Europejczycy zwyciężyli 3:1.

Najlepiej punktującym Serbem był Srećko Lisinac. Dobrze znany z polskich boisk zawodnik zaatakował skutecznie w 9 z 13 sytuacji, zaserwował trzy asy, ale co najważniejsze pięć razy zapunktował blokiem. To złożyło się na 17 "oczek". Przede wszystkim Lisinac umożliwił Serbom wypracowanie ogromnej przewagi na siatce. Pomagał mu wprowadzony w trakcie spotkania Marko Podrascanin.

Serbia zagwarantowała sobie awans do Final Six. Ma bilans 10 zwycięstw i cztery porażki, więc nie ma już zagrożenia, że przed końcem fazy grupowej zostanie wyprzedzona przez siódmych Włochów. Ponadto drużyna z Bałkanów odniosła 10. wygraną z rzędu z przeciwnikiem z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Szansę na występ w turnieju finałowym straciła w poprzednich kolejkach Kanada. Pozostało jej przypilnować miejsca w górnej połowie tabeli. W zestawieniu z Chińczykami drużyna Stephane'a Antigi miała więcej argumentów po swojej stronie i potrafiła to wykorzystać. Jej zwycięstwo 3:0 było małym przełamaniem po trzech porażkach. Poprowadził ją do niego Stephen Maar. Kanadyjczykom pomogły również liczne pomyłki gospodarzy.