Liga Narodów Kobiet: mocny start finałów. Amerykanki uratowały mecz w dobrym stylu

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / FIVB / Reprezentacja Polski mężczyzn
Materiały prasowe / FIVB / Reprezentacja Polski mężczyzn

Drużyna Turcji wygrywała 2:0 z reprezentacją USA, ale trener Karch Kiral wiedział, jakie zmiany w składzie pomogą naprawić sytuację. Mistrzynie świata wygrały w pięciu setach i efektownie zaczęły Final Six Ligi Narodów Kobiet.

Turczynki już raz pokonały w Lidze Narodów Kobiet rywalki z USA (3:2 podczas turnieju w Lincoln) i najwyraźniej zamierzały udowodnić w chińskim Nanjing, że są w stanie to powtórzyć. Siatkarki Giovanniego Guidettiego w niczym nie ustępowały aktualnym mistrzyniom świata, a do tego miały w swoich szeregach świetnie dysponowaną Melihę Ismailoglu. Żadna ze skrzydłowych kadry Karcha Kiraly'ego nie była w stanie jej dorównać. Być może konkurencją dla Turczynki byłaby Michelle Bartsch-Hackley, ale punktowej liderki Jankesek tym razem zabrakło w ich wyjściowym składzie.

Turcja spokojnie wygrała pierwszego seta do 17 i nie pozwoliła sobie na chwilę załamania, gdy przeciwnik w kolejnej partii wyszedł na prowadzenie 13:10. Po dwóch blokach z rzędu Edy Erdem Dundar i dużych problemach amerykańskiego przyjęcia z właściwym dograniem piłki europejski zespół zaczął wygrywać, a potem zmusił rywala zza oceanu do przestoju i zablokował niemal wszystkie jego próby zmniejszenia strat. Siatkarki USA rzuciły się do zrywu ostatniej szansy, gdy Turcja miała piłkę setową i szło im dobrze aż do błędu Jordan Larson, która przeszła linię środkową.

Kiraly zdecydował się na zmiany, które odniosły połowiczny skutek: Bartsch-Hackley kończyła zaledwie co piątą akcję, za to nieco więcej wniosła swoją aktywnością przy siatce TeTori Dixon. Dzięki zwyżce skuteczności Kelly Murphy i kapitalnej pracy Amerykanek w obronie udało im się zneutralizować rywala i wygrać trzecią partię do 21 mimo starań młodej i szalenie ambitnej Ebrar Karakurt. Odrabianie strat spodobało się mistrzyniom świata na tyle, że poszły za ciosem w kolejnej części meczu. Grę zawodniczek ze Stanów Zjednoczonych rozkręciła znana polskim kibicom Micha Hancock, zaś zawodniczki Guidettiego mimo jego napomnień nie umiały wrócić do agresji i skuteczności z pierwszej części spotkania.

Stało się jasne, że skończy się na podziale punktów. Trener Turcji zdecydował się na postawienie w tie-breaku na Ebrar Karakurt i Handel Baladin, ale szybko okazało się, że pierwszą gwiazdą widowiska zamierza zostać Barstch-Hackley, która od czwartego seta kończyła niemal wszystko. Równa walka trwała do stanu 8:8, potem amerykańskie siatkarki zadbały o cztery punkty z rzędu, które bardzo ułatwiły im doprowadzenie spraw do szczęśliwego końca.

USA - Turcja 3:2 (17:25, 21:25, 25:21, 25:15. 15:10)

USA: Larson, Murphy, Hill, Akinradewo, Gibbemeyer, Lloyd, Robinson (libero) oraz Hancock, Drews, Bartsch-Hackley, Dixon.

Turcja: Ismailoglu, Erdem Dundar, Boz, Gunes, Ozbay, Ercan, Sebnem Akoz (libero) oraz Baladin, Karakurt, Alikaya, Sarioglu.

Kto wygra Final Six Ligi Narodów siatkarek?