Kwal. ME U-20: fantastyczny powrót Polaków. Awans wywalczony po horrorze

Po dwóch setach meczu z Hiszpanią, reprezentacja Polski była krok od porażki. Podopieczni Mariusza Sordyla zdołali jednak odwrócić losy meczu, triumfując po tie-breaku. Sukces zapewnił naszym siatkarzom przepustkę na mistrzostwa Europy.

Jacek Pawłowski
reprezentacja Polski U-20 Materiały prasowe / CEV / Na zdjęciu: reprezentacja Polski U-20
- Najważniejsza będzie nasza gra, bo w moim odczuciu żaden przeciwnik nie zrobi nam takiej krzywdy, jaką my sami możemy sobie zrobić, jeśli przydarzą nam się słabsze dni - mówił Mariusz Sordyl, trener reprezentacji Polski juniorów przed rozpoczęciem zmagań w Żyrardowie. Wygląda na to, że gorsza dyspozycja przytrafiła się Biało-Czerwonym w spotkaniu decydującym o awansie do mistrzostw Europy. Gospodarze triumfowali bowiem Hiszpanią dopiero po tie-breaku.

Goście od początku pierwszego seta przejęli inicjatywę, utrzymując niewielką przewagę. Biało-Czerwoni nie potrafili znaleźć sposobu na przeciwników, mimo że ich gra opierała się na barkach dwóch zawodników: Alvaro Gimeno Rubio i Jordiego Ramona Ferraguta. Problemy z kończeniem akcji mieli Bartosz Firszt i Remigiusz Kapica. Wiktor Rajsner i Mateusz Poręba próbowali poderwać kolegów do walki, ale bez powodzenia.

Druga odsłona miała zdecydowanie inny przebieg, bowiem przez dłuższy czas to Polacy posiadali inicjatywę. Gospodarze nie wytrzymali jednak presji, po drugiej przerwie technicznej pozwalając Hiszpanom dojść do głosu. Kapitalna gra Alvaro Gimeno Rubio i Jose Villalby Zamorano przechyliła szalę zwycięstwa na korzyść gości. Wynik mógł być inny, gdyby nieco lepiej w ofensywie spisali się Remigiusz Kapica i Bartosz Firszt.

Sporo emocji przysporzyła kibicom trzecia odsłona. Lepiej rozpoczęli ją gospodarze, jednak z biegiem czasu to Hiszpanie doszli do głosu, wykorzystując dobrą dyspozycję w ataku Alvaro Rubio Gimeno. Ostatnie słowo należało jednak do Biało-Czerwonych. Bohaterem seta został Wiktor Nowak, który pojawił się w polu zagrywki przy prowadzeniu rywali 17:15. Gracze z Półwyspu Iberyjskiego mieli ogromne problemy z przyjęciem serwisu rozgrywającego naszej ekipy. Seria błędów gości zdecydowała o wygranej Polaków.

W czwartej odsłonie Polacy kontynuowali dobrą passę, doprowadzając do piątego seta. Fantastycznie w polu serwisowym spisywał się Bartosz Firszt, bezlitośnie punktujący rywali. Doskonale piłki rozdzielał Wiktor Nowak. Tym razem mógł on liczyć na swoich kolegów, bowiem skuteczność ataku w wykonaniu Biało-Czerwonych była imponująca. Hiszpanie byli kompletnie bezradni, nawet przez moment nie nawiązując walki.

Piąty set był ukoronowaniem dramatycznego widowiska, jakie zafundowali kibicom siatkarze obu ekip. Po dobrym początku w wykonaniu gospodarzy inicjatywę na chwilę przejęli Hiszpanie. Zdeterminowani Biało-Czerwoni nie pozwolili sobie jednak wydrzeć awansu z rąk. Znakomicie spisywał się zwłaszcza Remigiusz Kapica, którego skuteczne ataki i szczelny blok, okazały się kluczowe dla losów tie-breaka. Fantastyczna gra duetu Ferragut Ramo - Rubio Gimeno, tym razem nie wystarczyła do zwycięstwa.