MŚ 2018: afrykański pojedynek dla Kamerunu

Pierwsze punkty w grupie C mistrzostw świata zdobył Kamerun. W afrykańskim pojedynku nadspodziewanie szybko pokonał 3:0 Tunezję.

Reprezentacja Kamerunu mężczyzn Materiały prasowe / FIVB / Reprezentacja Kamerunu mężczyzn
Regulamin pozwala wystąpić w mistrzostwach świata trzem reprezentacjom z Afryki. Siatkarskimi mocarzami na skalę tego kontynentu są Tunezja i Egipt. Te drużyny zdecydowanie najczęściej kwalifikowały się do czempionatu. Podczas zeszłorocznych mistrzostw Afryki hierarchia była identyczna. Tunezja pokonała w finale Egipt, a dla Kamerunu pozostały brązowe medale.

Dlatego przebieg spotkania rozpoczynającego rywalizację w grupie C był małym zaskoczeniem. To Kamerun był agresywniejszy, bardziej zdecydowany od Tunezji. Pierwszego seta wygrał 25:21, a drugiego 28:26 i kroczył ku zwycięstwu. Nie było problemu ze wskazaniem, która broń Kamerunu jest najsilniejsza. Na tym etapie meczu ponad dwa razy więcej punktów niż przeciwnik zdobywał blokiem. Co także istotne, popełniał mniej błędów.

Po drugiej stronie siatki Hamza Nagga zdobył w dwóch setach 15 punktów, ale był w tej ofensywie bardzo osamotniony. Pozostali reprezentanci Tunezji wspólnymi siłami wywalczyli tylko trzy "oczka" więcej niż sam Nagga. Na początku trzeciej partii zespół z północy Afryki prowadził 7:3, ale nawet ta zaliczka nie wystarczyła do przedłużenia pojedynku. Kamerun odwrócił wynik, zwyciężył 25:21 w secie i 3:0 w meczu.

Najwięcej 21 punktów dla lepszego zespołu zdobył David Feughouo, po kilkanaście "oczek" wywalczyli Nathan Wounembaina oraz Didier Sali Hile. Lider Kamerunu trzy razy zablokował Tunezyjczyka i zaserwował tyle samo asów.

Poza zespołami z Afryki w grupie B są reprezentacje USA, Rosji, Serbii i Australii. Z perspektywy Kamerunu najważniejszy powinien być mecz z zespołem z Antypodów.

Kamerun - Tunezja 3:0 (25:21, 28:26, 25:21)

Kamerun: Feughouo (21), Wounembaina (14), Hile (12), Engala (6), Dolegombai (5), Mbutngam (2), Kamto (libero) oraz Bitjaa (1), Moto.

Tunezja: Nagga (21), Milai (10), Karamosli (3), Slimene (3), Kadhi (1), Agrebi, Taouerghi (libero) oraz Miladi (5), Hmissi (4), Ben Tara (1), Bongui.