MŚ 2018: gorzka wygrana Japonii, słodka porażka Argentyny

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: siatkarze reprezentacji Japonii
Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: siatkarze reprezentacji Japonii

Argentyna przegrała 2:3 z Japonią, mimo to dzięki zdobyciu punktu awansowała do drugiej fazy mistrzostw świata z czwartego miejsca w grupie A i może być przeciwnikiem Polski.

W tym artykule dowiesz się o:

Rok 2017 był przełomowy w historii spotkań reprezentacji Japonii i Argentyny. Po długiej dominacji Albicelestes drużyna z Azji przerwała impas w starciu towarzyskim, a później potwierdziła zwrot akcji, wygrywając z Argentyńczykami w Lidze Narodów. Rzecz w tym, że obie te wiktorie Japonia odniosła w tie-breaku, a we wtorek wyprzedzenie przeciwnika w tabeli było możliwe tylko pod warunkiem zdobycia kompletu punktów.

Zadanie było więc skomplikowane. Japonia podjęła rękawice i w pierwszym, zaciętym secie zwyciężyła 26:24, choć to Argentyna jako pierwsza wyszła na prowadzenie. Azjatów natchnął do walki Yuji Nishida, który zapunktował przynajmniej raz każdym elementem atakiem, blokiem i zagrywką. Temperatura w obozie Argentyny podniosła się i potrafiła ona na to dobrze zareagować. Siatkarze z Ameryki Południowej zrewanżowali się w drugiej partii, którą wygrali 25:20. Zrobiło się 1:1 w meczu.

Trzeci set i kolejne zwroty akcji. Przebieg tego spotkania był bardzo nieoczywisty. Argentyna zwyciężyła 32:30 po bardzo efektownym pościgu w środkowej fazie partii. W tym momencie Albicelestes zagwarantowali sobie punkt oraz awans. Nie byłoby to możliwe bez Facundo Conte, który atakował z wyśmienitą skutecznością i zdobył w tym spotkaniu 33 "oczka".

Ostatecznie mecz wygrali Japończycy, ale tak jak w dwóch poprzednich przypadkach pokonali Argentynę 3:2, a to było za mało do pełni szczęścia. Bitwa o awans trwała ponad 2,5 godziny.

Argentyna będzie przeciwnikiem Polski w drugiej fazie, jeżeli Biało-Czerwoni utrzymają pierwsze miejsce w swojej grupie.

Japonia - Argentyna 3:2 (26:24, 20:25, 30:32, 25:20, 15:13)

Japonia: Nishida (30), Yanagida (21), Fukuzawa (16), Yamauchi (10), Fushimi (7), Fujii (1), Tsuiki (libero), Koga (libero) oraz Ishikawa (7), Otake, Sekita, Asano

Argentyna: Conte (33), Sole (14), Poglajen (10), Lima (7), Loser (5), Cavanna (4), A. Gonzalez (libero) oraz J.L. Gonzalez (11), Zanotti (3), Ramos (2), De Cecco, Fernandez (libero)