"Kabaret dla afrykańskich siatkarzy". Wojciech Drzyzga kpi z systemu kwalifikacji do IO 2020 w Tokio

Polacy siatkarze jako mistrzowie świata nie mają zapewnionej kwalifikacji na igrzyska olimpijskie w Tokio w 2020 r. - Nie dadzą nam spokojnie spać panowie z FIVB - krytykuje Wojciech Drzyzga.


Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
reprezentacja Polski mężczyzn Newspix / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: reprezentacja Polski mężczyzn

Według najnowszych wytycznych FIVB, występu na igrzyskach olimpijskich w Tokio w 2020 r. nie mogą być pewni mistrzowie świata oraz zwycięzcy mistrzostw kontynentu czy Pucharu Świata. Kontrowersyjna decyzja władz światowej siatkówki wywołuje coraz większe emocje w środowisku.

- Nie dadzą nam spokojnie spać panowie z FIVB. (...) Cały świat jest oburzony nie tylko dlatego, że jesteśmy mistrzami świata, ale też dlatego, że działacze obiecywali rozluźnienie kalendarza. Mieli doprowadzić do tego, że mistrzowie świata i kontynentów znajdą się na igrzyskach. Ktoś odpowiadający za igrzyska chce zrobić sobie kabaret dla afrykańskich siatkarzy czy słabej Azji? Źle to wygląda... - skrytykował system kwalifikacji na IO Wojciech Drzyzga.

Były siatkarz, obecnie komentator i ekspert Polsatu Sport, przyznał w programie "Prawda Siatki", że FIVB serwuje nam poważny problem z powodu konieczności udziału w kwalifikacjach. Drzyzga liczy jednak na opamiętanie się działaczy. - Zostawiam sobie pewną furtkę na to, że oni się zreflektują - dodał.

Dziennikarz Polsatu, Jerzy Mielewski, z kolei odniósł się do tego, że kwalifikacji olimpijskiej nie będzie można uzyskać przez prestiżowy niegdyś Puchar Świata. - Puchar Świata w ogóle jest teraz komiczną imprezą, bo nie będzie dawał kwalifikacji olimpijskiej. Nadal będzie jednak potężnym turniejem, jak to mówił Vital Heynen "ze wzmocnionymi nagrodami finansowymi" - podsumował.

Przypomnijmy, że według nowego systemu kwalifikację na igrzyska będzie można zdobyć, zwyciężając jeden z sześciu turniejów interkontynentalnych (wezmą w nich udział 24 najlepsze ekipy według rankingu FIVB), które odbędą się tuż przed mistrzostwami Europy lub przez turnieje kontynentalne, które zostaną rozegrane w 2020 r.: w Azji, Afryce, Europie, Ameryce Południowej oraz Ameryce Północnej - więcej TUTAJ.

ZOBACZ WIDEO Sektor Gości 92. Fabian Drzyzga przerywa milczenie. "Długo gryzłem się w język. Tym ludziom powinno być wstyd i głupio" [cały odcinek]
Mistrz świata w siatkówce powinien mieć zagwarantowany udział w turnieju olimpijskim?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×