Dominatorzy
Brazylia to bez wątpienia jedna z najbardziej utytułowanych siatkarskich reprezentacji świata. Canarinhos mają w swoim dorobku wiele tytułów mistrzów Ameryki Południowej, mistrzostwa świata i złote medale igrzysk olimpijskich. Historia Ligi Światowej również nierozłącznie związana jest z reprezentacją z tego kraju. Brazylia wystąpiła we wszystkich edycjach Ligi Światowej. Tylko sześciokrotnie nie stawała na podium rozgrywek, przy czym tylko raz od 1999 r. Canarinhos zabrakło w czołowej czwórce - było to w 2008 r., który trudno uznać za udany w historii brazylijskiej siatkówki. W latach 2003-2007 Canarinhos pięć razy z rzędu wygrywali Ligę Światową.
Po 10 latach bez podium
Chociaż jak co roku wszyscy ostrzyli sobie zęby na pokonanie Brazylii, występami w fazie grupowej w 2008 r. podopieczni Bernardo Rezende potwierdzili swoje wysokie aspiracje. Zwłaszcza, że grupowi rywale Canarinhos - Serbia, Wenezuela i Francja należeli do trudnych przeciwników. Brazylijczycy przegrali tylko dwa razy - raz z Francją i raz z Serbią (oba spotkania po tie-breakach). Na wielu turniejach już wcześniej reprezentacji z Ameryki Południowej przydarzały się jednak "wpadki" w postaci porażek w początkowej fazie rywalizacji, co jednak nie przeszkadzało im później tryumfować w całej imprezie.
Final Six w 2008 r. rozgrywane było w Rio de Janeiro, co dawało Brazylijczykom dodatkową przewagę. Występ przed własną publicznością miał potwierdzić wysoką formę gospodarzy przez zbliżającymi się wielkimi krokami Igrzyskami Olimpijskimi. W fazie grupowej Final Six wszystko przebiegało jeszcze zgodnie z planem. Brazylijczycy gładko - po 3:0 - pokonali reprezentację Rosji i Japonii. Problemy zaczęły się dopiero w półfinale, gdzie Canarinhos trafili na Amerykanów. Reprezentacja USA, po porażce z Serbią i wygranym tie-breaku z Polakami do najlepszej czwórki zespołów awansowała rzutem na taśmę. Nie przeszkodziło to jednak podopiecznym Hugh McCutcheona w wyeliminowaniu głównych faworytów do złota w LŚ z rywalizacji w finale. Dzień później, odwet za porażkę sprzed kilku dni wzięła reprezentacja Rosji, w meczu o 3. miejsce pokonując Brazylię 3:1. Po raz pierwszy od 1999 r. Canarinhos zabrakło na podium LŚ.
Czas na zmiany, będzie nowa siła?
Porażkę w "światówce" w Brazylii przyjęto ze spokojem (który kilka tygodni później znacznie zmalał, kiedy Canarinhos nie obronili mistrzostwa olimpijskiego). Od razu przypomniano turniej finałowy z 1995 r., kiedy również w Rio de Janeiro Brazylia uległa w finale LŚ Włochom. W 2008 r. z pewnością skończyła się jednak pewna epokę i upadł mit niepokonanej drużyny, która w XXI w. zdominowała światową siatkówkę.
Po 4. miejscu w LŚ i srebrze IO przyszedł czas na przebudowę żelaznego składu Brazylii. Z gry w reprezentacji zrezygnowali Anderson Rodrigues i Gustavo Endres. W kadrze na LŚ nie ma również Andre Hellera, Andre Nascimento czy też najlepszego atakującego LŚ 2008 - Dante Amarala. Pojawiło się wiele nowych twarzy, a wśród nich fenomenalny Leandro Vissotto, którego polscy kibice zapewne kojarzą z pojedynków Itasu Diatec Trentino, gdzie ten siatkarz występuje, z Domeem Tytan AZS Częstochowa w Lidze Mistrzów. W reprezentacji nie brakuje Giby, który zgodnie z wcześniejszymi spekulacjami przygodę z kadrą zakończy prawdopodobnie po MŚ w 2010 r. Bernando Rezende, który pomimo wielu spekulacji przedłużył na kolejne cztery lata kontrakt z brazylijską federacją, już rozpoczyna budowanie składu na Igrzyska Olimpijskie w Londynie w 2012 r., by tam powalczyć o stracone złoto w Pekinie. Czy będziemy świadkami narodzin nowej potęgi?
Lokaty Brazylii w rozgrywkach Ligi Światowej:
1990 - 3. miejsce
1991 - poza czołową czwórką
1992 - poza czołową czwórką
1993 - 1. miejsce
1994 - 3. miejsce
1995 - 2. miejsce
1996 - poza czołową czwórką
1997 - poza czołową czwórką
1998 - poza czołową czwórką
1999 - 3. miejsce
2000 - 3. miejsce
2001 - 1. miejsce
2002 - 2. miejsce
2003 - 1. miejsce
2004 - 1. miejsce
2005 - 1. miejsce
2006 - 1. miejsce
2007 - 1. miejsce
2008 - 4. miejsce
Skład Brazylii na Ligę Światową 2009:
1. Bruno Rezende (Bruno)
2. Raphael Vieria de Olivieria (Raphael)
3. Eder Carbonera (Eder)
4. Leandro Araujo da Silva (Leandro)
5. Sidnei dos Santos jr. (Sidao)
6. Leandro Vissotto Neves (Visotto)
7. Gilbero Godoy Filho (Giba)
8. Murilo Endres (Murilo)
9. Leonardo Cruz Miranda (Leo Mineiro)
10. Sergio Dutra Santos (Sergio)
11. Thiago Soares Alves (Thiago)
12. Joao Paulo Tavares (Joao Paulo)
13. Tiago Barth (Tiago Barth)
14. Rodrigo Santana (Rodrigao)
15. Rodrigo do Nascimento Pinot (Rivaldo)
16. Lucas Saatkamp (Lucas)
17. Marlon Yared (Marlon)
18. Joao Paulo Bravo Pereira (J.Bravo)
19. Mario de Silva Pedreira jr. (Mario)