LŚ 2009: Prezentacja zespołów grupy C

Rywalizacja w grupie C tegorocznej Ligi Światowej zapowiada się niezwykle ciekawie. Najpoważniejszymi kandydatami do awansu do Final Six są reprezentacje Rosji i Bułgarii, które, miejmy nadzieję, stoczą pasjonującą walkę o pierwszą lokatę w grupie. Szans nie można również odbierać coraz lepiej spisującej się reprezentacji Kuby.

W tym artykule dowiesz się o:

Rosjanie - jak zawsze groźni

Co roku Rosjanie zaliczani są do faworytów Ligi Światowej. Drużyna Sbornej wystąpiła niemal we wszystkich edycjach rozgrywek, wielokrotnie plasując się na podium. W sumie Rosjanie zdobyli aż 11 medali LŚ, tylko jednak raz, w 2002 r. sięgnęli po medal z najcenniejszego kruszcu. Począwszy od 2000 r., Rosjan tylko dwa razy zabrakło w turnieju finałowym. Stało się tak w latach 2004-2005, kiedy Rosjanie nie otrzymali zaproszenia do występów w Lidze Światowej. Było to przede wszystkim wynikiem fatalnych stosunków pomiędzy FIVB a rosyjską federacją siatkówki.

Na szczęście dla Sbornej, w 2006 r. drużyna ta wróciła do LŚ, co z pewnością uratowało ją od zepchnięcia na siatkarski margines. Dodatkowo, reprezentacja Rosji otrzymała w 2006 r. prawo organizacji turnieju finałowego LŚ, który rozegrany został w Moskwie. Przed własną publicznością Rosjanie spisali się chyba trochę poniżej oczekiwań, zajmując 3. lokatę. Wówczas jednak w światowej siatkówce rządziła Brazylia. W 2007 r. w Katowicach Rosjanie sięgnęli po srebro, a w ostatniej edycji „światówki” ponownie zdobyli brązowy medal. Również w finałach Igrzysk Olimpijskich kilka tygodni później stanęli na najniższym stopniu podium.

Również w tym roku, celem Rosjan jest awans do turnieju finałowego, który rozegrany zostanie w Belgradzie. W 19-osobowej kadrze Rosji na tegoroczną Ligę Światową dominują siatkarze Iskry Odincowo i Dynama Moskwa - oba kluby reprezentuje w sumie 13 zawodników. Do reprezentacji po przerwie powrócili przyjmujący Paweł Abramow i środkowy Aleksiej Kazakow. W zespole zobaczymy także Siergieja Tietuchina, który po zakończeniu igrzysk w Pekinie ogłosił zakończenie reprezentacyjnej kariery. Trener Daniele Bagnoli zdołał do jednak przekonać do występów, dodatkowo oferując mu opaskę kapitana.

Skład Rosji na LŚ 2009:

1. Wladimir Melnik

2. Semen Połtawski

3. Ewgenij Siwożelez

4. Dmitrij Muserskij

5. Pawel Abramow

6. Sergiej Grankin

7. Aleksiej Kazakow

8. Siergiej Tietiuchin

9. Aleksiej Cheremisin

10. Jurij Biereżko

11. Oleg Samsonyczew

12. Aleksander Butko

13. Denis Kalinin

14. Anton Astaszenkow

15. Aleksander Wolkow

16. Aleksiej Werbow

17. Maksim Michajlow

18. Aleksiej Kuleszow

19. Aleksander Janutow

Bułgaria - awansować bez oglądania się na FIVB

Bułgarzy swoją przygodę z Ligą Światową rozpoczęli w 1994 r., w swoim debiucie plasując się na pozycji 4. Czwartą lokatę osiągnęli również w 2004 i 2006 r. W finale LŚ 2007 w Katowicach zajęli miejsce 5. W ostatniej edycji LŚ w 2008 r. drużynie trenera Stojewa nie udało się awansować do turnieju finałowego. Bułarzy, którzy obok Włochów mieli najlepszy bilans spośród drużyn z drugich miejsc bardzo liczyli na otrzymanie od FIVB dzikiej karty na występy w Final Six. Ta jednak powędrowała do Japonii.

Podczas ostatnich Igrzysk Olimpijskich Bułgarzy mieli szansę rywalizacji ze swoimi grupowymi rywalami z LŚ. W fazie grupowej 3:1 wygrali z Japonią. W ćwierćfinale musieli uznać wyższość Rosji, przegrywając 1:3 i ostatecznie kończąc imprezę na 5. miejscu.

O sile zespołu Bułgarii wciąż stanowią zawodnicy, którzy w 2006 r. sięgali po brąz Mistrzostw Świata. Wymienić tu należy przede wszystkim 24-letniego Matija Kazijskiego, klubowego kolegę Michała Winiarskiego z zespołu wicemistrza Włoch i tryumfatora Ligi Mistrzów – Itasu Diatec Trentino Volley. W LŚ zagrają również tak utytułowani zawodnicy jak Hristo Cwetanow, Andrej Żekow czy Plamen Konstantinow. Zdecydowana większość zawodników kadry bułgarskiej występuje jednak w swojej rodzimej lidze. Najliczniej w kadrze reprezentowane są kluby CSKA Sofia oraz Lewski Siconco, które mają po czterech przedstawicieli.

Skład Bułgarii na LŚ 2009:

1. Georgi Bratojew

2. Hristo Cwetanow

3. Andrej Żekow

4. Wladislaw Iwanow

5. Krasimir Gajdarski

6. Matej Kazijski

7. Miroslaw Gradinarow

8. Swetozar Iwanow

9. Metodi Ananiew

10. Danail Miluszew

11. Wladimir Nikolow

12. Teodor Bogdanow

13. Teodor Salparow

14. Stojko Nenczew

15. Todor Aleksiew

16. Martin Penew

17. Plamen Konstantinow

18. Iwan Zarew

19. Cwetan Sokolow

Japonia - ulubieńcy Acosty

Japończycy związani są z Ligą Światową od początku (pierwszy turniej finałowy odbył się nawet w Osace) i regularnie zapraszani są do jej kolejnych edycji. Odgrywają w nich jednak role drugoplanowe. Największym osiągnięciem Japonii było zajęcie 5/6 lokaty w 19993 r. W ostatnim czasie Japończycy mogli tylko marzyć o awansie do turniejów finałowych Ligi Światowej. Dopiero w ostatniej edycji LŚ po kontrowersyjnej decyzji FIVB otrzymali oni dziką kartę na wyjazd do Rio de Janeiro. Decyzja ta wzbudziła wiele kontrowersji w środowisku siatkarskim, zgodnie uważano, że miejsce w Final Six powinno przypaść Włochom lub Bułgarom.

Rok 2008 r. był dla Japonii udany nie tylko ze względu na występy w finałach Ligi Światowej. Po raz pierwszy od 16 lat drużyna z Kraju Kwitnącej Wiśni wystąpiła bowiem w turnieju olimpijskim. Zespół Tatsuya Ueta, który z kadrą pracuje już od 2004 r., w finałach w Pekinie zajął co prawda ostatnią lokatę, ale możliwość rywalizacji z najlepszymi drużynami na świecie była dla Japończyków niezwykle pożyteczną lekcją. Młodzi gracze, tacy jak Yusuke Ishijima, Yu Koshikawa, Kunihiro Shimizu czy Tatsuya Fukuzawa dzięki występom na IO mogli zdobyć cenne doświadczenie.

Cała czwórka znalazła się w kadrze na LŚ w 2009 r. W drużynie zabrakło za to ulubieńca japońskich fanek - Yamamoto Takahiro, który przez wiele lat stanowił o sile japońskiej drużyny. Pomimo tego Japończycy zapowiadają, że nie chcą odegrać w LŚ marginalnej roli, a turniej ma być dla nich kolejną fazą przygotowań do IO w 2012 r. Dalekosiężne plany trenera Ueta są niezwykle ambitne - chce on, by w ciągu najbliższych kilku lat Japonia znalazła się w czołowej piątce najlepszych drużyn siatkarskich na świecie.

Skład Japonii na LŚ 2009:

1. Osamu Tanabae

2. Yuta Abe

3. Kozo Takahashi

4. Yusuke Matsuta

5. Daisuke Usami

6. Takeshi Kitajima

7. Yusuke Inoue

8. Kazuki Maeda

9. Akira Ogawa

10. Takahisa Otake

11. Yoshihiko Matsumoto

12. Kota Yamamura

13. Kunihiro Shimizu

14. Tatsuya Fukuzawa

15. Takaaki Tomimatsu

16. Yusuke Ishijima/Gottsu

17. Yu Koshikawa

18. Yuta Yoneyama

19. Shiro Furuta

Kuba - burzliwa historia z wielkim potencjałem

Reprezentacja Kuby z Ligą Światową związana jest od początku i wzięła udział we wszystkich edycjach imprezy. Drużyna ta jest jednym z najbardziej utytułowanych zespołów LŚ, Kubańczycy aż osiem razy stawali na podium turnieju, zdobywając jedno złoto, pięć srebrnych i dwa brązowe medale. Największe sukcesy kubańskiej siatkówki przypadły jednak na lata 90. Począwszy od roku 2000, Kuba tylko raz - w 2005 r. zakwalifikowała się do turnieju finałowego. Wielu potwierdza, że gdyby nie burzliwa historia reprezentacja Kuby mogłaby być nadal jedną z najlepszych drużyna na świecie. Co jakiś czas drużyna ta przechodziła jednak prawdziwą rewolucję, kiedy grupa siatkarzy decydowała się na ucieczkę od reżimu Fidela Castro, co wiązało się z uzyskaniem azylu za granicą i niemożnością występów w drużynie narodowej.

Potencjał w Kubie drzemie jednak ogromny, a kubańscy siatkarze, podobnie jak Brazylijczycy zdają się mieć naturalne predyspozycje do gry w siatkówkę - skoczność i szybkość. Kadra Kuby na Ligę Światową 2009 oparta jest na zawodnikach młodych i bardzo młodych. Jedynym weteranem w tej grupie jest 32-letni Dominico. Pozostali zawodnicy to w większości 22-23-latkowie. Najmłodszym w reprezentacji Kuby jest zaledwie 16-letni Leon, który jednak występował już w poprzedniej edycji LŚ (zawodnik ten często pojawiał się wtedy na boisku). Po wodzą Orlando Samuela Blackwood ta młoda i ambitna reprezentacja z pewnością wykorzysta tegoroczną LŚ jako kolejną świetną okazję do zebrania doświadczenia i poprawienia swoich umiejętności.

Skład Kuby na LŚ 2009:

1. Wilfredo Leon Venero

2. Liancen Estrada Jova

3. Gustavo Alvarez Leyva

4. Joandry Leal Hidalgo

5. Miguel A. Dalmau

6. Keibir Gutierrez Torres

7. Osmany Camejo Durruty

8. Rolando Cepeda Abreu

9. Michael Sánchez Bozlueva

10. David De La Torre Morel

11. Gonzalez Raydel Delgado

12. Henry Bell Cisnero

13. Roberlandy Simón Aties

14. Raydel Hierrezuelo Aguirre

15. Darien Ferrer Delis

16. LeonardoLeyva Martinez

17. Odelvis Dominico Speek

18. Yoandri Díaz Carmenate

19. Fernando Hernandez Ramos

Komentarze (0)