Coming-out Katarzyny Skorupy. "Jestem lesbijką i nie zamierzam robić z tego tajemnicy"

Materiały prasowe / volleyballcasalmaggiore / Katarzyna Skorupa w barwach Epiu Pomi Casalmaggiore
Materiały prasowe / volleyballcasalmaggiore / Katarzyna Skorupa w barwach Epiu Pomi Casalmaggiore

Zdjęcie Katarzyny Skorupy całującej Paolę Egonu, opublikowane na łamach La Gazzetta dello Sport, wywołało falę spekulacji na temat orientacji seksualnej zawodniczek. Polka w wywiadzie dla tygodnika "Wprost" rozwiała wszelkie wątpliwości.

W tym artykule dowiesz się o:

- Słynne zdjęcie, o którym mówiła cała Polska. Przecież to było normalne zachowanie, kiedy po meczu chcesz pocałować ukochaną osobę. Gdybym całowała się wtedy z mężczyzną, pewnie nikt nie zwróciłby na to uwagi. A tak wybuchła wielka afera, że kobieta pocałowała kobietę - przyznaje Katarzyna Skorupa w wywiadzie dla tygodnika "Wprost".

- Jestem lesbijką i nie zamierzam robić z tego tajemnicy. Chcę być sobą, chcę być szczęśliwa i nie zrezygnuje z tego tylko dla czyjejś wygody - dodaje była reprezentantka Polski.

Zdjęcie opublikowane przez włoski dziennik wywołało na Półwyspie Apenińskim wielkie poruszenie. Kilka dni wcześniej o swojej orientacji seksualnej głośno zdecydowała się powiedzieć partnerka Polki - Paola Egonu. Pochodząca z Radomia siatkarka z coming-outem zwlekała zdecydowanie dłużej. Jak przyznaje, osobiście nie czuła potrzeby, aby się ujawniać. Osobną kwestię stanowi problem tolerancji nie tylko w społeczeństwie, ale także w siatkarskim środowisku.

Siatkarka wyznała, że jest lesbijką. Spotyka się z byłą reprezentantką Polski

W siatkówce sama kwestia homoseksualizmu jest traktowana różnie w zależności od  kraju. W Brazylii nikogo nie oburza i nie gorszy orientacja Any Caroliny Da Silva (oraz jej dziewczyny, Holenderki Anne Buijs) i Mari Steinbrecher. Głośno było też o Douglasie Souzie da Silva, srebrnym medaliście MŚ we Włoszech i Bułgarii, który nigdy nie ukrywał swojego homoseksualizmu. Liberalne w tym względzie są też Niemcy: w 2017 roku siatkarka plażowa Kira Walkenhorst wzięła ślub ze swoją trenerką Marią Kleefisch. Coming outu dokonała również była libero kadry Amerykanek Stacy Sykora, wicemistrzyni olimpijska z Pekinu. W Polsce na temat odmiennej orientacji seksualnej sportowcy mówią niewiele. Katarzyna Skorupa przyznaje, że powodem może być brak tolerancji ze strony społeczeństwa.

Co czeka polskich siatkarzy w 2019 roku? "Najważniejsze będą kwalifikacje do igrzysk"

Wicemistrz świata stał się ikoną ruchu LGBT w Brazylii. "Wciąż nie wiem, czy jesteśmy gotowi"

- Znam w Polsce sporo dziewczyn, które są homoseksualne, ale się do tego nie przyznają. Nie decydują się o tym mówić ze względu na dyskryminację. Wiedzą, że będą potem nieprzyjemne konsekwencje, więc wychodzą z założenia, że lepiej czegoś nie powiedzieć. Ja tego nie krytykuje, bo znam to uczucie. To jest indywidualna sprawa każdej osoby - przyznaje była reprezentantka Polski.

Komentarze (13)
avatar
mafRK
18.03.2019
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
A co nas to obchodzi? Sportowcy powinni być rozliczani za wyniki a nie za jakieś inne bzdury. Propaganda 
avatar
skra4ever
18.03.2019
Zgłoś do moderacji
1
1
Odpowiedz
A ja bym zadał inne pytanie w tej śmiesznej ankiecie: Czy w sporcie jest problem homopropagandy? Problem terroru mniejszości na większości trwa nadal w najlepsze, bawcie się tak dalej! 
witekp
18.03.2019
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Jest Pani świetną siatkarką. Gratuluję talentu i podziwiam pani ciężką pracę dającą nam kibicom tyle radości. 
avatar
Eljot Nes
18.03.2019
Zgłoś do moderacji
4
0
Odpowiedz
Po co komu taka informacja?skup sie na siatkówce 
avatar
Piotr Sagan
18.03.2019
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
I kogo to obchodzi? Jest siatkarką - niech dobrze gra wsiatkówkę.