Liga Narodów Kobiet. Show polskich siatkarek trwa. Biało-Czerwone pokonały Holenderki za trzy punkty!

Piąte z rzędu zwycięstwo Polek w Lidze Narodów 2019. W 6. kolejce Biało-Czerwone pokonały Holenderki 3:1. Kluczem do triumfu była znakomita zagrywka naszych reprezentantek. Niesamowitą serią popisała się w trzecim secie Klaudia Alagierska.

Szymon Łożyński
siatkarki reprezentacji Polski Materiały prasowe / volleyball.world / Na zdjęciu: siatkarki reprezentacji Polski
Po pięciu kolejkach Ligi Narodów Kobiet polskie siatkarki miały na swoim koncie 4 zwycięstwa i tylko jedną porażkę. Z kolei Holenderki już dwukrotnie musiały uznać wyższość rywalek. W ostatnim czasie reprezentacja Oranje nie leżała jednak Biało-Czerwonym (sześć porażek z rzędu). W czwartek w Apeldoorn nadarzyła się zatem świetna okazja na przełamanie niekorzystnej passy.

Jacek Nawrocki znów zdecydował się nieco pomieszać w wyjściowym składzie Biało-Czerwonych. Kolejną szansę dostała Magdalena Stysiak. Z kolei Natalia Mędrzyk rozpoczęła mecz w kwadracie, a zmieniła ją Martyna Grajber. Na środek siatki wróciła Zuzanna Efimienko-Młotkowska za Klaudię Alagierską, a na libero szansę otrzymała Maria Stenzel.

Pierwszy punkt w meczu zdobyły Holenderki, ale później na parkiecie dzieliły i rządziły Polki. Znakomicie funkcjonowała w naszym zespole zagrywka. Odrzucający serwis (zwłaszcza Magdaleny Stysiak) spowodował, że Holenderki popełniały błąd za błędem. Biało-Czerwone znakomicie także czytały grę rywalek, zwłaszcza królowa siatki Agnieszka Kąkolewska. Polki prowadziły 14:8, 21:8, a ostatecznie wygrały pierwszą partię do 13 po udanym ataku rezerwowej Moniki Bociek.

Mało realny był jednak scenariusz, że całe spotkanie będzie wyglądało jak premierowa partia. Holenderki przestały się mylić, poprawiły grę w bloku i prowadziły 8:5. Znów za sprawą dobrej zagrywki Magdaleny Stysiak nasze reprezentantki wróciły do gry (11:12). W środkowej fazie seta minimalną przewagę miały miejscowe. Po ataku w kontrze Malwiny Smarzek był jednak remis 20:20. W końcówce wróciły demony z meczu z Brazylią. Od stanu 21:24 Polki obroniły trzy setbole (dwa asy serwisowe Alagierskiej). Później same mogły skończyć partię (25:24), ale ostatecznie to rywalki były górą (27:25).

Sprawdź oceny polskich siatkarek po meczu z Holandią

Trzecia odsłona miała jedną bohaterkę. Była nią Klaudia Alagierska. Przez większą część seta Biało-Czerwonym niewiele się układało. Holenderki czytały rozegranie Marleny Pleśnierowicz. W ataku męczyła się Magdalena Stysiak, a sama Malwina Smarzek nie była w stanie wiele zrobić. Polki przegrywały już 17:20 i wtedy w pole zagrywki weszła Klaudia Alagierska. Gdy zeszła, nasze reprezentantki... cieszyły się z wygrania seta do 20. Holenderki nie były w stanie przyjąć zagrywki młodej środkowej i straciły osiem punktów z rzędu.

Jacek Nawrocki nie mógł postąpić inaczej. Czwartego seta rozpoczęła w wyjściowym składzie Klaudia Alagierska i od razu znów dała się we znaki rywalkom swoim serwisem (3:0). Przykład z koleżanki wzięły także Magdalena Stysiak i Marlena Pleśnierowicz. Ich zagrywki także siały spustoszenie po drugiej stronie siatki. Holenderki były pogubione. Teoretycznie cieszyły się po skutecznych akcjach, ale widać było, że nie wyrzuciły z głów ośmiopunktowej serii w poprzedniej partii. Polki konsekwentnie dążyły do triumfu. Ostatecznie rozbiły rywalki do 15, cały mecz wygrały 3:1 i zgarnęły bardzo cenny w kontekście awansu do Final Six komplet trzech punktów.