Liga Narodów. Polacy i Włosi ustanowili rekord. Najdłuższy tie-break w historii rozgrywek

Drugi najdłuższy mecz i zdecydowanie najdłuższego tie-breaka w tegorocznej Lidze Narodów rozegrali w niedzielę siatkarze kadry Polski. W Mediolanie nasi reprezentanci po dramatycznym spotkaniu pokonali Włochów 3:2.

Grzegorz Wojnarowski
siatkarze reprezentacji Polski Materiały prasowe / volleyball.world / Na zdjęciu: siatkarze reprezentacji Polski
2 godziny i 46 minut - tyle trwał mecz kończący turniej VNL w mediolańskiej PalaLido. Tylko jedno spotkanie w tej edycji rozgrywek trwało dłużej i również uczestniczyli w nim Biało-Czerwoni. 1 czerwca w Katowicach nasi siatkarze pokonali Stany Zjednoczone 3:2 po walce trwającej 2 godziny i 47 minut.

Co ciekawe, Polacy grali też w trzecim i czwartym najdłuższym meczu Ligi Narodów 2019. 15 czerwca ulegli Iranowi 2:3 po 2 godzinach i 34 minutach, a 21 czerwca pokonali Argentyńczyków w 2 godziny i 32 minuty. Najdłuższy mecz bez udziału naszej drużyny to starcie Brazylii z Iranem z 7 czerwca, które trwało 2 godziny i 31 minut.

Tie-break w potyczce Włochy - Polska był z kolei najdłuższym piątym setem w całej, jak na razie dość krótkiej, historii Ligi Narodów (rozgrywki powstały w 2018 roku). W partii, która zwykle kończy się, gdy jedna z drużyn zapisze na swoim koncie 15 punktów, zawodnicy trenera Vitala Heynena musieli zdobyć tych punktów aż 25.

Polacy i Włosi znacząco poprawili wynik z rozegranego 15 czerwca piątego seta meczu Bułgaria - Japonia, który zakończył się wygraną ekipy z Azji 21:19. Z kolei w Lidze Narodów 2018 najdłużej trwał tie-break spotkania Brazylia - USA, rozegranego 3 czerwca ubiegłego roku (20:18).

Po czterech tygodniach rozgrywek Ligi Narodów Polacy mają bilans 8 zwycięstw oraz 4 porażek i z 21 punktami w dorobku zajmują szóste miejsce w tabeli. Żeby awansować do Final Six w USA muszą zakończyć fazę grupową na co najmniej piątej pozycji. Uda im się to, jeśli za tydzień wygrają w Lipsku wszystkie trzy mecze (przeciwko Portugalii, Japonii i Niemcom), a wyprzedzający ich Włosi przegrają co najmniej jedno spotkanie w Brazylii (grają z Kanadą, Francją i z gospodarzami).

Czy polscy siatkarze awansują do turnieju finałowego Ligi Narodów 2019?