Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Liga Narodów: zamieszanie z regulaminem. Woicki: W każdej imprezie obowiązują inne zasady

Przez kilka tygodni rywalizacji w Lidze Narodów trener Vital Heynen "kombinował" ze składem, żeby zmieścić się w limicie FIVB. Włosi czy Serbowie od początku limitu nie przestrzegali.
Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Paweł Woicki WP SportoweFakty / Anna Klepaczko / Na zdjęciu: Paweł Woicki

- Największym problemem siatkówki jest ciągłe zmienianie przepisów. W każdej imprezie obowiązują inne zasady, do tego na okrągło są zmieniane. Nie może być tak, że przed rozpoczęciem rozgrywek wszyscy mają wątpliwości i nie wiedzą, jak interpretować przepisy – mówi Paweł Woicki, cytowany przez "Przegląd Sportowy".

Jeden z asystentów Vitala Heynena w ten sposób odniósł się do zamieszania z interpretacją zapisu regulaminu Ligi Narodów 2019. Chodzi o limit narzucony przez FIVB, mówiący o tym, że w 14-osobowym składzie na każdy turniej LN musi znaleźć się przynajmniej sześciu zawodników grających w MŚ 2018.

Heynen, aż do turnieju w Lipsku, spełniał limit FIVB. Na każdy turniej selekcjoner Biało-Czerwonych zabierał co najmniej sześciu mistrzów świata. W Lipsku to się zmieniło. Belg powołał tylko trzech złotych medalistów ubiegłorocznego mundialu. Wcześniej limitu światowej federacji nie spełniali m.in. Włosi czy Serbowie.

ZOBACZ WIDEO Mike Tyson o swoim stosunku do marihuany. "Pomaga nam lepiej wykorzystywać nasz potencjał"

ZOBACZ: Liga Narodów: dobra wiadomość dla Polaków - porażka Włochów z Kanadą. Biało-Czerwoni bliżej Final Six >>

Jak wyjaśnił Filip Grądek z PZPS, limit sześciu uczestników mistrzostw świata dotyczy jednak szerokiego (25 zawodników) składu na całą Ligę Narodów, a nie na każdy turniej.

- W handbooku, który jest zbiorem przepisów na poszczególne rozgrywki zapisano wyraźnie, że limit dotyczy szerokiego 25-osobowego składu na całe rozgrywki. Musi się w nim znaleźć minimum sześciu siatkarzy, którzy grali w ostatnim mundialu - podkreślił działacz w rozmowie z "Przeglądem Sportowym".

ZOBACZ: Liga Narodów. Vital Heynen: Decydująca okazała się odporność psychiczna naszych zawodników >>

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (7)
 • stalowy paprykarz Zgłoś komentarz
  A jeżeli wszyscy zawodnicy grający w MŚ 2018 mieliby kontuzję albo zakończyliby kariery? To skąd wtedy wziąć 6 takowych na LN? Paranoiczny przepis.
  • Trump Trump Zgłoś komentarz
   Niestety siatkówka (szczególnie FIFB) i jej działacze zmieniają część zasad nie po to żeby uatrakcyjnić, ale po to, żeby kombinowac: 1. Na MŚ od fazy włoskiej był zakaz kiwki na
   Czytaj całość
   bok- aby utrudnić technicznym Poakom i Francuzom. Zasada zmieniona w trakcie (sic!) mistrzostw. 2. Zasada serpentyny w kwalifikacjach IO w Tokio- Brazylia wyliczyła ze opłaca im się dodać do rankingu za nieodbyty PŚ (sic!) akurat 80 punktów, aby w kwalifikacjach mieć grupę marzeń To tylko ostatnie najbardziej wkurzajace zmiany . Niby nic dla weekendowego kibica, ale dla znawców to klucz...
   • atenaneta Zgłoś komentarz
    Kadziu : To ilu ludzi musi pracować w związku, żeby ogarnąć jeden podręcznik napisany po angielsku? ( i to jest bardzo dobre pytanie)
    • Zbigniew Kędra Zgłoś komentarz
     Dzięki temu skład Polaków na każdy turniej nie był taki zły. Gdyby przyjęto interpretację na 25. zawodników mogłoby być tragicznie. Zaplecze jest dość szerokie, ale nie spełnia
     Czytaj całość
     jeszcze światowych (siatkarskich) wymagań.
     • atenaneta Zgłoś komentarz
      "Jak wyjaśnił Filip Grądek z PZPS, limit sześciu uczestników mistrzostw świata dotyczy jednak szerokiego (25 zawodników)" i ukrywałeś pan tę wiedzę tajemną do wczoraj ? sabotażysta
      Czytaj całość
      czy jak? (a może to tylko pana interpretacja ?)
      • klejton Zgłoś komentarz
       Jeśli dobrze pamiętam, ten przepis obowiązuje od 2016 roku. Jak to dobrze, ze polscy działacze w miarę szybko sie zorientowali, jak go interpretować.
       Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
       ×
       Sport na ×