Puchar Świata bez Bednorza, Konarskiego i Nowakowskiego. Heynen: Każdy zawodnik dostał wolną rękę

Zdjęcie okładkowe artykułu: Newspix / Kacper Kirklewski / 400mm.pl  / Na zdjęciu: Vital Heynen podczas meczu reprezentacji Polski
Newspix / Kacper Kirklewski / 400mm.pl / Na zdjęciu: Vital Heynen podczas meczu reprezentacji Polski
zdjęcie autora artykułu

- Zawodnicy, których nie ma w kadrze na Puchar Świata, sami zdecydowali, że nie chcą w nim zagrać. Nie ma to jednak żadnego wpływu na to, jak będę ich oceniał - mówi nam selekcjoner siatkarskiej reprezentacji Polski Vital Heynen.

Na ogłoszonej we wtorek 25-osobowej liście graczy powołanych na turniej, który w dniach 1-15 października odbędzie się w Japonii, nie ma m.in. Dawida Konarskiego, Piotra Nowakowskiego i Bartosza Bednorza.

Dwaj pierwsi mają w drużynie Heynena mocną pozycję i fakt, że postanowili nie przedłużać wyczerpującego sezonu kadrowego o dodatkowy miesiąc nie jest zaskoczeniem. Większa niespodzianka to nieobecność Bednorza, gracza, który mimo bardzo dobrych występów w turnieju finałowym Ligi Narodów wciąż jeszcze walczy o swój status w zespole. Dlaczego tych zawodników nie ma nawet w szerokiej kadrze na Puchar Świata?

- Sprawa jest bardzo prosta - zaczyna swoje uzasadnienie Heynen. - W maju poinformowałem drużynę, że Puchar Świata to nie moja decyzja. Uważam, że turniej jest źle umiejscowiony w czasie (zaczyna się zaledwie dwa dni po finale mistrzostw Europy, który zostanie rozegrany w Paryżu - przyp. WP SportoweFakty) i nikogo nie będę zmuszał do udziału w nim. Zawodnicy wiedzą, o co będą tam grać, dałem im czas do namysłu, mieliśmy też spotkanie, na którym każdy mówił, co sądzi o tegorocznym Pucharze Świata - tłumaczy Belg.

ZOBACZ WIDEO Robert Lewandowski jeszcze lepszy niż w poprzednim sezonie? "Gnabry i Coman mogą mu w tym pomóc"

Czytaj także: Zasłużone wakacje Vitala Heynena. Trener Polaków zachwycony Włochami Paulina Maj-Erwardt wspomina ME 2009. "Coś niezapomnianego"

- Jakieś 10 dni temu skontaktowałem się z wszystkimi graczami, którzy znaleźli się w kadrze na Ligę Narodów oraz z Kurkiem i Leonem, których w tej kadrze nie było. W sumie z 27 siatkarzami. Chciałem dowiedzieć się, jakie są indywidualne plany każdego z nich na Puchar Świata - kontynuuje selekcjoner naszej reprezentacji.

- Każdy mógł powiedzieć: "Chcę jechać", "Nie chcę jechać", czy cokolwiek innego i na podstawie ich odpowiedzi stworzyłem kadrę. Nie miałem 25 chętnych, było ich mniej, więc dodałem kilku innych zawodników, żeby mieć komplet na każdej pozycji. Z drugiej strony Bartosz Filipiak i Jędrzej Gruszczyński wyrazili gotowość wzięcia udziału w Pucharze Świata, ale miałem wystarczająco dużo atakujących i libero, dlatego w szerokiej kadrze ich nie ma - wyjaśnia Heynen.

Gracze, którzy występowali wcześniej w Lidze Narodów, a których nie ma wśród powołanych (czyli właśnie Bednorz, Nowakowski czy Konarski), sami podjęli decyzję, że z takich czy innych powodów nie chcą zagrać. - Nie mam z tym problemu, nikogo nie będę oceniał przez pryzmat tego, że odmówił występu w Pucharze Świata. Nie będzie to miało żadnego wpływu na kolejne powołania ani na to, jak o kimś myślę. Od początku sezonu stawiałem sprawę całkowicie jasno i mówiłem zawodnikom, że mają wolną rękę - podkreśla belgijski trener.

- Oczywiście, postaramy się przywieźć z Japonii jak najlepszy wynik, ale to, kogo powołam do kadry w kwietniu przyszłego roku, nie będzie miało żadnego związku z tym, kto nie chciał wystąpić w Pucharze Świata, a kto postanowił wziąć w nim udział - zapewnia selekcjoner drużyny mistrzów świata.

W Pucharze Świata siatkarzy 2019 wystartuje 12 zespołów: Japonia, Polska (mistrz świata), Argentyna, Brazylia, Stany Zjednoczone, Kanada, Włochy, Rosja, Iran, Australia, Egipt i Tunezja. Zagrają o nagrody finansowe i punkty do rankingu FIVB - zwycięzca dostanie ich aż 100, tyle samo co za wywalczenie mistrzostwa świata.  Szeroki skład kadry narodowej na Puchar Świata 2019 w Japonii: Rozgrywający:

Fabian Drzyzga (Lokomotiw Nowosybirsk), Marcin Janusz (Trefl Gdańsk), Marcin Komenda (Asseco Resovia Rzeszów), Grzegorz Łomacz (PGE Skra Bełchatów).

Przyjmujący: Tomasz Fornal (Cerrad Czarni Radom), Michał Kubiak (Panasonic Panthers Hirakata), Bartosz Kwolek (ONICO Warszawa), Wilfredo Leon Venero (Sir Safety Perugia), Piotr Łukasik (ONICO Warszawa), Artur Szalpuk (PGE Skra Bełchatów), Rafał Szymura (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Aleksander Śliwka (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle) Środkowi: Mateusz Bieniek (Cucine Lube Civitanova), Norbert Huber (PGE Skra Bełchatów), Karol Kłos (PGE Skra Bełchatów), Jakub Kochanowski (PGE Skra Bełchatów), Bartłomiej Lemański (Asseco Resovia Rzeszów), Michał Szalacha (Jastrzębski Węgiel),

Atakujący: Bartłomiej Bołądź (Ślepsk Suwałki), Łukasz Kaczmarek (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Bartosz Kurek (Vero Volley Monza), Maciej Muzaj (Gazprom-Jurga Surgut)

Libero: Jakub Popiwczak (KS Jastrzębski Węgiel), Damian Wojtaszek (ONICO Warszawa), Paweł Zatorski (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle).  Terminarz meczów Polaków w Pucharze Świata 2019: 1 października (wtorek), 7:00* Polska - Tunezja 2 października (środa), 11:20 Polska - Japonia 4 października (piątek), 7:00 Polska - USA 5 października (sobota), 4:30 Polska - Argentyna 6 października (niedziela), 4:30 Polska - Włochy 9 października (środa), 7:00 Polska - Rosja 10 października (czwartek), 4:30 Polska - Egipt 11 października (piątek), 4:30 Polska - Australia 13 października (niedziela), 7:00 Polska - Brazylia 14 października (poniedziałek), 4:30 Polska - Kanada 15 października (wtorek), Polska - Iran

*godziny podane są w czasie polskim

Źródło artykułu: