Ruszają MŚ juniorek - czy Polki powtórzą sukces z 2003 r.?

Już w czwartek w meksykańskim Baja California ruszają mistrzostwa świata juniorek. W gronie 16 najlepszych reprezentacji naszego globu jest także drużyna Polski pod wodzą Zbigniewa Krzyżanowskiego.

Ag Sta
Ag Sta

Dominacja Brazylijek

Tegoroczne mistrzostwa świata juniorek będą już 15. edycją imprezy, którą spokojnie można określić jako zdominowaną przez reprezentację Brazylii. Canarinhos aż sześciokrotnie stawały na najwyższym podium MŚ (w tym na ostatnich czterech imprezach), trzy razy zdobyły srebro. Na podium MŚ juniorek często gościły również drużyny Chin, Japonii, Korei i Rosji.

Polki imponującą historią startu w mistrzostwach globu pochwalić się nie mogą. Nawet w 1997 r., kiedy impreza była rozgrywana w Polsce, biało-czerwone nie znalazły się na podium. Nasze juniorki tylko raz zdobyły medal MŚ - było to w 2003 r. W półfinale Polki musiały uznać wyższość Brazylii, ale w meczu o 3. miejsce 3:1 pokonały Holandię. W drużynie występowały wtedy między innymi Anna Barańska, Milena Sadurek, Izabela Żebrowska czy też Agata Sawicka, które obecnie stanowią o sile seniorskiej reprezentacji Polski. Trenerem juniorek był wtedy Andrzej Pec.

Zarówno w 2005 r. jak i w 2007 r. polskich juniorek zabrakło na MŚ, dlatego też występy w Meksyku będą powrotem polskiej reprezentacji na imprezę po sześciu latach przerwy. Przed dwoma laty w Tajlandii tryumfowały Brazylijki, które w finale 1:3 pokonały Chinki. Miejsce na najniższym stopniu podium przypadło Japonkom.

Medalistki MŚ juniorek 1977-2007

Rok Złoto Srebro Brąz
2007 Brazylia Chiny Japonia
2005 Brazylia Serbia i Czarnogóra Chiny
2003 Brazylia Chiny Polska
2001 Brazylia Korea Chiny
1999 Rosja Brazylia Korea
1997 Rosja Włochy Chiny
1995 Chiny Brazylia Rosja
1993 Kuba Ukraina Korea
1991 Słowenia Brazylia Japonia
1989 Brazylia Kuba Japonia
1987 Brazylia Korea Chiny
1985 Kuba Japonia Chiny
1981 Korea Peru Japonia
1977 Korea Chiny Japonia

Co roku inna formuła Zarówno w 2001 jak i w 2003 r. w finałach MŚ juniorek brało udział 16 zespołów, które podzielono na 4 grupy. W 2005 i w 2007 r. FIVB testował system z 12 drużynami, które rywalizowały ze sobą w ramach dwóch grup. W 2009 r., w 15. edycji MŚ, powrócono do pomysłu sprzed kilku lat. W finałach MŚ zagra 16 reprezentacji, które w początkowej fazie turnieju rywalizować będą w czterech grupach systemem każda z każdą. Grupy MŚ juniorek 2009: Grupa A: Meksyk, Holandia, Wenezuela, Tajlandia Grupa B: Chiny, Tajwan, Czechy, Niemcy Grupa C: Brazylia, Dominikana, Kenia, Polska Grupa D: Bułgaria, Kuba, Turcja, USA Do kolejnej rundy przechodzą wszystkie drużyny. Zespoły, które zajęły w grupach dwie pierwsze lokaty trafiają do grup E (A1, B2, C1, D2) i F (A2, B1, C2, D1). Reprezentacje z miejsc 3-4 rywalizować będą w grupach G i H. Po dwie najlepsze drużyny z grup E i F awansują do półfinałów, natomiast kolejne dwa zespoły z tych grup zagrają o lokaty 5-8. Reprezentacje z grup G i H, w zależności od zajętych lokat, rywalizować będą o miejsca 9-12 i 13-16. Już pierwsze trzy mecze turnieju rozstrzygną więc, o jakie cele przyjdzie grać danej reprezentacji. Turniej rozpocznie się 16 lipca, a zakończy 25 lipca. Trudne rywali Polek Polskie juniorki trafiły do grupy C, gdzie mierzyć się będą z naprawdę wymagającymi rywalkami. Brazylijki to przecież sześciokrotne mistrzynie świata, które w najnowszym rankingu FIVB reprezentacji juniorek i kadetek są 2. W tym samym rankingu Dominikana jest 8., a Kenia - 24. Polki, które w rankingu FIVB zajmują 36. lokatę wydają się więc być najsłabszą drużyną w grupie. Nie należy jednak zapominać, że ranking FIVB budowany jest latami i niekoniecznie odzwierciedla aktualną formę danego zespołu. Absencja Polek na dwóch ostatnich MŚ z pewnością negatywnie odbiła się na lokacie biało-czerwonych w klasyfikacji. Nasza reprezentacja w Meksyku przebywa od piątku. W ramach przygotowań do MŚ Polki rozegrały m.in. sparingi z Bułgarią (porażka 2:3) i Meksykiem (zwycięstwo 3:0). Trener Krzyżanowski do Meksyku zabrał zawodniczki, którym nie brakuje obycia na parkietach siatkarskiej ekstraklasy i I ligi. Wśród nich znajdują się m.in libero Izabela Śliwa i środkowa Maja Tokarska. Skład kadry siatkarek na Mistrzostwa Świata Juniorek 2009 w Meksyku: Rozgrywające: Joanna Wołosz Aleksandra Pasznik Przyjmujące: Katarzyna Bryda Sylwia Chmiel Katarzyna Lisiecka Angelika Bulbak Atakujące: Tamara Kaliszuk Aleksandra Szymańska Środkowe: Maja Tokarska Sylwia Pelc Monika Martałek Libero: Izabela Śliwa

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×