Zaczęło się w 2003 r.
Pierwszy Memoriał Hubera Wagnera zorganizowany został przez Fundację Huberta Wagnera w 2003 r. Turniej został rozegrany w Olsztynie, a udział w nim wzięły cztery zespoły: oprócz Polski również reprezentacji Holandii, Hiszpanii i Niemiec. Trzydniowa rywalizacja zakończyła się zwycięstwem ekipy Oranje, która przegrała jednak z Polską 2:3. Biało-czerwoni uplasowali się na 2. lokacie. MVP turnieju został Holender Richard Schuil.
Klasyfikacja końcowa
1. Holandia
2. Polska
3. Hiszpania
4. Niemcy
Rok później w turnieju brało już udział sześć zespołów, w tym dwie reprezentacje Polski. Do Olsztyna ponownie zawitali Holendrzy, a w turnieju udział wzięli również Australijczycy, Rosjanie i Tunezyjczycy. Tym razem gospodarze ponownie musieli uznać wyższość innych ekip. Memoriał wygrali Rosjanie, którzy wygrali dwa z trzech spotkań. Podobnie jak rok wcześniej Holendrzy, w 2004 r. Sborna również musiała uznać wyższość polskiej kadry, z którą przegrała 2:3. Ostatecznie, polskie reprezentacje uplasowały się na miejscach 2. i 5.
Klasyfikacja końcowa
1. Rosja
2. Polska A
3. Holandia
4. Australia
5. Polska B
6. Tunezja
W 2005 r. Memoriał ponownie odbył się w czterozespołowym składzie. W porównaniu do dwóch poprzednich edycji uczestnicy prezentowali się mniej okazale. Ponownie w turnieju wystąpili co prawda Holendrzy, ale stawkę uzupełniły stosunkowo słabe drużyny Chin i Norwegii. Podobnie jak w 2003 r. w rywalizacji tryumfowali Oranje, którzy wygrali wszystkie spotkania, na zakończenie pokonując biało-czerwonych 3:2.
Klasyfikacja końcowa
1. Holandia
2. Polska
3. Chiny
4. Norwegia
Pierwszy tryumf Polaków
W IV Memoriale Huberta Wagnera, który rozegrany został w 2006 r. wzięła udział rekordowa jak do tej pory liczba zespołów, na Warmię i Mazury przyjechało bowiem aż osiem reprezentacji, wśród których były dwie kadry Polski, Włosi i Kubańczycy. Taka liczba zespołów wymusiła zmiany w systemie rozgrywania turnieju. Drużyny zostały podzielone na dwie grupy, z których później wyłoniono pary play off. Po raz pierwszy w historii memoriału w imprezie tryumfowali biało-czerwoni. Kadra A Polski w finale pokonała Kubę 3:1, stając tym samym na najwyższym stopniu podium. Niespodziewanie, 3. miejsce zajęli Kanadyjczycy, którzy w meczu o brąz pokonali Włochów 3:1.
Klasyfikacja końcowa
1. Polska A
2. Kuba
3. Kanada
4. Włochy
5. Portugalia
6. Polska B
7. Egipt
8. Norwegia
Po roku absencji w 2007 r. na Memoriał powrócili Holendrzy. Grono sześciu uczestników uzupełnili Polacy, Niemcy, Serbowie, Słowacy i Brytyjczycy. Turniej ten był zdecydowanie najmniej udanym dla polskiej reprezentacji z pośród rozegranych do tej pory. Polacy w Memoriale zajęli dopiero 3. lokatę, ustępując miejsca niespodziewanym tryumfatorom - Niemcom oraz Holendrom.
Klasyfikacja końcowa
1. Niemcy
2. Holandia
3. Polska
4. Słowacja
5. Serbia
6. Wielka Brytania
Ostatni, VI Memoriał Wagnera był nieco nietypowy, ponieważ rozegrany został jako turniej eliminacyjny do mistrzostw Europy 2009. Uczestnikami, oprócz Polaków, były więc drużyny Czarnogóry, Estonii i Węgier. Rywale biało-czerwonych należeli do europejskich średniaków, nic więc dziwnego, że nasza kadra nie miała najmniejszych problemów z ich pokonaniem. Polacy wygrali wszystkie trzy spotkania, co więcej, nie stracili w całym turnieju ani seta!
Klasyfikacja końcowa
1. Polska
2. Estonia
3. Czarnogóra
4. Węgry
Z Warmii i Mazur do Łodzi
Od pierwszego turnieju, rozegranego w 2003 r. Memoriał Huberta Wagnera nierozłącznie związany był z rejonem i Warmii Mazur. Początkowo rozgrywany wyłącznie w Olsztynie turniej w 2004 r. zagościł również w Iławie, w 2006 r. w Ostródzie, a w 2007 r. w Elblągu. Zrozumiałe było więc zaskoczenie wszystkich kibiców siatkówki w Polsce, po ogłoszeniu, że VII Memoriał Wagnera rozegrany zostanie nie w Olsztynie, a w nowo wybudowanej hali w Łodzi. Zadecydowały przede wszystkim kwestie finansowe, a konkretnie wycofanie się ze wspierania turnieju trzech strategicznych sponsorów, który z powodu światowego kryzysu ekonomicznego postanowiły ograniczyć swoje działania promocyjne. Władze lokalne Olsztyna same nie zdołały podołać kosztom organizacji turnieju, stąd decyzja o zmianie miejsca rozgrywania imprezy.
Doborowe towarzystwo
Nie ulega wątpliwości, że w 2009 r. Memoriał będzie miał najsilniejszą obsadę spośród wszystkich rozgrywanych turniejów. Do Łodzi zjadą czołowe europejskie reprezentacje, z Hiszpanią, Włochami i Serbią na czele. W prasowych doniesieniach kilka miesięcy przed turniejem spekulowano nawet, że w Memoriale mogą zagrać Brazylijczycy. Canarinhos wybrali jednak start w rozgrywanych w tym samym czasie Mistrzostwach Ameryki Południowej. Nie ulega jednak wątpliwości, że turniej rozgrywany w tak mocnej obsadzie będzie dla jego uczestników znakomitą okazją do sprawdzenia swoich sił przed ruszającymi już wkrótce mistrzostwami Europy.
Serbowie na Memoriale Wagnera gościć już będą po raz drugi. Plavi w imprezie występowali już w 2007 r., kiedy zajęli dopiero 5. pozycję. W tym roku prezentujący ostatnio świetną dyspozycję Serbowie są głównym faworytem do zwycięstwa w Memoriale. Podopieczni Igora Kolakovica dowodzeni przez charyzmatycznego Nikolę Grbica doszli już w tym sezonie aż do finału Ligi Światowej, w meczu o złoto ustępując jedynie Brazylii. W miniony weekend Serbowie grając przed własną publicznością zapewnili sboei awans do przyszłorocznych mistrzostw świata. Zespół z Bałkanów wygrał wszystkie spotkania, na zakończenie imprezy 3:1 pokonując innych uczestników Memoriału - Hiszpanów.
Kadra Serbii na Memoriał Wagnera
Kovacevic Nikola
Maric Goran
Bjelica Novica
Janic Bojan
Petkovic Vlado
Terzic Milos
Stankovic Dejan
Samardzic Marko
Grbic Nikola
Nikic Milos
Cubrilo Luca
Geric Andrija
Dokic Tomislav
Miljkovic Ivan
Starovic Sasa
Petric Nemanja
Rasic Milan
Podrascanin Marko
Rosic Nikola
Hiszpanie, wciąż aktualni mistrzowie Europy, dzierżący tytuł od sensacyjnego tryumfu w 2007 r. po spadku formy obecnie zdają się wracać do mistrzowskiej dyspozycji. W lipcu uplasowali się oni na 2. lokacie w Lidze Europejskiej, przegrywając w finale z Niemcami 2:3.
Kadra Hiszpanów na Memoriał Wagnera
Falasca Guillermo
Perez Iban
Lobato Jose Luis
Delgado Gustavo
Rodriguez Francisco Jose
Noda Sergio
Hernan Guillermo
Salas Alberto
Valido Alexis
Falasca Miguel Angel
Perres Manuel
Saucedo Gustavo
Barcala Juan Carlos
Molto Jose Luis
Casilla Jose Antonio
Garcia-Torres Julian
Palharini Marlon
Rodriguez Israel
Arranz Sergi
6. w rankingu FIVB Włosi marzą o nawiązaniu do sukcesów sprzed lat. W ostatniej edycji Ligi Światowej Azzurri uplasowali się dopiero na 7 miejscu, podobnie jak rok wcześniej. W 2007 r. byli 9. W ostatnich mistrzostwach świata zajęli pozycję numer 5. Na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 r. uplasowali się tuż za podium. Na mistrzostwach Europy w 2007 r. byli dopiero 6. Chcąc odwrócić złą passę, włoscy działacze ponownie ściągnęli do Italii Andrea Anastasi, który w 2007 r. sięgnął z Hiszpaniami po mistrzostwo Europy. Kadra, oparta na weteranach takich jak Cisolla, Fei czy Cernic z pewnością będzie chciała powalczyć o miejsce na podium na wrześniowych ME. Turniej w Łodzi będzie z pewnością świetnym przetarciem przed tą imprezą.
Kadra Włochów na Memoriał Wagnera
Cazzaniga Roberto
Parodi Simone
Gavotto Mauro
Mania Loris
Vermiglio Valerio
Saitta Davide
Lasko Michael
Cisolla Alberto
Martino Matteo
Sintini Giacomo
Savani Christian
Fortunato Francesco
Fei Alessandro
Biralelli Emanuele
Sala Andrea
Piscopo Cosimo Marco
Cernic Matej
Travica Dragan
Barone Rocco
Maruotti Gabriele
De Tongi Giorgio
Bari Andrea
Chińczycy zdają się być najsłabszym zespołem w stawce. Azjaci od kilku lat pukają do światowej czołówki, ale jak na razie występy w finałach wielkich turniejów zapewniają im nie tyle sportowe umiejętności, co raczej przychylność FIVB. W ostatniej Lidze Światowej Chiny uplasowały się dopiero na miejscu 13. Azjaci pokazali jednak, że warto na nich stawiać. W fazie grupowej LŚ pokonali między innymi innych uczestników Memoriału Wagnera - Włochów. Na zakończenie fazy grupowej urwali Azzurrim cenny punkt, co pozbawiło zespół z Półwyspu Apenińskiego awansu do Final Six.
Kadra Chin na Memoriał Wagnera
Bian Hongmin
Hu Song
Dai Qingyao
Zhang Chen
Guo Peng
Liang Chunlong
Zhong Weijun
Cui Jianjun
Jiao Shui
Chen Ping
Yu Dawei
Shen Qiong
Jiang Kun
Li Runming
Ren Qi
Ding Hui
Fang Yingchao
W tegorocznym Memoriale zobaczymy aż dwie reprezentacje Polski. Turniej będzie więc dla trenera Daniela Castellaniego ostatnią szansą na roszady w składzie i korekty ustawienia przed zbliżającymi się mistrzostwami Europy. Do kadry A powrócili już czołowi reprezentanci Polski, którzy pauzowali podczas Ligi Światowej. Drużyna ma już za sobą pierwsze spotkania w pełnym ustawieniu. Przed tygodniem Polacy rozegrali bowiem turniej kwalifikacyjny do MŚ, pokonując Słoweńców, Słowaków i na zakończenie Francuzów.
Kadra Polski A na Memoriał Wagnera
Zagumny Paweł
Woicki Paweł
Łomacz Grzegorz
Jarosz Jakub
Gruszka Piotr
Gromadowski Marcel
Pliński Daniel
Możdżonek Marcin
Kadziewicz Łukasz
Nowakowski Piotr
Ruciak Michał
Bąkiewicz Michał
Bartman Zbigniew
Kurek Bartosz
Wika Marcin
Gacek Piotr
Ignaczak Krzysztof
Kadra Polski B na Memoriał Wagnera
Janeczek Bartosz
Wrona Andrzej
Antosik Krzysztof
Stańczak Adrian
Mikołajczak Paweł
Kosok Grzegorz
Buszek Rafał
Pawliński Maciej
Potera Michał
Oczko Jakub
Gorzewski Mateusz
Pająk Grzegorz
Kubiak Michał
Drzyzga Fabian
Kłos Karol
Zatorski Paweł
Wiśniewski Łukasz
Kusior Tomasz
Program turnieju
Czwartek 20.08.09
Polska A - Hiszpania, godz. 16.30
Serbia - Włochy, godz. 19.00
Piątek 21.08.09
Polska A - Chiny, godz. 16.30
Polska B - Włochy, godz. 19.00
Sobota 22.08.09
Polska B - Serbia, godz. 15.00
Hiszpania - Chiny, godz. 17.30
Niedziela 23.08.09
mecz o 5. miejsce, godz. 10.00
mecz o 3. miejsce, godz. 12.30
finał, godz. 15.00