W tym artykule dowiesz się o:
Nowa zawodniczka Impela Wrocław to bez wątpienia jedną z najsłynniejszych postaci światowej siatkówki, jakie zawitały w stolicy Azerbejdżanu. "Skowronek" będzie liderką kadry Biało-Czerwonych pod wodzą Jacka Nawrockiego, która mierzy bardzo wysoko. [ad=rectangle] - Lecimy do stolicy Azerbejdżanu z jednym postanowieniem: zajść jak najdalej. Jest to turniej, w którym możemy zdobyć punkty do światowego rankingu. One są bardzo ważne w perspektywie walki o olimpijskie kwalifikacje - powiedziała atakująca polskiej reprezentacji, wracająca do kadry narodowej po ponadrocznej przerwie. Cenne będzie doświadczenie, jakie zyskała dwukrotna mistrzyni Europy podczas okresu występów w Rabicie Baku oraz finałów Ligi Mistrzyń 2013/14, rozgrywanych w Kryształowej Hali.
Atakująca Chemika Police będzie musiała wziąć na siebie ciężar gry w ataku reprezentacji Serbii pod nieobecność dwóch czołowych postaci tamtejszej siatkówki kobiet, Jovany Brakocević i Tijany Bosković. 23-letnia siatkarka, która odniosła liczne klubowe sukcesy w lidze serbskiej i polskiej, nie zdążyła jeszcze zaprezentować w pełni swojego talentu w drużynie narodowej, dlatego turniej w Baku wydaje się doskonałą okazją dla Bjelicy, by pokazać się szerzej publiczności.
Córka znanego polskim kibicom trenera Teuna Buijsa może zaliczyć ostatnie miesiące do nadzwyczaj udanych: znalazła się ona w gronie najlepszych zawodniczek prestiżowego turnieju Montreux Volley Masters, a ponadto Buijs niemal na pewno zasili szeregi słynnego VakifBanku Stambuł. Wychowanka klubu Zaanstad jest jedną z liderek kadry Oranje, a dzięki jej wybitnym umiejętnościom w ataku triumfy święciły takie kluby jak Schweriner SC, Unendo Yamamay Busto Arsizio czy ostatnio Lokomotiv Baku.
Niemiecka atakująca o polskich korzeniach zanotowała udane występy w chińskim Shanghai Volleyball, z którym sięgnęła po wicemistrzostwo tamtejszej ligi, a sezon 2014/15 dokończyła jako zawodniczka Nordmeccanici Piacenza. W drużynie Die Schmetterlinge (Motylic) kierowanej obecnie przez Luciano Pedullę wciąż trwa okres przystosowywania się siatkarek do nowego systemu gry, natomiast zadaniem "Maggie" będzie nie tylko utrzymanie jak najlepszej dyspozycji fizycznej, ale także służenie swoim bogatym doświadczeniem w grze na najwyższym poziomie.
Anastazja Bawukina ()
Kadra B Rosji, której szkoleniowcem jest Wadim Pankow, nie zebrała entuzjastycznych recenzji podczas tegorocznego turnieju w Montreux, natomiast najmniej pretensji kierowano w stronę przyjmującej Zariecza Odincowo (która już niedługo ma zasilić Dynamo Moskwa). Bawukina, która w rozgrywkach nad Jeziorem Genewskim imponowała zarówno w ataku, jak i poziomem przyjęcia zagrywki, wydaje się poważną kandydatką do znalezienia się w podstawowej drużynie Sbornej na tegoroczne mistrzostwa Europy.
Skład Chorwatek na Igrzyska Europejskie zdecydowanie odbiega od najsilniejszego zestawienia z możliwych, natomiast należy oczekiwać efektownych występów 23-letniej Fabris, aktualnej wicemistrzyni Włoch w barwach Igor Gorgonzoli Novara. Wychowanka klubu ZOK Rijeka to czwarta najlepiej punktująca siatkarka minionego sezonu Serie A1, która zdążyła pokazać się z doskonałej strony zarówno na mistrzostwach Europy z 2013 roku, jak i ubiegłorocznym mundialu we Włoszech.
Żółte Tygrysice w tym sezonie reprezentacyjnym będą musiały sobie radzić bez dwóch czołowych postaci kadry, Frauke Dirickx i Helene Rousseaux. W tej sytuacji szczególna presja będzie towarzyszyła przyjmującej Leys, która w ostatnich latach pełniła rolę kapitana drużyny. Doskonale znana fanom OrlenLigi zawodniczka z pewnością zamierza udowodnić, że jej transfer do Galatasaray Daikin Stambuł nie jest przypadkiem, a reprezentacja Belgii mimo roszad w składzie jest w stanie nawiązać swoją postawą do niebywale udanego roku 2014.
Kadra Bułgarii raczej nie będzie zaliczała się do ścisłego grona faworytów turnieju siatkarskiego Igrzysk Europejskich, natomiast w jej wypadku można liczyć na przebłyski w postaci występów znakomitej zawodniczki Volero Zurych. Była przyjmująca Galatasaray Daikin Stambuł i Rabity Baku niejednokrotnie znajdowała się w zestawieniach najlepszych siatkarek tegorocznej Ligi Mistrzyń, a jej niebotyczne możliwości w ofensywie pozwoliły szwajcarskiemu potentatowi na wyrównaną walkę o Final Six zmagań. Rabadżiewa powinna stanowić w raz z Elicą Wasilewą o sile tej drużyny.
Polina Rahimowa (Azerbejdżan)
Co prawda w składzie gospodyń Igrzysk znalazła się słynna Natalia Mammadowa, jednak od ubiegłorocznych mistrzostw świata azerska kadra siatkarek ma nową liderkę. Jest nią 25-letnia Polina Rahimowa, która w zeszłym sezonie doskonaliła sztukę ataku w koreańskim Hyundai Suwon, a już niedługo będzie kontynuowała azjatycki szlak kariery w lidze japońskiej i Toyota Body Queenseis. Siatkarka ta wyróżnia się wśród swoich koleżanek nadzwyczajnymi warunkami fizycznymi (198 centymetrów wzrostu), dzięki którym jest w stanie nawiązać walkę z każdym blokiem.
Reprezentacja znad Bosforu osiągnęła już pierwszy ważny sukces za kadencji nowego selekcjonera Ferhata Akbasa, czyli złoto zmagań w Montreux. Jedną z podstawowych zawodniczek tureckiej kadry jest była przyjmująca sopockiego Atomu i Imoco Conegliano, a obecnie Eczacibasi Vitra Stambuł, Neriman Ozsoy. Urodzona w Bułgarii zawodniczka była liderką punktową niemal wszystkich zespołów, w których występowała, nie wyłączając przy tym drużyny narodowej. Świadczą o tym choćby indywidualne osiągi Ozsoy w lidze włoskiej (trzeci najlepszy wynik punktowy w sezonie 2014/15), jak i podczas mundialu w 2014 roku.
Młoda krew
Kto wie, czy podczas rywalizacji w bakijskiej Kryształowej Hali nie wybije się nowa, młoda gwiazda europejskiej siatkówki. Niemal każda kobieca kadra, która staje do walki o złoto Igrzysk Europejskich, może poszczycić się "młodymi gniewnymi", już teraz posiadającymi uznaną markę w swojej ojczyźnie. Jak choćby atakująca kadry Belgii Kaja Grobelna, siostra gracza Cerrad Czarnych Radom Igora, najlepsza zawodniczka minionego sezonu ligi belgijskiej czy utalentowana środkowa Oranje Yvon Belien.
Poza tym należy uważnie przypatrywać się tureckim środkowych z Dicle Nur Babat i Kubrą Akman na czele, a także mistrzyni Włoch, Serbce Jovanie Stevanović oraz nowej siatkarce Polskiego Cukru Muszynianki Muszyna, Marcie Drpie. Coraz częściej słychać o postępach czynionych przez Holenderkę Celeste Plak, a także niemieckiej atakującej Loiusy Lippmann i Włoszce Miriam Sylli. Poza tym nie zapominajmy, że turniej w Baku to okazja dla pierwszych tak ważnych reprezentacyjnych sukcesów dla Agnieszki Kąkolewskiej i Natalii Kurnikowskiej.