W tym artykule dowiesz się o:
Todor Aleksiew (Bułgaria) - przyjmujący
32-letni siatkarz jest jednym z najbardziej doświadczonych zawodników w kadrze reprezentacji Bułgarii, dlatego też oczekiwania wobec niego są spore. Nic dziwnego, bowiem pochodzący z Płowdiw gracz, od kilku sezonów prezentuje wysoką formę. W 2013 roku został nawet uznany najlepiej przyjmującym mistrzostw Europy. Po zakończeniu minionego sezonu Aleksiew zapowiadał, że w kolejnym, chciałby zagrać na parkietach PlusLigi. Ostatecznie jednak, postanowił podpisać roczny kontrakt z argentyńskim UPCN Voley Club.
Marco Falaschi (Włochy) - rozgrywający
Rozgrywający reprezentacji Włoch zanotował bardzo udany debiut na parkietach PlusLigi, sięgając z Lotosem Treflem Gdańsk po srebrny medal mistrzostw Polski. W Baku będzie miał okazję do zdobycia kolejnego krążka. Jak dotąd z ekipą Azzurrich dwukrotnie stawał na podium. W 2013 roku wywalczył brązowy medal Ligi Światowej oraz złoto Igrzysk Śródziemnomorskich. Dobra gra na turnieju w Baku, może otworzyć mu drzwi do pierwszego zespołu. Marco Falaschi nie znalazł się bowiem w szerokim składzie drużyny narodowej na turniej LŚ 2015, jednak przed Włochami są jeszcze mistrzostwa Europy.
Damian Wojtaszek (Polska) - libero
Pozycja libero jest obecnie jedną z najlepiej obsadzonych w reprezentacji Polski. Występ na Igrzyskach Europejskich, będzie więc dla Damiana Wojtaszka szansą przekonania do siebie szkoleniowca Stephane'a Antigi. To również okazja do wywalczenia drugiego medalu w biało-czerwonych barwach. W 2013 roku, pochodzący z Milicza siatkarz sięgnął po srebrny krążek Uniwersjady. Na swoim koncie, były gracz Jastrzębskiego Węgla posiada także tytuł najlepszego libero Ligi Mistrzów 2013 i najlepiej broniącego zawodnika Pucharu Polski 2014.
Baptiste Geiler (Francja) - przyjmujący
Doświadczony reprezentant Francji ostatnie sezony spędził w barwach Vfb Friedrischafen, z którym dwukrotnie sięgnął po puchar kraju. W Baku, będzie miał okazję powalczyć o medale z drużyną narodową. Po raz ostatni, z zespołem Les Bleus na podium znalazł się w 2013 roku, sięgając po brąz Igrzysk Śródziemnomorskich. Cztery lata wcześniej był członkiem ekipy, która sprawiła sporą niespodziankę na mistrzostwach Europy, sięgając po srebrne krążki. W obecnym sezonie znalazł się w szerokiej kadrze Francji na turniej Ligi Światowej. Na występ w tych rozgrywkach jeszcze się nie doczekał. Dobra gra na turnieju w Azerbejdżanie może sprawić, że Laurent Tilli da mu szansę zaprezentowania się w starciu z udziałem najlepszych zespołów globu.
Marcus Bohme (Niemcy) - środkowy
Mierzący 211 cm środkowy, od kilku lat z powodzeniem występuje w drużynie narodowej. Dla 29-letniego gracza, szczególnie udany był miniony rok, bowiem wraz z kolegami sięgnął po brązowy medal rozgrywanych w Polsce mistrzostw świata. Marcus Bohme zdobył także statuetkę najlepiej blokującego turnieju oraz miejsce w szóstce "Drużyny marzeń" wybranej przez organizatorów po ostatnim pojedynku.
Aleksander Markin (Rosja) - przyjmujący
24-letni przyjmujący ma na swoim koncie kilka sukcesów odniesionych z reprezentacją Rosji, jednak w pierwszym zespole w dalszym ciągu zmuszony jest walczyć o miejsce w kadrze. Pochodzący z Moskwy gracz nie otrzymuje bowiem zbyt wielu szans gry. Być może po Igrzyskach Europejskich się to zmieni. Jak dotąd, najcenniejszymi osiągnięciami Markina w drużynie narodowej są brązowy medal młodzieżowych mistrzostw Europy 2008 i złoto Uniwersjady 2013.
Denis Kaliberda (Niemcy) - przyjmujący
Miniony sezon był dla Denisa Kaliberdy bardzo pechowy, bowiem reprezentant Niemiec już na początku rozgrywek doznał kontuzji, która wykluczyła go z gry na dłuższy czas. Mimo to, trener Vital Heynen postanowił zaufać 24-latkowi, powołując go do kadry na Igrzyska Europejskie. Nic dziwnego, bowiem przed rokiem pochodzący z Połtawy siatkarz był jednym z bohaterów mundialu, w klasyfikacji najlepiej punktujących graczy plasując się na szóstej pozycji. W reprezentacji Niemiec, lepszy od niego był tylko nieobecny na turnieju w Baku Georg Grozer.
Dawid Konarski (Polska) - atakujący
Atakujący reprezentacji Polski to jeden z kilku medalistów mundialu, których będzie można podziwiać podczas Igrzysk Europejskich. Co ciekawe, złoty medal mistrzostw świata to jedyny krążek jaki "Konar" wywalczył w w biało-czerwonych barwach. Być może w Baku uda się tą kolekcję powiększyć. Bez wątpienia motywacji pochodzącemu z Bydgoszczy siatkarzowi nie zabraknie. W reprezentacji pełni bowiem rolę nie tylko jednego z liderów, ale także chorążego polskiej ekipy.
Konstantin Cupkovic (Serbia) - przyjmujący
Po bardzo udanym sezonie w polskiej lidze, Konstantin Cupković ma okazję potwierdzenia dobrej dyspozycji w barwach drużyny narodowej, co może otworzyć mu drzwi do kadry zespołu prowadzonego przez Nikolę Grbicia. Jak na razie, "Cupko" przekonał do siebie szkoleniowca na tyle, że znalazł się w szerokiej kadrze Serbii na rozgrywki Ligi Światowej 2015. Dobry występ na Igrzyskach Europejskich może stanowić kolejny krok na przód w karierze 28-letniego przyjmującego.
Maksim Żigałow (Rosja) - atakujący
Rosyjski atakujący powraca do drużyny narodowej po półrocznej dyskwalifikacji. W ten sposób, siatkarz został ukarany za zlekceważenie obowiązku stawienia się na zgrupowaniu drużyny narodowej. - Maksim Żygałow otrzymał karę 6 miesięcy bezwzględnej dyskwalifikacji. Przez najbliższe dwa lata będzie także podlegał okresowi próby. Taka kara powinna uświadomić zawodnikowi, że gra w drużynie narodowej to zaszczyt, a nie forma rozrywki - powiedział Stanisław Szewczenko, Prezydent Rosyjskiej Federacji Siatkówki po ogłoszeniu wyroku. Sam siatkarz, z pokorą i spokojem przyjął decyzje władz, przyznając się do winy. - To co się stało to była całkowicie moja wina, po prostu głupota. Decyzja zapadła, więc będzie to dla mnie nauczka na przyszłość - powiedział Żygałow. Występ na Igrzyskach Europejskich, będzie dla niego okazją do udowodnienia, że wyciągnął właściwe wnioski i zamierza zrobić wszystko, aby godnie reprezentować barwy reprezentacji.