W tym artykule dowiesz się o:
Dragan Travica (ur. w Zagrzebiu, Chorwacja) Jiri Kovar (ur. w Zlinie, Czechy) Hristo Zlatanov (ur. w Sofii, Bułgaria) Michał Łasko (ur. we Wrocławiu, Polska) Oleg Antonow (ur. w Moskwie, Rosja) Osmany Juantorena (ur. w Santiago de Cuba, Kuba)
W reprezentacji Włoch siatkarzy w ostatnich latach występowało aż 4 siatkarzy (Travica, Kovar, Zlatanov, Łasko - wszyscy ci gracze od początku swoich karier grali we włoskich klubach), którzy urodzili się poza Półwyspem Apenińskim, a wśród nich jest mający polskie korzenie i urodzony we Wrocławiu atakujący Michał Łasko (syn byłego reprezentanta Polski Lecha Łasko).
Natomiast niedawno w barwach Azzurrich zadebiutowali Oleg Antonow oraz Kubańczyk z włoskim paszportem, czyli Osmany Juantorena, który powinien być solidnym wzmocnieniem tego zespołu, zaś jego pierwszy oficjalny występ przypadnie na Puchar Świata w Japonii. Oprócz wcześniej wymienionych zawodników także zagraniczne pochodzenie mają Iwan Zajcew (potomek Wiaczesława Zajcewa, który był mistrzem olimpijskim wraz z ZSRR) oraz Michele Baranowicz (syn byłego zawodnika Biało-Czerwonych Wojciecha Baranowicza), jednakże urodzili się oni we Włoszech.
Georg Grozer (ur. w Budapeszcie, Węgry) Denis Kaliberda (ur. w Połtawie, Ukraina) Michael Andrei (ur. w Konstancy, Rumunia)
Reprezentacja Niemiec, brązowy medalista ostatnich mistrzostw świata, w swoich szeregach ma graczy pochodzących z Węgier (Georg Grozer), Ukrainy (Denis Kaliberda) i Rumunii (Michael Andrei). Grozer i Kaliberda od wielu lat stanowią o sile niemieckiej kadry, ale ten pierwszy oprócz gry dla Niemiec, grał także w węgierskiej kadrze, w której zaliczył 30 występów. Dopiero od 2007 roku atakujący Biełogorie Biełgorod nieprzerwanie przywdziewa barwy niemieckiego zespołu.
Dmitrij Muserski (ur. w Makiejewce, Ukraina) Aleksander Butko (ur. w Grodnie, Białoruś) Nikołaj Pawłow (ur. w Połtawie, Ukraina) Taras Chtiej (ur. w Zabużu, Ukraina) Siergiej Tietiuchin (ur. w Ferganie, Uzbekistan)
Środkowy Dmitrij Muserski, rozgrywający Aleksander Butko, atakujący Nikołaj Pawłow oraz przyjmujący Taras Chtiej i Siergiej Tietiuchin to czołówka najlepszych zawodników w Rosji, ale urodzili się oni poza jej terenem, głównie w krajach byłego ZSRR. Niedługo Muserski, Butko oraz Tietiuchin powalczą wraz ze Sborną o awans na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro.
***
Muserski, nowy kapitan Sbornej, urodził się w Makiejewce w obwodzie donieckim na obecnej Ukrainie, lecz po jakimś czasie przeniósł się do Charkowa. Do 2005 roku grał w tamtejszym klubie i był reprezentantem Ukrainy juniorów. Podczas jednego z turniejów w Odincowie jego talent dostrzegł trener Giennadij Szypulin i zapragnął go mieć u siebie w zespole Biełogorie Biełgorod i tak został on Rosjaninem, a później jednym z najlepszych, o ile nie najlepszym, środkowym na świecie.
Dmytro Filippov (ur. w Ługańsku, Ukraina) Mitar Djurić (ur. w Sarajewie, Bośnia i Hercegowina)
Również Grecy mają w swojej reprezentacji dwóch graczy, którzy przybyli do niej z innych krajów, gdyż rozgrywający Dmytro Filippov (przez ostatnie dwa lata rywalizował w PlusLidze w Jastrzębskim Węglu) urodził się na Ukrainie w Ługańsku, natomiast atakujący Mitar Djurić ma pochodzenie bałkańskie. Do tej pory większą karierę zrobił Djurić, który znany jest z dobrych występów w Trentino Volley i Halkbanku Ankara.
Igor Yudin (ur. w Jekaterynburgu, Rosja) Greg Sukochev (ur. w Taszkencie, Uzbekistan)
Znany z gry w PlusLidze Igor Yudin oraz rozgrywający Greg Sukochev to zawodnicy, którzy w ostatnich latach występowali lub wciąż występują w reprezentacji Australii, lecz urodzili się poza krajem kangurów. Yudin był nawet kapitanem australijskiego zespołu, jednakże zrzekł się w 2013 roku obywatelstwa Australii, żeby móc jako Rosjanin grać w Superlidze.
Konstantin Shumov (ur. w Moskwie, Rosja)
Urodzony w Moskwie środkowy Kontantin Shumov to jedyny zawodnik mający zagraniczne korzenie, który niedawno występował w kadrze Finlandii. Shumov przez wiele lat był pewnym punktem zespołu Suomi, z którym rywalizował podczas mistrzostw świata w 2014 roku w Polsce. W ostatnim czasie był on siatkarzem włoskiego zespołu Cucine Lube.
Reprezentacja Portoryko Hector Soto (ur. w Nowym Jorku, USA)
Atakujący Hector Soto to najbardziej znany gracz reprezentacji Portoryko, ale niewielu wie, że urodził się on na terenie Stanów Zjednoczonych w samym Nowym Jorku, a z USA do Portoryko wyjechał dopiero w wieku 7 lat.
***
Reprezentacja Francji Rafael Redwitz (ur. w Kurytybie, Brazylia)
Rozgrywający Rafel Redwitz, były zawodnik Asseco Resovii Rzeszów i obecny gracz AZS-u Częstochowa, urodził się w Brazylii w Kurytybie, ale nie miał większych szans na grę w kadrze Canarinhos i po wielu latach gry w lidze francuskiej otrzymał szansę debiutu w zespole Trójkolorowych. [ad=rectangle] Reprezentacja Chorwacji Tsimafei Zhukouski (ur. w Mińsku, Białoruś)
Rozgrywający Tsimafei Zhukouski urodził się w Mińsku na Białorusi, ale od kilku lat jest reprezentantem Chorwacji. W kolejnym sezonie będzie on występował w niemieckim Berlin Recycling Volleys.
***
W ramach ciekawostki rozgrywający reprezentacji Polski, Fabian Drzyzga, urodził się we francuskim Bordeaux, ale jego rodzice są Polakami i zgodnie z prawem krwi występuje w biało-czerwonych barwach.
W poczekalni:
Reprezentacja Polski Wilfredo Leon (ur. w Santiago de Cuba, Kuba)
Reprezentacja Brazylii Joandry Leal (ur. na Kubie)
Sprawa gry pochodzącego z Kuby przyjmującego Wilfredo Leona w biało-czerwonych barwach od pewnego czasu wywołuje w Polsce spore emocje. Jest wiele głosów "za", ale także spora ilość opinii "przeciw". W lipcu Leon odebrał akt nadania polskiego obywatelstwa i czeka na przyznanie mu tzw. "paszportu sportowego". Kolejnym krokiem ma być powołanie urodzonego w Santiago de Cuba zawodnika do ekipy mistrzów świata, co zapowiedział trener Stephane Antiga, lecz najprawdopodobniej nastąpi to dopiero po igrzyskach w Rio de Janeiro.
Także Joandry Leal być może niedługo będzie występował w innej kadrze aniżeli w kraju, w którym się urodził. Siatkarz Sady Cruzeiro jakiś czas temu liczył, że uda mu się wystąpić na IO 2016, ale to jest wykluczone.