W tym artykule dowiesz się o:
Najlepszy zawodnik turnieju (MVP): Siergiej Tietiuchin (Rosja)
Urodzony w 1975 roku rosyjski przyjmujący Siergiej Tietiuchin jest niczym wino - im starszy, tym lepszy. Wydawało się, że po igrzyskach olimpijskich w Londynie na dobre zakończył reprezentacyjną karierę, ale zmienił zdanie, kiedy ponownie selekcjonerem Sbornej został jego mentor, Władimir Alekno.
Trener Alekno nie wyobraża sobie rosyjskiej drużyny bez doświadczonego Tietiuchina, który poprowadził swój zespół do awansu na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. Zawodnik Biełogorie Biełogorod wywiązał się w powierzonych mu zadań, a turniej w Berlinie zakończył z dorobkiem 44 punktów. Jego dobra postawa nie umknęła uwadze Europejskiej Konfederacji Siatkówki, która wybrała go najlepszym zawodnikiem (MVP) imprezy w Berlinie.
[b]
Najlepszy rozgrywający:[/b] Benjamin Toniutti (Francja)
Benjamin Toniutti znów potwierdził, że należy do ścisłej czołówki najlepszych rozgrywających na świecie. Siatkarz ZAKSY Kędzierzyn-Koźle w trakcie berlińskiego turnieju grał bardzo inteligentnie, a zarazem szybko, często gubiąc blok rywali. Toniutti starał się umiejętnie rozkładać atak swojej drużyny, posyłając piłki do każdej strefy. Kiedy miał możliwość, nie wahał się uruchomić w ofensywie swoich środkowych.
[b]
Najlepszy atakujący:[/b] Maksim Michajłow (Rosja)
Maksim Michajłow nigdy nie schodzi poniżej pewnego, dość wysokiego poziomu i nie inaczej było podczas europejskich kwalifikacji do igrzysk olimpijskich, które odbyły się w Berlinie. Atakujący reprezentacji Rosji dobrze współpracował ze swoim rozgrywającym Siergiejem Grankinem i często starał się brać ciężar gry na swoje barki. Michajłow w trakcie turnieju w Berlinie zdobył w sumie 77 oczek, co dało mu 4. miejsce w zestawieniu najlepiej punktujących.
[b]
I najlepszy środkowy:[/b] Mateusz Bieniek (Polska)
21-letni Mateusz Bieniek zagrał w Berlinie zupełnie bez kompleksów i przyćmił swojego bardziej doświadczonego kolegę Karola Kłosa. Atutem zawodnika Effectora Kielce był przede wszystkim dobry atak. Ponadto nieźle spisywał się w polu serwisowym oraz w bloku (jego popisem w bloku był mecz o 3. miejsce z Niemcami, podczas którego zdobył 8 punktów tym elementem). Łącznie Bieniek zdobył 51 punktów.
[b]
II najlepszy środkowy: [/b]Marcus Boehme (Niemcy)
Środkowy Marcus Boehme ma za sobą kolejny indywidualnie udany turniej. W czasie imprezy w Berlinie dobrze rozumiał się ze swoim środkowym, będąc trudnym do zatrzymania w ofensywie. Blok również był mocną stroną reprezentanta Niemiec, który w sumie zapisał na swoim koncie 37 punktów.
[b]
I najlepszy przyjmujący:[/b] Earvin N'Gapeth (Francja)
Francuski przyjmujący Earvin N'Gapeth to wirtuoz siatkówki, który obdarzony jest bogatym repertuarem niekonwencjonalnych zagrań, co potwierdził w trakcie europejskich kwalifikacji do igrzysk europejskich. Zawodnik DHL Modena był jednym z liderów swojego zespołu, rzadko miewał chwile słabości, a częściej nękał rywali swoimi technicznymi zagraniami. W berlińskim turnieju zdobył łącznie 79 punktów (3. miejsce w zestawieniu najlepiej punktujących).
[b]
II najlepszy przyjmujący:[/b] Denis Kaliberda (Niemcy)
Denis Kaliberda stracił przez kontuzję cały poprzedni sezon, ale po urazie już dawno nie ma śladu. Siatkarz klubu z Perugii był pewnym punktem swojej drużyny, brylował w przyjęciu oraz dobrze poczynał sobie w ataku. Turniej w Berlinie zakończył z 49-punktową zdobyczą.
Najlepszy libero: Jenia Grebennikov (Francja)
W ostatnich latach nie ma mocnych na francuskiego libero Jenię Grebennikova, który słusznie uważany jest za najlepszego gracza na swojej pozycji na świecie. Podczas europejskich kwalifikacji do igrzysk olimpijskich Grebennikov zaprezentował wszystko to, z czego słynie, a mianowicie inteligentne poruszanie się po boisku, świetną postawę w defensywie oraz pewność w przyjęciu.