W tym artykule dowiesz się o:
Radostin Stojczew (Bułgaria)
47-letni Radostin Stojczew to twórca potęgi włoskiego zespołu Trentino Volley, z którym zdobył pięć medali w Lidze Mistrzów (3 złote, 1 srebrny, 1 brązowy), cztery Klubowe Mistrzostwa Świata, cztery mistrzostwa i trzy wicemistrzostwa Italii.
W latach 2010-2012 opiekował się on bułgarską kadrą i doprowadził ją do awansu na igrzyska olimpijskie w Londynie, po czym zrezygnował z pełnienia tej funkcji (konflikt z władzami Bułgarskiego Związku Piłki Siatkowej, a w szczególności z jego prezesem, Danczo Lazarowem).
Stojczew to charyzmatyczny szkoleniowiec i tytan pracy. Pod jego okiem w zespole z Trydentu mieli okazję trenować Polacy: Łukasz Żygadło, Jakub Bednaruk i Michał Winiarski.
Radostin Stojczew po zakończeniu sezonu 2015/2016 odszedł z Trentino i od tamtej pory pozostaje bez pracy. Kandydaturę Bułgara poparł niedawno atakujący reprezentacji Polski, Bartosz Kurek.
Camillo Placi (Włochy)
Camillo Placi to bardzo doświadczony szkoleniowiec, który swoją trenerską karierę rozpoczął w 1985 roku. W swoim życiu miał okazję pracować w sztabach reprezentacji Rosji, Bułgarii oraz Serbii.
W poprzednim sezonie Placi prowadził włoski klub Top Volley Latina, zaś obecnie opiekuje się drużyną tureckiego giganta, Halkbanku Ankara.
Andrea Anastasi (Włochy)
Andrea Anastasi bardzo dobrze zna polską siatkówkę i kadrę Polski, którą prowadził z sukcesami w latach 2011-2013. W tamtym okresie Biało-Czerwoni pod wodzą włoskiego szkoleniowca wywalczyli złoty i brązowy medal w Lidze Światowej, srebro w Pucharze Świata, brąz w mistrzostwach Europy oraz awansowali na IO 2012.
Od 2014 roku do chwili obecnej Anastasi jest trenerem Lotosu Trefla Gdańsk, który w 2015 roku sięgnął po Puchar i wicemistrzostwo Polski.
Włoch w przeszłości opiekował się również reprezentacjami Włoch (1999-2003: dwa złote krążki ME, 3. miejsce podczas igrzysk w 2000 roku, złoto i brąz w LŚ) i Hiszpanii (2005-2007: mistrzostwo Starego Kontynentu w 2007 roku).
Mauro Berruto (Włochy)
Mauro Berruto znany jest z pracy z kadrami Finlandii (2005-2010) oraz Włoch (2010-2015). Dopiero z tym drugim zespołem udało mu się osiągnąć sukcesy w postaci dwóch tytułów wicemistrza Europy (2011, 2013), brązowego medalu w Lidze Światowej 2013 oraz brązu podczas igrzysk olimpijskich w 2012 roku w Londynie.
ZOBACZ WIDEO "PZPS dopuścił się grzechu zaniechania w sprawie Leona" (źródło: TVP SA)
{"id":"","title":"","signature":""}
Berruto z współpracy z Azzurrimi zrezygnował pod koniec lipca 2015 roku po niezbyt udanym w wykonaniu Włochów Final Six LŚ (6. miejsce) oraz aferze w trakcie tego turnieju, kiedy to usunął z włoskiej ekipy czterech siatkarzy: Iwana Zajcewa, Dragana Travicy, Giulio Sabbiego i Luigiego Randazzo.
Ferdinando De Giorgi (Włochy)
Ferdinando De Giorgi bardzo dobrze odnalazł się w polskiej rzeczywistości i doprowadził ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle do złotego medalu w PlusLidze.
Teraz ten szkoleniowiec po raz pierwszy w swojej karierze chciałby trenować drużynę narodową, a wybór padł na kadrę Polski.
- To byłoby dla mnie duże wyzwanie, ale także honor. Chciałbym pracować z tą grupą ludzi. Reprezentacji Polski jest jedną z najlepszych na świecie. To byłaby duża przyjemność pracować z takim zespołem. Myślę, że niemal wszyscy trenerzy chcieliby mieć taką możliwość - stwierdził De Giorgi.
Andrea Gardini (Włochy)
Andrea Gardini jest już w Polsce praktycznie od pięciu lat, gdyż najpierw był asystentem Andrei Anastasiego w reprezentacji Polski, a od 2014 roku jest szkoleniowcem Indykpolu AZS-u Olsztyn.
Marzeniem "Gardo" jest móc samodzielnie poprowadzić Biało-Czerwonych, ale ten znakomity niegdyś zawodnik raczej będzie musiał jeszcze poczekać na otrzymanie takiej szansy.
Andrea Giani (Włochy)
Andrea Giani to jeden z najlepszych szkoleniowców młodego pokolenia. Swoją trenerską karierę rozpoczął w 2007 roku, kiedy to otrzymał pracę w klubie z Modeny. Następnie prowadził on Romę Volley, a od 2013 roku z dobrym skutkiem prowadzi siatkarzy z Werony.
Giani swój spektakularny sukces w roli opiekuna odniósł w 2015 roku, ponieważ wtedy wraz ze Słoweńcami sięgnął po wicemistrzostwo Europy, po drodze do finału eliminując Polaków.
- Jestem zainteresowany pracą z reprezentacją Polski, bo ona jest bardzo silna. Polska jest w stanie wygrywać wszystkie turnieje na świecie - powiedział 46-latek.
Daniele Bagnoli (Włochy)
Daniele Bagnoli to niesamowicie doświadczony i bardzo utytułowany szkoleniowiec (szczególnie na arenie klubowej: między innymi 7 tytułów mistrza Włoch), który trenowaniem siatkarzy zajmuje się już od 1982 roku.
Pracował on w kadrze Włoch (jako asystent) oraz był selekcjonerem Rosjan, z którymi sięgnął po srebrny (2010) i brązowy (2009) medal w Lidze Światowej. Niedawno Bagnoli podpisał kontrakt z Top Volley Latina.
Emanuele Zanini (Włochy)
Emanuele Zanini znany jest w dużej mierze z pracy z reprezentacjami Słowacji (2008-2011) oraz Turcji (2013-2016). W przeszłości był on także w sztabie szkoleniowym kadry Włoch (1999-2000).
W swojej trenerskiej karierze Zanini nie odnosił znaczących sukcesów, a ostatnio z jego usług zrezygnowali Turcy, którzy nie przedłużyli z nim kontraktu.
Jurij Mariczew (Rosja)
Jurij Mariczew w ostatnich trzech latach pokazał się z dobrej strony podczas prowadzenia żeńskiej reprezentacji Rosji, która pod jego wodzą wywalczyła między innymi złote medale mistrzostw Europy w 2013 i 2015 roku.
W sezonie 2016/2017 Mariczew miał szkolić siatkarki Chemika, lecz klub z Polic przed startem rozgrywek rozwiązał kontrakt z Rosjaninem. W październiku podpisał on umowę z Dynamem Moskwa.
Slobodan Kovac (Serbia)
Slobodan Kovac jako trener wypromował się prowadząc włoski klub Sir Safety Perugia (obecnie jest jego szkoleniowcem), który w 2014 roku został finalistą mistrzostw Italii oraz krajowego pucharu.
W tym samym roku Kovac objął reprezentację Iranu, która pod jego okiem zajęła 4. miejsce w Lidze Światowej oraz 6. lokatę podczas mistrzostw świata w Polsce. W 2015 roku irańska federacja po nieudanym sezonie podziękowała Serbowi za współpracę.
Igor Kolaković (Serbia)
Igor Kolaković z bardzo dobrym skutkiem prowadził kadrę Serbii w latach 2006-2014. W czasie jego kadencji Serbowie zostali mistrzami Europy w 2011 roku oraz wywalczyli dwa brązowe medale czempionatu Starego Kontynentu (2007, 2013).
Ponadto serbski zespół pod wodzą Kolakovicia zdobył brąz MŚ 2010 oraz trzy krążki w Lidze Światowej (dwa srebrne i jeden brązowy).
Od 2014 roku Igor Kolaković pozostaje bezrobotny i chciałby znowu walczyć o najwyższe cele.
Daniel Castellani (Argentyna)
Lorenzo Bernardi (Włochy)
Daniel Castellani oraz Lorenzo Bernardi bardzo dobrze znają specyfikę polskiej siatkówki, gdyż obydwaj przez dłuższy czas szkolili drużyny w Polsce.
Castellani już prowadził Biało-Czerwonych w latach 2009-2010 i sięgnął z Polakami po mistrzostwo Europy. Ponadto pracował on w PlusLidze w PGE Skrze Bełchatów (2006-2009) i w ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle (2012-2013), zdobywając łącznie trzy mistrzostwa Polski, trzy krajowe puchary oraz brązowy medal w Lidze Mistrzów. Obecnie Argentyńczyk prowadzi belgijski zespół Noliko Maaseik.
Natomiast Bernardi przez cztery lata był opiekunem Jastrzębskiego Węgla (2010-2014) i w tym okresie zdobył brąz mistrzostw Polski, srebrny medal Klubowych Mistrzostw Świata oraz brązowy krążek w Lidze Mistrzów. Później był on trenerem tureckiego Halkbanku Ankara (2014-2016).