W tym artykule dowiesz się o:
Finały Ligi Mistrzyń i Ligi Mistrzów - 21 i 22 maja 2022 r.
Mecze finałowe Ligi Mistrzyń oraz Ligi Mistrzów zakończą sezon klubowy. Gospodarza meczów, które wyłonią najlepszą klubową drużynę na Starym Kontynencie, poznamy najwcześniej za kilka tygodni. Przed rokiem polscy kibice mieli podwójne powody do zadowolenia. Wśród kobiet triumfowała bowiem ekipa Imoco Volley Conegliano z Joanną Wołosz w składzie, w rywalizacji panów olbrzymią sensację sprawiła Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.
Wcześniej rozegrane zostaną finały europejskiej rywalizacji niższej rangi. Triumfatorów Pucharu CEV, w którym rywalizuje m.in. PGE Skra Bełchatów, poznamy najpóźniej 23 marca (pierwszy mecz 15/16 marca). W tym samym terminie wyłonieni zostaną zwycięzcy rywalizacji w Challenge Cup.
Mistrzostwa świata siatkarzy - 26 sierpnia - 11 września 2022 r.
Tegoroczny mundial zorganizują Rosjanie. FIVB, mimo niedawnego skandalu dopingowego, nie zdecydowała się na zmianę gospodarza. Złotego medalu po raz drugi bronić będą Polacy, którzy przed czterema laty w Turynie pokonali Brazylię 3:0.
W zmaganiach weźmie udział 24 uczestników podzielonych na sześć grup po cztery drużyny. Pierwsza faza grupowa rozegrana zostanie w dniach 26-29 sierpnia. Do kolejnej rundy (2-4 września) awansuje szesnaście najlepszych ekip, które zostaną podzielone na cztery grupy. Sześć najlepszych zespołów tego etapu awansuje do Final Six, który rozegra się w dniach 7-11 września.
Biało-Czerwoni zmagania rozpoczną w Nowosybirsku, w grupie C, gdzie zmierzą się z Bułgarią, Meksykiem i Stanami Zjednoczonymi. Składy pozostałych grup znajdziesz TUTAJ.
Mistrzostwa świata siatkarek - 23 września - 15 października
Polska zorganizuje mistrzostwa świata wspólnie z Holandią. Po raz ostatni nasze siatkarki zagrały na mundialu w Japonii w 2010 roku. Zajęły wówczas dziewiąte miejsce.
Na turnieju, obok gospodyń, czyli Polski i Holandii, zagrają po dwie najlepsze drużyny mistrzostw poszczególnych kontynentów. Europę reprezentować będą Włochy oraz Turcja, a także Serbki, które już wcześniej zagwarantowały sobie start na mundialu. Z Afryki przepustki zapewniły sobie Kamerun i Kenia, z Ameryki Południowej Brazylia i Kolumbia, ze strefy NORCECA Dominikana i Portoryko, z Azji Japonia i Chiny.
Stawkę uzupełniły najlepsze drużyny z rankingu FIVB: Stany Zjednoczone, Rosja, Niemcy, Belgia, Korea Południowa, Bułgaria, Kanada, Tajlandia, Argentyna, Czechy i Kazachstan.
ZOBACZ WIDEO: Co oni zrobili?! Takiego rzutu wolnego jeszcze nie było
Runda kwalifikacyjna: 6-26 czerwca 2022 r.
Turniej finałowy: 18-24 lipca 2022 r.
W nowym formacie Ligi Narodów do rywalizacji przystąpi szesnaście drużyn męskich i żeńskich. Zespoły zostaną podzielone na dwie grupy ośmiozespołowe. Każdy zespół w ciągu trzech tygodni rozegra dwanaście spotkań. Reprezentacje kobiece i męskie, rywalizować będą naprzemiennie, co oznacza, że siatkarze i siatkarki będą mieć tygodniowe przerwy między kolejnymi turniejami.
Wszystko wskazuje na to, że polskim kibicom tym razem nie będzie dane obejrzeć Biało-Czerwonych w akcji. Zgodnie z opublikowanym terminarzem, mistrzowie świata w ramach kwalifikacji gościć będą w Ottawie, Sofii i Kemerowie. PZPS nie wyklucza zgłoszenia akcesu do organizacji turnieju finałowego.
Do fazy finałowej awansuje osiem najlepszych zespołów. Decydujące zmagania toczyć się będą systemem pucharowym, począwszy od ćwierćfinałów, następnie półfinały i finały. Turniej finałowy zaplanowano w dniach 18-24 lipca 2022 roku. Szczegółowy terminarz turnieju można znaleźć TUTAJ.
Runda kwalifikacyjna: 30 maja - 3 lipca 2022 r.
Turniej finałowy: 11-17 lipca 2022 r.
Rozgrywki Ligi Narodów siatkarek, podobnie jak turniej męski, po zakończeniu ostatniej edycji zostały zreformowane. Od 2022 roku reprezentacje rywalizować będą w dwóch grupach ośmiozespołowych. Kwalifikacje składać się będą z sześciu turniejów, rozgrywanych w ciągu trzech tygodni. Każda z drużyn rozegra w tym czasie 12 meczów. Najlepsza ósemka zapewni sobie awans do turnieju finałowego, w którym obowiązywać będzie system pucharowy (ćwierćfinały, półfinały i finał).
Nowością ma być turniej rozgrywany na Filipinach. Egzotyczna wycieczka czeka między innymi Polki, które w Pasay wystąpią podczas drugiego tygodnia zmagań. Wcześniej nasz zespół wystąpi w Bossier City, a na zakończenie kwalifikacji w rosyjskiej Ufie. Szczegółowy terminarz znajdziesz TUTAJ.
Młodzieżowe Mistrzostwa Europy
ME U-19 kobiet (Macedonia) - 27 sierpnia - 04 września 2022 r.
ME U-20 mężczyzn (Włochy) - 16-24 września 2022 r.
ME U-21 kobiet - 1-31 lipca 2022 r.
ME U-22 mężczyzn (Polska) - 1-31 lipca 2022 r.
Reprezentacje młodzieżowe w ostatnich latach nie zawodzą, dlatego kibice ze sporymi nadziejami mogą wyczekiwać europejskiego czempionatu. Apetyt na złoto z pewnością będą mieli ubiegłoroczni mistrzowie świata U-19 prowadzeni przez Michała Bąkiewicza. Podium to również cel brązowych medalistów mundialu U-21 z Cagliari.
Do największych sukcesów być może zdołają nawiązać żeńskie reprezentacje, które na ostatnim mundialu znalazły się w czołowej ósemce. To stanowi dobry prognostyk przed turniejami mistrzostw Europy.