Kontrowersyjna decyzja jury w skokach. Wyjaśniamy, czemu tak robią

Newspix / EXPA / Na zdjęciu: Borek Sedlak i upadek Stephana Leyhe w Trondheim
Newspix / EXPA / Na zdjęciu: Borek Sedlak i upadek Stephana Leyhe w Trondheim

Z obniżaniem rozbiegu jury często przesadza, z kolei przy podnoszeniu belki - o czym niedawno przekonał się sam Kamil Stoch - jest bardzo asekuracyjne. Żeby wyjaśnić takie zachowanie sędziów, warto wrócić do poważnego upadku Stephana Leyhe.

To na razie największa wpadka polskiego skoczka w tym sezonie - przed tygodniem Kamil Stoch nie awansował do finałowej serii konkursu PŚ w skokach narciarskich, zajmując w niemieckim Titisee-Neustadt 40. miejsce. Trzykrotny mistrz olimpijski nie jest jednak w aż tak złej formie. Na taki wynik złożył się przede wszystkim fakt nagłej zmiany warunków i asekuracyjnej decyzji jury.

W tamtym konkursie rozbieg, ze względu na dość mocny wiatr pod narty, ustawiono nisko. Nagle, w połowie pierwszej serii, przestało jednak zupełnie wiać, a jury do tematu podeszło bardzo asekuracyjnie. Podczas gdy w rozegranych kilkadziesiąt minut wcześniej kwalifikacjach sędziowie potrafili kilka razy obniżyć rozbieg, przy podniesieniu belki nie byli już tak odważni.

Przed skokiem Stocha, mimo że warunki na skoczni zmieniły się diametralnie, belkę podniesiono tylko o jeden stopień. Nie poprawiło to zbytnio prędkości na rozbiegu i Polak - podobnie jak Peter Prevc czy Andreas Wellinger - byli skazani na porażkę, czyli krótki skok i sensacyjne odpadnięcie z konkursu już po pierwszej serii.

- Z jednej strony możemy powiedzieć, że w tamtym konkursie jury zbyt nisko ustawiło rozbieg. I gdy wiatr ucichł, zawodnicy, nawet ci z wielkimi nazwiskami, mieli duży problem z uzyskaniem dobrej odległości - podkreślił dla WP SportoweFakty Jakub Kot, ekspert Eurosportu.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: rzucał przez całe boisko. Pięć razy. Coś niesamowitego!

- Z drugiej strony jury mogło myśleć tak, że skoro z niskiego rozbiegu ci słabsi zawodnicy - z dobrym wiatrem - potrafili latać ponad 130 metrów, to najlepsi latać będą regularnie powyżej 140. metra, nawet przy mniejszym wietrze. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Łatwo się rozmawia po fakcie, albo ocenia przed telewizorem, że powinien to zrobić tak albo tak. Jury nigdy nie ma jednak łatwego zadania.

- Pamiętam, że na jednym z seminariów przed sezonem FIS tłumaczył, że podstawowym celem jury, które składa się z asystenta dyrektora PŚ, delegata i kierownika zawodów, jest przeprowadzenie całej serii konkursowej z tej samej belki. Natomiast jeśli już trzeba zmieniać, to większe - nazwijmy to przyzwolenie - jest na obniżanie rozbiegu niż jego podwyższanie. Generalnie jury dba o bezpieczeństwo skoczków i muszą bardzo uważać - dodał były skoczek.

Żeby zrozumieć takie postępowanie jury, trzeba cofnąć się do końcówki sezonu 2019/2020 i upadku w Trondheim Stephana Leyhe. Niemiec poleciał aż na 141,5 metra, czyli poza granicę bezpieczeństwa ówczesnej skoczni Granasen. Nie ustał swojego skoku i doznał poważnej kontuzji - zerwania więzadeł krzyżowych w kolanie.

- Na seminarium Borek Sedlak podał nam przykład właśnie Stephana Leyhe i jego upadku w Trondheim. Niemiec był wtedy w dobrej formie i oddał - podobno najlepszy skok w karierze. Do tego trafił na najlepsze warunki i poleciał bardzo daleko, niestety z upadkiem.

- I co wtedy mówią trenerzy? Że belka była za wysoko i trzeba było obniżać. Tymczasem rozbieg był ustawiony w porządku, ale czasem i w takiej sytuacji - jak nagle podpasują warunki - może zdarzyć się sytuacja, że skoczek i tak przeskoczy skocznię. Dlatego jury podchodzi trochę asekuracyjnie, mając na uwadze tę sytuację i bezpieczeństwo skoczków, i ustawia te belki dość nisko - zwrócił uwagę Jakub Kot.

- Oczywiście kibice chcą belek wysokich, by oglądać jak najlepsze widowisko, ale trzeba zrozumieć argumentację jury. Czasami zdarzą się konkursy takie jak w Titisee-Neustadt, że kilku skoczków będzie mieć pecha, bo nie można wymagać od sędziów - z uwagi na bezpieczeństwo o którym mówiłem wcześniej - że nagle podniosą ten rozbieg o kilka stopni do góry.

- Generalnie jednak, na przestrzeni całego sezonu suma szczęścia wychodzi na zero. Najczęściej jak skoczek miał pecha w pierwszej części sezonu, to w drugiej natura mu to oddaje - zakończył nasz rozmówca.

Tym samym, jeśli w Engelbergu - podczas weekendowych konkursów PŚ - jury będzie zmieniać belkę, to raczej w dół niż do góry. W Szwajcarii zaplanowano dwa konkursy indywidualne, o 16:00 w sobotę i 13:00 w niedzielę. Weekend zacznie się od piątkowych kwalifikacji o 15:45.

Szymon Łożyński, WP SportoweFakty

Czytaj także:
Wielki rywal Kubackiego z ogromnym problemem. "Przez to przegrywa"
Ależ to wymyślił. Na to Thurnbichler poświęcił wiele czasu i efekt jest piorunujący

Komentarze (3)
avatar
Kazike
18.12.2022
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Dziś to samo jak nasi mają skakać to obniżają belkę na siłę chcieli żeby wygrał Słoweniec 
avatar
Don Mieeetek
16.12.2022
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
co to wogole za sport? już ciekawsze byłyby zawody w bierki 6latkow 
avatar
kert
16.12.2022
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Z wiatrem się nie wygra , Sprawiedliwe to by były ruchome osłony od wiatru które by się przesuwały w zależności od tego z której strony wieje wiatr . Tyle że na takie ''cuda'' stać tylko szejk Czytaj całość
Zgłoś nielegalne treści

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (876 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.