Anders Bardal, Anders Jacobsen i inni - w PŚ 2015/16 ich już nie zobaczymy

W Klingenthal rozpocznie się rywalizacja o punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2015/2016. Będzie to pierwszy sezon w XXI wieku bez udziału Andersa Bardala.

Zdobywca Kryształowej Kuli 2011/2012 rozważał zakończenie kariery już w 2014 roku. W kwietniu Anders Bardal zapowiedział jednak, że będzie skakał jeszcze przez rok. - Skoczek narciarski to najlepszy zawód świata i nie mam powodów, aby żegnać się z tym sportem, kiedy nadal jestem jednym z czołowych zawodników. Brakuje mi miejsca na podium w Turnieju Czterech Skoczni. Chciałbym również zdobyć złoto wraz z kolegami z reprezentacji na mistrzostwach świata w Falun - mówił w wywiadzie dla "Troender-Avisa".

Spełnił się jeden z dwóch celów na ostatni sezon tego urodzonego w 1982 roku zawodnika. Norwegia wygrała rywalizację drużynową w Szwecji. Aby tam wystartować, Bardal musiał wyleczyć kontuzję. Podczas kwalifikacji w Wiśle miał upadek i złamał nadgarstek. W obu konkursach indywidualnych światowego czempionatu był szósty. Ostatni skok oddał 15 marca w Oslo. - Po 25 latach od kiedy rozpocząłem skakanie na nartach i 15 sezonach spędzonych w Pucharze Świata, zdecydowałem się zakończyć karierę. Zawsze mówiłem, że chcę odejść będąc w dobrej dyspozycji. Teraz czuję, że nie mam już stuprocentowej motywacji do tego, aby być w gronie najlepszych na świecie. Jestem dumny i wdzięczny, że mogłem reprezentować Norwegię. Może w przyszłości wrócę do świata skoków, już w innej roli, ale teraz skupię się na innych sprawach. Mam żonę i dzieci, latem razem zaczniemy budowę domu - oświadczył Bardal.

Medale najważniejszych imprez podopieczny Alexandra Stoeckla zaczął zdobywać po ukończeniu 30. roku życia. W 2013 r. został mistrzem świata na normalnym obiekcie w Val di Fiemme. Rok później stanął na trzecim stopniu podium igrzysk olimpijskich (także na K95). W 2014 roku wywalczył też srebro MŚ w lotach narciarskich. Bardal wygrał siedem indywidualnych konkursów PŚ, z czego trzy w Polsce. Pierwszą nich uzyskał 27 stycznia 2008 roku w Zakopanem. Sześć lat później ponownie pokonał wszystkich na Wielkiej Krokwi. Z kolei w 2013 roku triumfował w Wiśle.

"Ze sceny zejść" postanowił również Anders Jacobsen. - Wiem, czego wymaga się od sportowca na poziomie Pucharu Świata i nie mam już na tyle motywacji, aby być nadal wśród najlepszych. W Norwegii mamy wielu zawodników i jeśli jeden z nich zajmie moje miejsce z mnóstwem energii oraz pasji, będę z tego powodu zadowolony. Jestem szczęśliwy i wdzięczny, że przez te kilka lat mogłem reprezentować Norwegię. Atmosfera w skokach narciarskich jest wyjątkowa, na pewno będę za nią tęsknił. Teraz czas na inne priorytety w moim życiu. Mam cudowną rodzinę, dwoje dzieci potrzebujących ojca na co dzień - powiedział w rozmowie z skiforbundet.no.

Anders Jacobsen
Anders Jacobsen

Ten urodzony w 1985 roku zawodnik miał niesamowity początek startów w PŚ. Debiut w Kuusamo - trzecie miejsce, piąty konkurs w karierze - zwycięstwo w Engelbergu. Była to zapowiedź jego znakomitych skoków na TCS. Wygrał wtedy zmagania w Innsbrucku i triumfował w klasyfikacji ogólnej. Mistrzowskiej formy nie utrzymał do najważniejszej imprezy sezonu. Na MŚ w Sapporo był 14. oraz 7. W wyścigu po Kryształową Kulę wyprzedził go jedynie Adam Małysz.

W latach 2009 i 2013 Jacobsen zdobył brąz MŚ w narciarstwie klasycznym, a w 2010 - w lotach. W maju 2011 roku postanowił zawiesić karierę. Po półrocznej przerwie wrócił do treningów i znowu uczestniczył w PŚ od listopada 2012. Na przełomie lat 2012 i 2013 doszło do powtórki z TCS 2006/2007. Rywalizację o triumf ponownie stoczyli Jacobsen i Schlierenzauer. Tym razem to Jacobsen prowadził po części niemieckiej. W 2007 roku w Innsbrucku szansę na końcowy sukces w punktacji łącznej stracił Austriak, a sześć lat później - Norweg, którego sklasyfikowano wtedy na siódmym miejscu. W Bischofshofen zajął drugą lokatę i drugi był też na podium TCS. 1 stycznia 2015 roku wygrał rywalizację w Garmisch-Partenkirchen. Noworoczne zwycięstwo okazało się dla niego ostatnim, dziesiątym indywidualnym triumfem w PŚ.

[nextpage] 
Drużynowe mistrzostwa kraju były pożegnaniem dla sześciu innych Norwegów urodzonych w latach 80. XX wieku. 29 marca po raz ostatni z belki zjechali: Johan Brandt, Ole Marius Ingvaldsen, Atle Pedersen RoensenKim Rene Elverum SorsellVegard Sklett oraz Vegard Swensen. Wszyscy ci zawodnicy zdobywali punkty do klasyfikacji generalnej PŚ, jednak częściej startowali w Pucharze Kontynentalnym. Były sezony, w których znajdowali się w kadrze na PŚ, ale nie zdołali zakwalifikować się do składu na MŚ bądź igrzyska olimpijskie. Zawodami najwyższej rangi, w których startowało kilku z nich był Turniej Czterech Skoczni. Tam mogło skakać sześciu lub siedmiu Norwegów, a nie czterech lub pięciu, jak to miało miejsce podczas MŚ czy też IO.

Najlepsze wyniki spośród tych sześciu zawodników osiągnął Sklett (rocznik 1986). Najlepiej spisał się zimą 2012 roku. W Sapporo zajął pierwszą lokatę w kwalifikacjach do sobotniego konkursu. W drugiej serii rywalizacji uzyskał najlepszą odległość i ostatecznie zajął czwarte miejsce. Dzień później był piąty. Na piątej pozycji uplasował się też w Tauplitz, w Engelbergu zaś więcej punktów od niego zdobyło sześciu skoczków. Sklett dwukrotnie znalazł się w składzie reprezentacji Norwegii, która wygrała konkurs drużynowy PŚ (w Harrachovie i w Willingen). We wrześniu 2012 roku Sklett upadł na treningu w Trondheim. Dość późno rozpoczął sezon i nie odzyskał już swej szczytowej formy. W 2014 roku zajął 46. miejsce na mistrzostwach kraju, a rok później - 57.

Ingvaldsen (1985) trzy razy został sklasyfikowany w czołowej dziesiątce konkursu PŚ. 21 grudnia 2013 był dziewiąty w Engelbergu. W ostatnim sezonie jego kariery znalazł się w gronie zawodników z dorobkiem punktowym w PŚ (jako jedyny z grona szóstki, która "odeszła" po mistrzostwach kraju), dzięki 27. miejscu w Vikersund. Roensen (1988) też miał swoje "pięć minut" w norweskiej kadrze A. Było to w edycji 2011/2012. W pierwszych sześciu konkursach PK pięciokrotnie uplasował się w czołowej trójce. Dzięki tak dobrym wynikom wystąpił w TCS. Podczas tych zawodów uzyskał najlepszy rezultat w karierze - w Bischofshofen zajął 11. lokatę. 1 lutego 2015 roku Roensen wygrał konkurs PK na skoczni imienia Adama Małysza. Była to dla niego czwarta wygrana w tym cyklu.

Elverum Sorsell (1988) to członek drużyny, która wygrała zmagania zespołów na mistrzostwach kraju 2015. W 2008 roku zajął szóste miejsce na MŚ juniorów. W PŚ dwukrotnie uplasował się na 17. pozycji (Sapporo 2009 i Oberstdorf 2013). Raz wybrano go do reprezentacji Norwegii na "drużynówkę" - w 2013 roku ekipa z nim w składzie była druga w Planicy.

Brandt (1987) i Swensen (1986) trafili do kadry na zawody PŚ rozgrywane poza Norwegią, dzięki dobrej postawie w Lillehammer. Brandt zajął tam 17. lokatę w grudniu 2011 roku, gdy wystartował z "dziką kartą". Za pierwszym razem w Harrachovie nie przebrnął kwalifikacji, a gdy zakwalifikował się w niedzielę, był 49. Na tym zakończyła się krótka historia jego występów w cyklu, którego dyrektorem jest Walter Hofer. W styczniu Brandt złamał kostkę i zerwał więzadła, przez co nie dokończył sezonu. Po wyleczeniu urazu skakał w PK.

Rok później szansę wykorzystał Swensen. On również skorzystał z faktu, że Norwegowie jako gospodarze mogli wystawić większą niż zazwyczaj liczbę zawodników. W niedzielnym konkursie został sklasyfikowany na 22. miejscu. Dodał do tego dwie czwarte pozycje w PK i otrzymał powołanie na TCS. W niemiecko-austriackiej imprezie trzykrotnie znalazł się w piątej dziesiątce, a raz odpadł podczas eliminacji.

Jak widać, norweska reprezentacja mężczyzn przystąpi do sezonu 2015/2016 bardzo zmieniona. Inaczej niż wcześniej będzie też w kadrze kobiet tego kraju. Karierę zakończyła bowiem Anette Sagen. Urodzona w 1985 roku zawodniczka pięć razy z rzędu wygrała klasyfikację generalną PK. Dokonała tego w latach 2005-2009, a więc w czasach, kiedy nie organizowano jeszcze cyklu PŚ dla pań. PK był wtedy najbardziej prestiżowym trofeum, bo skoków kobiet brakowało w programie MŚ w narciarstwie klasycznym oraz igrzysk olimpijskich. Pierwszy konkurs o medale MŚ seniorek rozegrano w 2009 roku w Libercu. Sagen zdobyła wtedy brąz. W PŚ odbywającym się od listopada 2011 roku siedmiokrotnie stanęła na podium, a raz zwyciężyła - 6 stycznia 2013 w Schonach.

Anssi Koivuranta
Anssi Koivuranta

Skakać na nartach nie będą już również Japończycy Kazuya Yoshioka i Daito Takahashi. Yoshioka (1978) największy sukces odniósł 20 stycznia 2001 roku w Salt Lake City, gdy zajął trzecie miejsce w konkursie PŚ. Przed nim znaleźli się jedynie 1. Małysz i 2. Wolfgang Loitzl (sezon 2014/2015 był ostatnim też dla niego, ale przestał startować już w grudniu). Zimą 2015 r. Yoshioka dwukrotnie nie przebrnął kwalifikacji w Sapporo.

Takahashi (1980) bardziej znany jest z osiągnięć w kombinacji norweskiej (dwa zwycięstwa w konkursach PŚ, siedem razy w TOP3). Ostatnie starty w tej konkurencji zanotował w 2013 r. Później skakał na nartach, tak jak wielu jego rodaków, przede wszystkim w konkursach rozgrywanych w Japonii. W sezonie 2013/2014 uczestniczył w drugiej serii PŚ w Sapporo, kiedy był 30.

Z kombinacji norweskiej do skoków narciarskich przeszedł także Anssi Koivuranta (1988). Będąc dwuboistą wywalczył Kryształową Kulę za sezon 2008/2009 (siedmiokrotnie minął wtedy linię mety jako pierwszy). Od edycji 2010/2011 startował wyłącznie w skokach. 4 stycznia 2014 zwyciężył w jednoseryjnym konkursie w Innsbrucku. Na IO w Soczi był 12. oraz 11. Ostatni jego występ w zawodach odbywających się pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) miał miejsce 8 lutego 2015 roku w Titisee-Neustadt. Później Fin zawiesił karierę, a w listopadzie zdecydował się ją zakończyć.

Komentarze (1)
avatar
Nie dla Islamu w Polsce
20.11.2015
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Widać, że nie opłaca się tracić zdrowia na te skoki i dobrze, że rezygnują. 
Zgłoś nielegalne treści

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (880 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.