PŚ w Sapporo: Świetny Prevc odebrał rekord Kamilowi Stochowi

Nie tylko Polacy zaprezentowali świetną dyspozycję przed sobotnim konkursem indywidualnym na Okurayamie. Bardzo daleko skakali także Słoweńcy. W kwalifikacjach Domen Prevc poprawił rekord skoczni, który należał między innymi do Kamila Stocha.

Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
PAP/EPA / EPA/URS FLUEELER
16-latek znalazł się w składzie Słoweńców na zawody w Sapporo, chociaż pierwsze doniesienia mediów z tego kraju mówiły o tym, że dziesiątego zawodnika klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zabraknie w odległej Azji. Goran Janus zabrał jednego młokosa w długą podróż i już po piątkowych skokach z pewnością nie żałuje tej decyzji.

Domen Prevc znakomicie wykorzystał w eliminacjach, a dla niego w treningu, dość wysoki rozbieg (14. belka) i wiatr pod narty (odjęte 9 punktów). Reprezentant klubu Triglav Kranj poszybował aż na 141. metr, poprawiając o metr wcześniejszy rekord Okurayamy, należący do Kamila Stocha, Andreasa Koflera i Roara Ljoekelsoeya. Wyczyn Słoweńca jest tym bardziej godny uwagi, że w seriach treningowych główny zainteresowany zaprezentował się fatalnie (93,5 oraz 107 metrów).

Dla odmiany w seriach próbnych błyszczał inny z talii Gorana Janusa. Robert Kranjec, bo o nim mowa, w premierowym treningu uzyskał 131 metrów, a kilkadziesiąt minut później doleciał aż do 144. metra i 50. centymetra. Rezultat nie został jednak uznany za oficjalny rekord obiektu, ponieważ skok nie został oddany w kwalifikacjach bądź w konkursie głównym. W samych eliminacjach mistrz świata w lotach z 2012 roku skoczył 124 metry i został sklasyfikowany na siódmej pozycji.

Jeśli w sobotę będą korzystne warunki, z pewnością Domen Prevc i Robert Kranjec włączą się do walki o miejsca w czołowej dziesiątce. Z kolei zdecydowanie największym faworytem konkursu będzie Peter Prevc. W podróży do Japonii lider Pucharu Świata nie stracił swojej świetnej formy. W treningach triumfator 64.Turnieju Czterech Skoczni uzyskał 136,5 oraz 133,5 metra. W kwalifikacjach dominator tego sezonu także doleciał do 133. metra i 50. centymetra (ósma belka, ale silny wiatr pod narty).

Plan rywalizacji w Sapporo:

Sobota, 30.01.2016
7:30 – seria próbna
8:30 – pierwsza seria konkursu drużynowego

Niedziela, 31.01.2016
1:00 - kwalifikacje
2:00 – pierwsza seria konkursu indywidualnego

Młody reprezentant Polski w skokach chce być jak Adam MałyszKibicuj polskim skoczkom w Pilocie WP (link sponsorowany) (link sponsorowany)
Czy Domen Prevc stanie w sobotę na podium w Sapporo?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×