Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

30. urodziny Mateusza Rutkowskiego - zmarnowanego talentu polskich skoków

Mateusz Rutkowski skończył 30 lat. Na początku XXI wieku uznawany był za wielki talent polskich skoków narciarskich. Wielkiej kariery jednak nie zrobił.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
PAP/ADAM HAWAŁEJ / PAP/ADAM HAWAŁEJ

Talent, czyli wrodzone predyspozycje w danej dziedzinie. Rodzi się z nim niewielu, a jeszcze mniej osób potrafi go w stu procentach wykorzystać. W historii sportu nie brakuje zawodników, którzy jako nastolatkowie uznawani byli za przyszłość danej dyscypliny, ale ze względu na wiele czynników nie osiągnęli wielkich sukcesów. Jednym z nich jest Mateusz Rutkowski, utalentowany skoczek narciarski, który jednak nie zrobił kariery. Jest jednym ze zmarnowanych polskich talentów.

Rutkowski urodził się 18 kwietnia 1986 roku, w poniedziałek obchodził 30. urodziny. Jego życie obecnie nie przypomina losu wielkiego sportowca. Żyje skromnie wraz z rodzicami. Skoki narciarskie to dla niego głównie wspomnienia, zarówno przyjemne, jak i te, o których chciałby jak najszybciej zapomnieć. Los bywa okrutny, przekonało się o tym wiele osób, którzy byli na szczycie, a następnie spadli na samo dno. Ważne, żeby potrafić się jak najszybciej podnieść.

7 lutego 2004 roku - ta data na zawsze zapisała się w historii polskich skoków narciarskich. Właśnie tego dnia na skoczni w norweskim Strynie Mateusz Rutkowski osiągnął swój największy sukces w karierze. Niespełna 18-letni Polak zdobył złoty medal mistrzostw świata juniorów. Jako jedyny pokonał barierę 100 metrów i to z dużą nawiązką, w pierwszej serii skokiem na odległość 104,5 metra ustanowił nowy rekord.

Rutkowski w finałowej serii utrzymał przewagę nad rywalami i został sensacyjnym mistrzem globu. W pokonanym polu pozostawił między innymi legendarnego Thomasa Morgensterna - faworyta, który miał z łatwością sięgnąć po złoty medal. Wszak Austriak rok wcześniej triumfował w zawodach Pucharu Świata w Libercu. Miał wówczas zaledwie 16 lat i 73 dni. Doskonale wiemy jak potoczyły się losy obu sportowców. Obaj już swoje kariery mają za sobą, ale nieporównywalnie większe sukcesy na swoim koncie ma "Morgi", który jest absolutną gwiazdą. O Rutkowskim dziś pamięta niewielu.

Sława - definiowana jest jako wielki rozgłos zdobyty talentem. Sportowiec doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że w przypadku sukcesów będzie o nim coraz głośniej, a właśnie po to trenuje, by sięgać po medale i laury. Zamknięte koło. Wielu z młodych zawodników, którzy wywalczyli pierwszy sukces zachłysnęło się nią, uwierzyło, że już są najlepszymi na świecie. Niestety, tak było właśnie w przypadku Mateusza Rutkowskiego.

Zamiast o sukcesach, częściej zaczęto informować o kolejnych skandalach z udziałem nadziei polskich skoków. Kłopoty z dyscypliną, nadwagą i alkoholem sprawiły, że w 2005 roku został wykluczony z kadry narodowej. Potencjał w Rutkowskim drzemał ogromny, był trzecim Polakiem, który skoczył ponad 200 metrów. Chwalił go nawet sam Adam Małysz. Talent został jednak zaprzepaszczony. Rutkowski próbował wrócić do skoków, ale na próbach się zakończyło.

Jakie są przyczyny upadku Rutkowskiego? Z pewnością problemy dyscyplinarne odcisnęły piętno na jego sportowym życiu. Brakowało mu również osoby, która pokierowałaby ścieżką jego kariery. Jako junior Rutkowski zapowiadał się lepiej niż Kamil Stoch czy Piotr Żyła, jednak to oni święcili duże sukcesy i są na ustach kibiców pasjonujących się skokami narciarskimi. Rutkowski już zawsze będzie miał łatkę niespełnionego i zmarnowanego talentu. W dużej mierze ze swojej winy.

Łukasz Witczyk

Oglądaj skoki narciarskie w Pilot WP!

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (5)
 • miches913 Zgłoś komentarz
  Żyła też jest trochę zmarnowanym talentem. Potwierdzają to słowa Małysza, który wielokrotnie mówił, że Piotrek ma jedne z najlepszych predyspozycji (nawet na świecie)do uprawiania
  Czytaj całość
  skoków narciarskich. Ale jest indywidualistą i dużym dzieckiem... Nazywanie dużym sukcesem, jednego zwycięstwa w Pucharze Świata, to trochę lekka przesada. Jedna wygrana to zdecydowanie za mało jak na jego możliwości. A nie miał w czasie kariery poważniejszych kontuzji. Po jednym zwycięstwie mają również tacy zawodnicy jak Fumihisa Yumoto, czy Rok Urbanc, którzy wygrywali w loteryjnych zawodach, a kompletnie już nigdy później nic nie zawojowali w Pucharze Świata. Żyła w przeciwieństwie do nich ma jednak potencjał i należy więcej od niego wymagać, by móc mówić, że "osiąga sukcesy". A odnośnie Rutkowskiego, to szkoda, że tak to się potoczyło. Miał wyjątkową technikę lotu, zbliżoną do Morgensterna...
  • jendrula Zgłoś komentarz
   Jakie sukcesy ? Ilu z naszych skoczków ma zwycięstwo w PŚ ?a udział w medalach drużyny ? Jak zmądrzeje i zmieni pozycję dojazdową to dopiero pokaże !
   • dillinger79 Zgłoś komentarz
    Żyła?? sukcesy??? nie rozśmieszajcie mnie
    Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
    ×
    Sport na ×