Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

PŚ: kontrowersyjna decyzja jury po skoku Polaka

W niedzielę po raz drugi w bieżącym sezonie Stefan Hula nie zdobył punktów do klasyfikacji generalnej PŚ w skokach. Tuż przed skokiem Polaka w pierwszej serii wzmógł się wiatr w plecy, mimo to sędziowie nie zdecydowali się na podwyższenie belki.
Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
PAP / PAP/Grzegorz Momot

Sprawa nie byłaby kontrowersyjna, gdyby jury zawodów było konsekwentne do końca serii, a przynajmniej do rekordowej próby Kamila Stocha (143,5 metra). 

Do skoku 26 zawodnika w pierwszej kolejce wiatr w plecy zbyt mocno nie przeszkadzał skoczkom. W związku z tym zawody były prowadzone płynnie z 19. belki startowej. Przed skokiem Jurija Tepesa z numerem 27 podmuchy z góry skoczni jednak się wzmogły. Problem w tym, że jury Słoweńca i dwóch następnych skoczków Stefana Hulę i Taku Takeuchiego puściło nadal z 19. rozbiegu, a belkę podwyższyło o jeden stopień dopiero przed skokiem Rosjanina Jewgienija Klimowa, gdy wiatr już ucichł.

Z trójki Tepes, Takeuchi i Hula najsłabiej z mocnym wiatrem w plecy poradził sobie Polak, który uzyskał 123 metry i ostatecznie został sklasyfikowany na 36. pozycji. Słoweniec i Japończyk awansowali do finału, by zająć 27. (Tepes) i 22. (Takuechi) lokaty.

Na pewno Stefan Hula nie oddał tak dobrego skoku, do jakich przyzwyczaił kibiców w sobotę w Engelbergu i wcześniej w Lillehammer. Gdyby jednak jury zawodów szybciej zdecydowało się na podniesienie rozbiegu, a tak należało postąpić, Polak miałby szansę nawet przy słabszym skoku uzyskać około 4 metry lepszą odległość, a to wówczas dałoby miejsce w czołowej trzydziestce i kolejne punkty do klasyfikacji generalnej PŚ w skokach narciarskich.

Z wyjątkiem tej sytuacji do jury nie można mieć jednak zastrzeżeń za prowadzenie zawodów. Po rekordowej próbie Stocha w pierwszej kolejce, sędziowie odpowiednio zareagowali obniżając o jeden stopień rozbieg. Prawidłowo zachowano się także w finale, gdy po podpartej rekordowej próbie Daniela Andre Tandego (144,5 metra) obniżono belkę z numeru 19 do 18 przed skokiem Domena Prevca.

ZOBACZ WIDEO Kamil Stoch: Wykonałem swoją pracę w 70 procentach

Czy w pierwszej serii rozbieg należało podnieść przed skokiem Stefana Huli?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (3):
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×