PŚ w Wiśle: Polacy na prowadzeniu po pierwszej serii konkursu drużynowego!

Polacy prowadzą po pierwszej serii inauguracyjnego konkursu Pucharu Świata 2017/2018 w Wiśle. Drugie miejsce zajmują Austriacy.

Piotr Ziemka
Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Maciej Kot, Kamil Stoch WP SportoweFakty / Kacper Kolenda / Na zdjęciu: Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Maciej Kot, Kamil Stoch
W rundzie próbnej Piotr Żyła zajął piąte miejsce w gronie zawodników z pierwszej dwunastki. W serii konkursowej było znacznie lepiej. Brązowy medalista konkursu indywidualnego na mistrzostwach świata 2017, wylądował na 121. metrze skoczni narciarskiej imienia Adama Małysza (HS 134) i zdobył 120,9 punktu. Najlepszy w tej grupie okazał się Daniel Huber, dla którego to debiut w drużynowym konkursie Pucharu Świata. Austriak skoczył 126 metrów i wywalczył 125,4 punktu. Piąty rezultat uzyskał Markus Eisenbichler. Niemiec miał problemy przy lądowaniu i otrzymał od sędziów noty od 13,5 do 15,5 punktu.

125,5 metra, tak jak w serii próbnej, zmierzono Dawidowi Kubackiemu. Zwycięzca Letniej Grand Prix 2017 zdobył 129,6 punktu i Polacy objęli prowadzenie z dorobkiem 250,5 pkt. Drugie miejsce po połowie pierwszej serii zajmowali Austriacy (243,2), trzecie zaś - Niemcy (238,7).

W trzeciej kolejce najdalej skoczył Daniel Andre Tande (126,5 m / 132,2 pkt). Dzięki niemu Norwegowie wyprzedzili Austriaków oraz Niemców, ale przodownictwo zachowali podopieczni Stefana Horngachera za sprawą Macieja Kota (124 / 125,3). Polacy mieli wówczas 375,8 punktu, Norwegowie 370,7, a Austriacy 366,8.

Pierwszą pozycję utrzymał też Kamil Stoch (120,5 metra / 121 punktów). Zwycięzca 65. Turnieju Czterech Skoczni uplasował się na szóstej pozycji w gronie skoczków z ostatniej dwunastki startujących. Polacy są liderami na półmetku z przewagą 1,1 punktu nad Austriakami. Początek drugiej rundy zaplanowano na 17:07.

Za nieprawidłowe kombinezony zdyskwalifikowani zostali: Fin Andreas Alamommo,  Kazach Siergiej Tkaczenko, a także Czech Lukas Hlava. Wszyscy zawodnicy startowali z jedenastej belki.