KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

PŚ w Kuusamo: koszmar powraca. Wiatr rozdaje karty

Rozżarzone na czerwono wskaźniki wiatru i bezradność organizatorów. Po dwóch latach spokoju zawody w Kuusamo ponownie są zagrożone. W piątek nie udało się oddać ani jednego skoku, plany przesunięto na sobotę. Prognozy nie są optymistyczne.
Marcin Górczyński
Marcin Górczyński
skocznia Getty Images / Alain Grosclaude/Agence Zoom / Na zdjęciu: skocznia

Z dalekiej północy Europy napływały bardzo niepokojące meldunki. Sprawdziły się przewidywania synoptyków, wiatr hulał w Kuusamo, rzadko kiedy jego prędkość spadała poniżej 5 m/s. W takich warunkach o skakaniu nie było mowy.

Najpierw ze ścianą zderzyli się kombinatorzy norwescy, ich treningi przesunięto o dwie godziny, w końcu natura wygrała. Identyczna sytuacja u skoczków. Nie odkładano decyzji w nieskończoność, po jednej nieudanej próbie i niekorzystnych prognozach organizatorzy wywiesili białą flagę. Taki scenariusz był przygotowany od godzin porannych. Piątkowy program - w skróconej wersji - przełożono na kolejny dzień. 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, skoczkowie zaczną dzień skoro świat. O 8 wyznaczono jedyny trening, bezpośrednio po nim kwalifikacje. Konkurs ma ruszyć o 16.30. Tyle w teorii, bo aura znowu może sprzedać prztyczka w nos. Według meteorologów, wiatr wcale nie musi zelżeć. Lepiej rokują dopiero niedzielne zmagania.

Po dwóch latach pogoda znowu stała się głównym bohaterem w Kuusamo. Ostatnie rywalizacje przebiegały we względnie równych warunkach, głównie dzięki osłonom zamontowanym przez Finów. Przy tak silnych i kręcących podmuchach siatki ochraniające zeskok nie spełniają swojego zadania. Na całe szczęście nie podjęto irracjonalnej decyzji o próbie skakania, przed laty takie ustalenia kończyły się makabrycznymi upadkami, m.in. Thomasa Morgensterna i Andreasa Wellingera. 

Rozbieg świecił pustkami, zatem o formie naszych skoczków wiemy tyle, co wcześniej. Inauguracja w Wiśle wyglądała obiecująco, ale Kuusamo to najbardziej nieprzewidywalne zawody w kalendarzu. Polakom wiodło się tam przeciętnie, czekają na podium od 2003 roku (2. miejsce Adama Małysza). To jedna z trzech skoczni w tegorocznym terminarzu, której nie poskromił Kamil Stoch.

Plan na sobotę w Kuusamo (24.11.2018):

8.00 - seria treningowa
9:00 - kwalifikacje
15:30 - seria próbna
16:30 - konkurs indywidualny

ZOBACZ WIDEO Tajemniczy Taku Takeuchi. "Moje cele mam w głowie i nie chciałbym o nich mówić"

Czy sobotni konkurs w Kuusamo uda się przeprowadzić?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (3)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×